VIEDEŇ. poľského prezidenta Lecha Kaczyńského.
Podľa českého lídra totiž mohli niektorí lídri z okolitých krajín prísť, no nechcelo sa im a prišla im vhod nefunkčná letecká doprava na starom kontinente. Fischer to však odmieta a tvrdí, že nemal na výber a jednoducho cestovať do Krakova nemohol.
Ako povedal rakúsky prezident v utorok pre tamojšie médiá, do úvahy pripadalo auto, no môj šofér nemôže sedieť za volantom dlhšie ako 13 hodín za jeden deň. Toľko by podľa jeho slov trvala cesta z Viedne do Krakova a späť.
Fischer zároveň poprel obvinenia, že patová situácia v európskej leteckej doprave bola len zámienkou nikam necestovať krátko pred jeho televíznym vystúpením pred nadchádzajúcimi prezidentskými voľbami, v ktorých sa opäť uchádza o najvyšší post. Na záver si neodpustil verbálny útok na svojho českého kolegu, ktorého názory sa podľa Fischera "nevyznačujú vždy najväčšou vyváženosťou".
Klaus v nedeľu ostro odsúdil neúčasť vrcholných predstaviteľov Európskej únie na pohrebe Kaczyńského a jeho manželky v Krakove, ktorá je podľa neho "neospravedlniteľná".
Podobne ako mnoho iných svetových lídrov svoju účasť na poslednej rozlúčke odvolali aj predseda Európskej komisie José Manuel Barroso a stály predseda Európskej rady Herman Van Rompuy, pričom ako dôvod uviedli chaos v leteckej doprave spôsobený popolom zo sopky na Islande.
Klaus absolvoval vyše 500-kilometrovú trasu z Prahy vlakom a autom. "Že neprídu niektorí Európania, že nepríde niekto z Bruselu, to sa mi zdá byť neospravedlniteľné," tvrdí Klaus. "A všetky tie vznešené frázy o európskej jednote ukazujú, že sú to skutočne len frázy."
V posledných hodinách pred pohrebom odvolalo svoju účasť zhruba 50 štátnikov. Väčšinu krajín tak obrade zastupovali veľvyslanci.