WASHINGTON. Novú zmluvu o obmedzení počtu jadrových zbraní medzi Spojenými štátmi a Ruskom, ktorú začiatkom apríla v Prahe okázalo podpísali prezidenti Barack Obama a Dmitrij Medvedev, si obe krajiny vykladajú po svojom. Rozdiely v interpretácii zmluvy sa týkajú otázky protiraketových štítov. Podľa Moskvy zmluva zavádzanie či rozširovanie týchto systémov limituje. Podľa Američanov však nie.
Riaditeľ amerického Úradu protiraketovej obrany Patrick O´Reilly v utorok na rokovaní výboru pre ozbrojené sily amerického Senátu vyhlásil, že nová zmluva medzi Ruskom a USA síce obsahuje určité zmienky o protiraketových systémoch, no tieto zmienky nie sú právne záväzné.
Moskva na jeho vyhlásenie zatiaľ nereagovala, v minulých dňoch si však ruskí vojenskí predstavitelia viackrát pochvaľovali, že zmluva nanovo upravuje aj otázku protiraketovej obrany.
Spojené štáty ešte za bývalého prezidenta Georgea Busha ml. vypracovali projekt rozšírenia svojho protiraketového štítu aj na územie strednej a východnej Európy.
Plán postaviť základne systému na území Českej republiky a Poľska však narazil na tuhý odpor Moskvy, ktorá tvrdí, že celý projekt je namierený proti nej. Spojené štáty to popierajú a hovoria, že systém má brániť členské krajiny NATO pred prípadným ohrozením zo strany krajín ako je Irán.
Americký prezident Barack Obama však po svojom nástupe do úradu plán rozšírenia protiraketového štítu pozastavil a neskôr rozhodol, že základne v ČR a Poľsku sa stavať nebudú, miesto nich sa Američania obrátia na iné európske krajiny.