Rabovanie ochromilo okolie kirgizskej metropoly Biškek. Zvrhnutého prezidenta s rodinou prijalo Bielorusko.
BIŠKEK, PRAHA. V Kirgizsku sa po nedávnom štátnom prevrate situáciu stále nedarí upokojiť. V utorok ráno vypukli s novou silou pouličné nepokoje.
Šírili sa z okrajových častí metropoly Biškeku a niekoľkým stovkám občanov sa podarilo preraziť policajné kordóny pri vchode na hlavný bazár.
Trhovisko ako bojisko
Najväčšie trhovisko v strednej Ázii Dordoj sa zmenilo na bojisko. Podľa agentúry Ferghana sú tlupy zložené z nezamestnanej mládeže, chudobných robotníkov, neúspešných podnikateľov, obyvateľov z juhu Kirgizska, ktorí sympatizujú so zvrhnutým prezidentom Bakijevom, i obyčajných kriminálnikov. „Nezvrhli sme prezidenta, aby sme ďalej hladovali,“ je jedno z hlavných hesiel pouličných bánd.
Skupina nemajetných Kirgizcov zajala výkonného starostu Biškeku Isu Omurkulova, pretože odmietol asi osemsto občanom prideliť priľahlé polia. V pondelok pri bitkách medzi občanmi zahynulo päť ľudí.
Ďalšou nepríjemnou správou pre dočasnú kirgizskú vládu na čele s Rozou Otunbajevovou bol odkaz ruského prezidenta Dmitrija Medvedeva: „Vlastne teraz treba obnoviť štát, ktorý v súčasnosti neexistuje,“ povedal a zdôraznil, že spolupráca medzi Moskvou a Biškekom je možná až po uskutočnení volieb v Kirgizsku. Ruský prezident Vladimir Putin včera prikázal posilniť ochranu ruských občanov a objektov v Kirgizsku.
Lukašenko záchranca
Rusko sa obáva o svoju základňu v kirgizskom Kante, tak ako sa boja Američania o svoju leteckú základňu v Manase.Zatiaľ je v okolí základní pokoj. Nepokoje v Kirgizsku vypukli 6. apríla. Prezident Bakijev utiekol z krajiny a moci sa ujala dočasná vláda. Tá teraz požaduje od Bieloruska, kam sa na pozvanie bieloruského prezidenta Alexandra Lukašenka uchýlil, jeho vydanie do Kirgizska, kde ho chcú súdiť. Lukašenko to vylúčil. Z podielu na prevrate obvinil Rusko aj Kazachstan.
Autor: Agentúra Epicentrum