SME

Island sa bojí viac druhej sopky

Aktivita vulkánu Eyjafjallajökull sa upokojuje. Vrásky robí vedcom jeho konkurent Katla

Počas sopečných erupcií vulkánu Eyjafjallajökull sa niekedy objavujú aj blesky.Počas sopečných erupcií vulkánu Eyjafjallajökull sa niekedy objavujú aj blesky. (Zdroj: SITA / AP)

Islandská sopka chrlí stále menej. Jej nebezpečný popol však v atmosfére koluje. Na ostrove sa boja skôr nového výbuchu.

REYKJAVÍK, BRATISLAVA. Dve policajné autá stoja neďaleko islandskej sopky Eyjafjallajökull. Policajti v nich sledujú vulkán, ktorý v Európe spôsobil kolaps leteckej dopravy. Nevidia však nijaké zhoršenie. Noc z pondelka na utorok vraj bola pokojná, žiadne silnejšie erupcie sa neodohrávali ani v utorok.

Napriek tomu však islandská verejnoprávna televízia v pondelok večer tvrdila, že vybuchol aj vedľajší vulkán Katla Hekla. Našťastie sa ukázalo, že táto správa nie je pravdivá. Len televízia na chvíľu zabudla, že kamera sa na Eyjafjallajökull pozerá z iného smeru.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

SkryťVypnúť reklamu

Islanďania sa vrátili domov

Sopka, ktorá spôsobila miliónové straty leteckým spoločnostiam, však popol neprestala chrliť. Len posledné dni ohrozuje skôr Islanďanov ako Európu. Podobne ako v pondelok chrlila popol do menšej výšky, takže ohrozovala najmä bezprostredné okolie: farmárov a chovateľov dobytka.

„Ľudia tu dianie okolo sopečnej činnosti sledujú,“ povedal SME Roman Damin, Slovák, ktorý žije a pracuje na Islande. „Mimo oblasti bezprostredne v okolí Eyjafjallajökullu však sopka život výrazne neovplyvňuje.“

Nevypočítateľná Katla

Súčasný aktívny vulkán nepatrí medzi najväčšie. V jeho okolí sa nachádzajú oveľa nebezpečnejšie sopky, ktoré sa môžu kedykoľvek prebudiť. Problémom je napríklad od Eyjafjallajökullu nie veľmi vzdialený vulkán Katla. Jeho erupcie sa okrem obyvateľov ostrova boja aj vulkanológovia. Sopka sa totiž podobne ako Eyjafjallajökull nachádza pod ľadom a jej erupcia by spôsobila nielen ďalší sopečný popol v atmosfére, ale aj rozsiahle lokálne povodne.

Napriek tomu sa však islandská vláda nerozhodla uzatvoriť žiadnu časť ostrova. „Neodporúča sa však ľuďom, okrem naozaj nevyhnutných záležitostí, aby navštevovali okolie erupcie,“ zdôrazňuje Damin. Problémom totiž môže byť sopečný popol, ktorý dopadá do okolia sopky. Obsahuje jedovatý fluór, ktorý je po vdýchnutí či konzumácii nebezpečný pre ľudí aj pre zvieratá. „Obyvatelia, ktorí však boli v prvých dňoch evakuovaní, sú už naspäť doma a na farmách, aby sa mohli postarať o svoj dobytok,“ dodáva Slovák žijúci na Islande.

SkryťVypnúť reklamu

Aktivita nenarastá

Prognóza pre sopku Eyjafjallajökull je pritom optimistická. Vulkanológovia už niekoľko dní hlásia, že videli lávu. To znamená, že ľad, ktorý pri kontakte s lávou vytvára výbuchy a popol, ustupuje. Ak sa celý ľadovec roztopí, prestane sopka chrliť nebezpečné mikročastice.

„Nevidíme narastajúcu aktivitu,“ zdôraznila pritom pre agentúru AFP Sigrun Hreinsdottirová, geofyzička z Islandskej univerzity. Nepotvrdila tak varovanie britskej Národnej služby pre leteckú dopravu NATS. Tá v pondelok tvrdila, že aktivita islandskej sopky narastá. Hreinsdottirovú správa údajne „prekvapila“. Upozorňuje však, že ak sa aj na juh a do Európy dostáva nová vrstva sopečného popola, pochádza zo starších erupcií. Je to najmä popol, ktorý už koluje v atmosfére.

SkryťVypnúť reklamu


Kliknite - obrázok zväčšíte.

Vtipní Islanďania: Ostrov exportuje katastrofy

Islanďania vtipkujú aj v ťažkých časoch. Sopka má byť pomsta bankárom.

REYKJAVÍK, BRATISLAVA. „Nezahrávajte sa s Islandom – možno nemáme prachy, ale máme prach.“ Tričká s týmto nápisom si vyrobili na ostrove s menej obyvateľmi, než má Bratislava, na ktorý už hromžia nielen vlády, čo vymáhajú od nich peniaze, ale aj pasažieri letov v celej Európe, ktoré zablokoval prach z islandskej sopky.

Pred dvoma rokmi Island ovládol svetové správy, keď skrachovali jeho hlavné banky vrátane internetovej Icesave. Holandská a britská vláda odškodnili vlastných klientov a teraz vymáhajú skoro štyri miliardy eur naspäť od Islandu, čo ostrovanov nahnevalo. Nestrácajú však zmysel pre humor, za sopku predsa nemôžu.

Niektorí hovoria o pomste dávnych islandských bohov počasia bankárom, politikom aj Britom. „Tuším sme dosť dobrí v exportovaní našich katastrof,“ cituje New York Times spisovateľa Egilla Helgasona. A vtipkári vidia aj posledné želanie islandskej ekonomiky – aby jej popol rozprášili nad Európou.

SkryťVypnúť reklamu

Ela Rybárová

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Svet

Komerčné články

  1. Do čoho sa oplatí investovať: zateplenie, čerpadlo či okná?
  2. Skupina UCED expanduje v Česku aj v strednej Európe
  3. Jeho technológie bežia, keď zlyhá všetko ostatné
  4. Wolt Stars 2025: Najviac cien získali prevádzky v Bratislave
  5. ČSOB Bratislava Marathon s rešpektom k nevidiacim a slabozrakým
  6. The Last of Us je späť. Oplatilo sa čakať dva roky?
  7. Inalfa otvára v Trnave 80 prestížnych pracovných miest
  8. V Rimavskej Sobote šijú interiéry áut do celého sveta
  1. Skupina UCED expanduje v Česku aj v strednej Európe
  2. Do čoho sa oplatí investovať: zateplenie, čerpadlo či okná?
  3. Jeho technológie bežia, keď zlyhá všetko ostatné
  4. Musí veda odpovedať na všetky naše otázky?
  5. Neuveríte, že ste v Poľsku. V tomto meste viac cítiť Škandináviu
  6. Na Južnej triede pribudne nový mestotvorný projekt
  7. Prichádzajú investičné príležitosti s víziou aj výnosom
  8. Wolt Stars 2025: Najviac cien získali prevádzky v Bratislave
  1. Neuveríte, že ste v Poľsku. V tomto meste viac cítiť Škandináviu 18 073
  2. Jeho technológie bežia, keď zlyhá všetko ostatné 8 617
  3. The Last of Us je späť. Oplatilo sa čakať dva roky? 7 921
  4. ČSOB Bratislava Marathon s rešpektom k nevidiacim a slabozrakým 4 437
  5. Do čoho sa oplatí investovať: zateplenie, čerpadlo či okná? 2 827
  6. Inalfa otvára v Trnave 80 prestížnych pracovných miest 2 603
  7. V Rimavskej Sobote šijú interiéry áut do celého sveta 2 267
  8. Pozitívne myslenie nie je všetko. Skutočnú silu nájdete inde 1 865
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Neprehliadnite tiež

Ursula von der Leyenová

Útok má najmenej 20 obetí.


TASR
Šéf WHO Tedros Adhanom Ghebreyesus.

Krajiny znižujú výdavky na pomoc.


TASR
Ilustračné foto

Z Jemenu pravidelne útočia na krajinu povstalci.


TASR

Cirkevné procesy majú písané i nepísané pravidlá. Zmeniť sa môže veľa.


a 1 ďalší
SkryťZatvoriť reklamu