SOUL. Takýto krok by ešte viac izoloval Pchjongjang a skomplikoval už beztak problematickú jadrovú diplomaciu.
Juhokórejský minister zahraničných vecí Ju Mjung-hwan však správu odmietol s tým, že Soul pre ňu nevidí žiaden dôkaz. "Pokiaľ by Severná Kórea robila takéto prípravy, došlo by k príslušným okolnostiam, ktoré môžu byť zaznamenané... Neexistujú žiadne spravodajské informácie o takýchto okolnostiach," povedal Ju novinárom.
Televízia citovala nemenovaného diplomata s tým, že prípravy KĽDR začali vo februári a zahŕňajú úroveň technickej spôsobilosti, ktorá je významne zdokonalená oproti prvým dvom testom.
Komunistická krajina vyše roka bojkotuje medzinárodné rozhovory o jadrovom odzbrojení. Po druhom jadrovom teste z mája 2009 OSN uvalila na Pchjongjang nové sankcie. KĽDR, sledovaná americkými špionážnymi satelitmi, môže ľahko signalizovať prípravy na jadrovú skúšku presunom príslušných zariadení, neznamená to však, že k výbuchu dôjde v blízkom čase, hovoria analytici.
Tretí test by zlepšil schopnosť KĽDR vyrobiť jadrové zbrane, ale aj znížil jej zásoby štiepneho materiálu, ktorého má v súčasnosti podľa odhadov na šesť až osem nukleárnych bômb.
Zdroj: Reuters