SME
Utorok, 1. december, 2020 | Meniny má EdmundKrížovkyKrížovky
AKTUALIZOVANÉ 00:40

Sopka hrozí Európe novým popolom

Lety v Európe by sa dnes mali obnoviť na základe dohody o otvorení vzdušného priestoru. V dôsledku silnejších erupcií islandskej sopky sa však tento plán môže zmariť.

(Zdroj: TASR/AP)

LONDÝN. Lety v rozsiahlych častiach Európy by sa dnes mali obnoviť na základe dohody o otvorení vzdušného priestoru, ktorého uzatvorenie spôsobil hustý sopečný mrak. V dôsledku silnejších erupcií islandskej sopky sa však tento plán môže zmariť.

Britskí letoví kontrolóri varovali, že k hlavným leteckým trasám smeruje nový sopečný mrak, ktorý prinútil britské aerolínie zrušiť lety na krátke vzdialenosti. Najväčšie britské letiská zostali uzatvorené a aj keby sa lety obnovili na letiskách v Edinburghu a Glasgowe v Škótsku, služby budú obmedzené.

"Sopečné erupcie na Islande sa zosilnili a nový oblak popola sa šíri južne a východne smerom k Spojenému kráľovstvu," uviedli britské úrady. "Podľa posledných informácií z Meteorologického úradu sa situácia v niektorých oblastiach zhoršuje," píše vo svojom vyhlásení NATS.

Británia otvorila vzdušný priestor

Británia v utorok o 23.00 h SELČ znovu otvorila celý svoj vzdušný priestor. Prvýkrát po piatich dňoch už mohli lietadlá pristávať na všetkých letiskách a tiež z nich štartovať. Uzatvorenie vzdušných priestorov nad Britániou aj európskym kontinentom spôsobil mrak popola z islandskej sopky pod ľadovcom Eyjafjallajökul. Tá začala vybuchovať minulý týždeň v stredu. Írsky letecký úrad v utorok vyhlásil, že írsky vzdušný priestor bude takisto otvorený od 23.00 h SELČ.

Najväčšie a najvyťaženejšie letisko v Európe je už otvorené, oznámila v utorok večer hovorkyňa britského letiska Heathrow.

Aktuálne upokojenie sopky a nižšia koncentrácia popola v atmosfére umožnili Heathrowu opätovne začať fungovať a zároveň prijať prvé lietadlo po niekoľkých dňoch. Tým bol let z kanadského Vancouveru.

Aerolínie British Airways vyjadrili nádej, že do utorkovej polnoci pristane na Heathrow približne 24 ďalších letov z USA, Latinskej Ameriky, Afriky a Ázie.

Predseda Medzinárodnej organizácie pre civilné letectvo (ICAO) Robert Kobeh Gonzalez v utorok novinárom uviedol, že teraz, keď sa európske letecké úrady rozhodli znovu otvoriť vzdušný priestor a obnoviť leteckú dopravu, je už bezpečné lietať do Európy.

"Teraz, keď sa úrady rozhodli obnoviť letovú prevádzku v Európe, znamená to, že je bezpečná," povedal predseda ICAO žurnalistom po stretnutí s generálnym tajomníkom OSN Pan Ki-munom.

Výbuchy pokračujú

Islandská sopka, ktorá spôsobila chaos v leteckej doprave v Európe, dnes naďalej vybuchovala, napriek tomu by však v ovzduší malo byť menej popola, informoval islandský meteorologický úrad.

"Pokračuje to, je to ustavičné, vyzerá to zhruba tak ako včera. V noci sme dostali správy, že je tam viac lávy," uviedla geografka Sigtrudur Arnsdóttir.

Podľa meteorológa Björna Einarssona produkovala sopka menej popola. "Otrasy vnútri sopky mierne stúpli, nedáva to však žiadne indikácie na rozsah sopečného mraku. Zmenilo sa to na lávovú erupciu," dodal.

"Asi pred hodinou sme dostali správy od jedného pilota, že oblak bol vo výške 5000 metrov. Zdá sa nám, že jeho väčšia časť je už nižšie," informoval Einarssona. Sopečný mrak sa predtým nachádzal vo výške 6000 metrov.

Európsky vzdušný priestor sa postupne otvára

Prvé lietadlá z Francúzska, Talianska či Švajčiarska začali v utorok v ranných hodinách postupne odlietať potom, čo letecká doprava nad Európou päť dní stagnovala pre popol z islandskej sopky. Prvý komerčný let z parížskeho letiska Charla de Gaulla mieri do New Yorku, ďalšie budú smerovať do San Francisca, Alžíru a ďalších destinácií. Úrady však do a z Francúzka povolili zatiaľ len obmedzený počet letov. Svoj letecký priestor v utorok pomaly otvorilo aj Švajčiarsko a tiež severné Taliansko. Lietadlá z hlavného letiska Leonarda da Vinchiho v Ríme mieria okrem iného i do Prahy a Amsterdamu, z milánskeho letiska Malpensa odleteli cestujúci na Sicíliu.

p201004200281801.jpg

Lietadlo Lufthansy pristáva vo Frankfurte. FOTO: ČTK

Európski predstavitelia však upozorňujú, že ešte potrvá pár dní, kým bude môcť byť obnovená normálna letecká premávka. Situácia sa totiž ešte neustále mení. Nórsko bolo napríklad v utorok ráno nútené pre vulkanický popol opäť uzavrieť vzdušný priestor nad juhozápadnými časťami krajiny len deň po jeho otvorení. Londýnske letiská z tohto dôvodu v utorok svoju prevádzku rovnako neobnovia.

Podľa odhadov Európsky úrad pre leteckú dopravu (Eurocontrol) v Bruseli sa však napriek obmedzeniam v porovnaní s predchádzajúcimi dňami letecká doprava nad Európou v utorok výrazne posilní. Očakáva sa, že v predpoludňajších hodinách by malo odštartovať okolo 10 000 z 27 500 denných európskych letov, teda 55 až 60 percent.

Brusel popiera, že by bol vinný za chaos

Európsky komisár pre dopravu Siim Kallas v utorok odmietol silnejúcu kritiku na adresu Európskej únie, ktorá údajne nedokázala primerane riešiť chaos v leteckej doprave spôsobený výbuchom sopky na Islande. Ako vyhlásil pred členmi Európskeho parlamentu v Bruseli, podobné tvrdenia sú "úmyselnými pokusmi dopliesť veci", a to najmä v krajinách, kde sa chystajú voľby. Kallas pritom zdôraznil, že o obmedzovaní letov nerozhodoval Brusel.

"Po erupcii sopky boli všetky rozhodnutia prijaté na základe existujúcich dohodnutých modelov, ako pristupovať k týmto veciam," obhajoval sa eurokomisár. "Vzdušný priestor je v národnej kompetencii, príkazy nedáva komisia," upozornil Kallas. "Hovoriť, že európsky model úplne zlyhal, je totálny omyl."

Komisár považuje výbuch sopky na islandskom ľadovci Eyjafjallajökull za "výnimočnú udalosť", nevylučuje však prehodnotenie súčasného modelu, k čomu už podľa neho pristúpili ministri dopravy EÚ počas pondelňajšej videokonferencie.

Viacerí európski aj svetoví odborníci na letectvo sa zhodli na tom, že chaos v európskej leteckej preprave odhalil okrem iného neschopnosť Európskej únie primerane a včas reagovať na krízové situácie. Špecialistom sa nepozdáva hlavne fakt, že o otvorení či uzavretí vzdušného priestoru rozhoduje každá, teda aj tá najmenšia európska krajina samostatne, čo z pohľadu bezpečnosti a optimálnej koordinácie vo vzdušnom priestore nad Európou nie je úplne ideálne.

Obmedzenia môžu zaviesť opäť

Poľsko, ktoré v pondelok otvorilo štyri letiská, ich dnes v dôsledku sopečného mraku opäť uzavrelo spolu so severnou časťou svojho vzdušného priestoru.

"Hustota vulkanického popola nad írskym vzdušným priestorom je taká, že obmedzenia budú pokračovať najmenej do 14.00 h SELČ," uviedol írsky úrad pre leteckú dopravu vo vyhlásení.

Vzdušný priestor nad Maďarskom zostáva otvorený vo výške nad 6000 metrov, ako aj pod touto hladinou. Informoval o tom dnes v Budapešti zástupca generálneho riaditeľa Maďarskej leteckej služby HungaroControl Gyula Hangyál.

Ako ďalej uviedol, o šesť hodín bude opäť zhodnotený vývoj situácie. Podľa predpovedí však nie je pravdepodobné ďalšie obmedzovanie leteckej dopravy.

Dnes sa z Bratislavy lietalo len do Popradu, Košíc a Prahy

Z bratislavského letiska sa dnes lietalo len do Popradu, Košíc a Prahy. "Väčšina pravidelných liniek od nás bola zrušená, nakoľko ich prevádzkuje letecký prepravca Ryanair, ktorý v súčasnosti nelieta," uviedla pre TASR hovorkyňa Letiska M. R. Štefánika Airport Bratislava (BTS) Dana Madunická.

Letový priestor nad územím Slovenska bol otvorený v pondelok (19. 4.) o 14.40 h na základe rozhodnutia Letových prevádzkových služieb (LPS) SR v spolupráci so Slovenským hydrometeorologickým ústavom. Predbežne je otvorený na 36 hodín, pričom LPS vydávajú jednotlivé letové povolenia.

"Leteckým prevádzkovateľom sa dôrazne odporúča vyhnúť sa vzdušným priestorom, v ktorých je pravdepodobnosť výskytu sopečného popola. Je na kapitánovi lietadla alebo samotnej dopravnej spoločnosti, či sa let uskutoční," upozornil v pondelok hovorca ministerstva dopravy Stanislav Jurikovič.

Írska nízkonákladová spoločnosť Ryanair, ktorá prevádzkuje prevažnú časť liniek z bratislavského letiska, nepoletí až do stredy (21. 4.) do 13. h. Ovplyvní to pravidelné linky z Bratislavy do Veľkej Británie, Írska, Švédska, Belgicka, severného Francúzska a Nemecka.

Fínska armáda zverejnila zábery motora stíhačky F -18, poškodeného sopečným popolom.

1.jpg

2.jpg

3.jpg

Poštové zásielky odchádzajú bez zdržania

Väčšina medzinárodných zásielok, ktoré pre obmedzenie leteckej dopravy v Európskej únii nemohli prísť na miesto určenia, už je na ceste. Slovenská pošta dnes po rokovaní so svojím partnerským leteckým operátorom vyexpedovala zhruba 250 balíkov a 450 kg listov, ktoré v pondelok nemohli odísť zo Slovenska.

"Dnes evidujeme už len jednu destináciu, kam pre situáciu v EÚ nemáme letecké spojenie – Londýn. Neznamená to však, že tam pošta nepríde. Po operatívnej dohode pripravujeme prepravu listov pozemnou cestou v spolupráci s Deutsche Post,“ povedal hovorca Slovenskej pošty Juraj Danielis. Balíky do Veľkej Británie chodia pozemnou cestou štandardne.

Ešte v pondelok boli v európskych leteckých uzloch slovenské zásielky z predchádzajúcich dní, ktoré pre výluku spôsobenú sopečným popolom v ovzduší nemohli odísť. "Predpokladáme, že aj tieto balíky a listy už sú na ceste k svojim adresátom. Nedokážeme však vylúčiť meškanie predovšetkým expresných zásielok,“ dodal Danielis. Bežné zásielky bez časovej priority však ešte stále môžu prísť včas.

Situácia je podobná aj pri zásielkach, ktoré smerujú na Slovensko zo zahraničia. Slovenská pošta vypravuje približne 50 percent všetkých medzinárodných zásielok letecky, do vybraných európskych krajín prepravuje zásielky pozemnou cestou.

Air China obnovuje spojenie s Európou

Čínska letecká spoločnosť Air China v utorok oznámila, že obnovuje lety do niektorých európskych destinácií. Spojenie so starým kontinentom bolo takmer týždeň prerušené pre oblak sopečného popola zo sopky na islandskom ľadovci Eyjafjallajökull, ktorý sa nachádza v európskom vzdušnom priestore a predstavuje nebezpečenstvo pre lietadlá.

Air China, druhý najväčší letecký prepravca v Číne, od utorka obnovuje lety okrem iného do Moskvy, Štokholmu a do Ríma. Viacero európskych krajín však naďalej ponecháva svoj vzdušný priestor zatvorený. Podľa najnovších informácií dokonca nad Európu mieri ďalší oblak sopečného prachu z islandskej sopky.


Kliknite - obrázok zväčšíte.

Česko: O uskutočnení letov rozhodujú aerolínie

Letecká doprava nad Českou republikou sa i napriek zosilnenej aktivite islandskej sopky bude naďalej riadiť podľa pondelňajšieho uznesenia európskych ministrov dopravy. Rozhodnutie, či let uskutočniť, plne patrí do kompetencie leteckých spoločností, uviedol hovorca Riadenia leteckej premávky Richard Klíma. Podľa jeho údajov utorkové zasadanie krízového štábu, v ktorom sú zastúpení kľúčoví leteckí dopravcovia, odborníci a meteorológovia nevidí dôvody pre prísnejšie obmedzenie leteckej dopravy v ČR.

"Vzdušný priestor ČR naďalej spadá do takzvanej druhej zóny, kde je vyhlásená výstraha pred výskytom vulkanického popola, avšak jeho koncentrácia nepredstavuje zásadné nebezpečie. O uskutočnení letu rozhoduje samotná letecká spoločnosť rovnako ako v prípade iných meteorologických javov," uviedol Klíma.

Z pražského letiska má v priebehu utorka odletieť 130 lietadiel a rovnaké množstvo strojov má aj pristáť. To je však stále výrazne nižšia premávka, než je obvyklé. Obnovenie mnohých pravidelných liniek nie je možné pre pretrvávajúce obmedzenia v iných krajinách. Zrušené boli napríklad lety do Londýna, Paríža, Amsterdamu či Bruselu. Celkovo bolo od piatku v českej metropole zrušených okolo 1200 odletov a príletov. Lepšie sú na tom spoje s východoeurópskymi mestami či linkami mieriacimi na juh. Lieta sa napríklad do Moskvy, Viedne či Barcelony. Fungujú aj vnútroštátne linky a uskutočnili sa aj lety na Slovensko.

Podľa hovorkyne spoločnosti Letisko Praha Michaely Lagronovej sa pôvodne plánovalo, že dnes do polnoci sa z Prahy uskutoční 263 tzv. pohybov, teda pristátí a štartov lietadiel, ale napokon to bude iba 223. Do Prahy by malo dnes v priebehu 24 hodín priletieť 112 lietadiel a 111 by ich malo odletieť.

Vzdušný priestor nad Maďarskom je otvorený

Vzdušný priestor nad celým územím Maďarska zostáva otvorený a situácia by sa v najbližších hodinách nemala zmeniť. Novinárov v Budapešti o tom v utorok informoval viceprezident spoločnosti HungaroControl, ktorá je zodpovedná za riadenie letovej prevádzky v Maďarsku, Gyula Hangyal.

HungaroControl predtým nariadila čiastočné uzatvorenie vzdušného priestoru od utorka 2:00 SELČ, keď v západnej časti krajiny zakázala všetky lety vo výške do 6000 metrov. Lety nad celým územím krajiny sú opäť povolené od 9:30 SELČ. Od piatkového večera až do pondelkového poludnia bol maďarský vzdušný priestor úplne uzavretý pre oblak popola zo sopky na Islande.

"Situáciu budeme najbližšie prehodnocovať večer, ale nemyslíme si, že by bolo potrebné opätovné uzavretie," povedal Hangyal. Napriek otvorenému priestoru budapeštianske letisko Ferihegy odbavuje iba minimum letov, keďže vo väčšine európskych destinácií stále nie je možné štartovať ani pristávať. Ako uviedol jeho hovorca Károly Szilágyi, väčšinu utorňajších letov museli zrušiť.

Nemecko predĺžilo zákaz letov do večera

- Vzdušný priestor Nemecka ostane uzavretý najmenej do 20.00 h SELČ. Napriek predĺženiu obmedzení leteckej dopravy v dôsledku výbuchu islandskej sopky však budú v krajine povolené určité výnimky, oznámil dnes nemecký úrad letovej prevádzky (DFS).

Nemecké letecké spoločnosti chcú výnimky v značnej miere využiť, informovala tlačová agentúra DPA. Len Lufthansa na dnes plánuje asi 200 letov, čo je však len zlomok jej obvyklých 1800 letov. Znova vzlietli aj stroje spoločností Air Berlin či Condor.

Belgické letiská sú už v prevádzke

Od 8.00 SELČ je bruselské letisko znovu v prevádzke. Cestujúci z tureckej Antalye mohli znovu v Bruseli pristáť o 9.36, bolo to vôbec prvé lietadlo s pasažiermi po šiestich dňoch výluky v dôsledku islandského sopečného popola, ktorý zamoril európsky letecký priestor. Prevádzku obnovili v Belgicku aj letiská v Charleroi i Liége.

Ako však pre denník De Standaard potvrdil hovorca letiska Bruxelles National, prevádzka je ešte ďaleko za dosiahnutím 100 percent, dnes plánujú počas dňa dosiahnuť v Zaventeme asi iba polovičnú prevádzku bežného dňa spred krízy.

S určitosťou rátajú dnes s príletmi a odletmi z Bruselu dve spoločnosti - Brussels Airlines a Jetair. Prvá z nich považuje za prioritu dostať do Európy cestujúcich z Afriky, Jetair dokonca nepočíta v utorok so žiadnou prepravou cestujúcich smerom z Belgicka, ale tiež považuje za prvotné zabezpečenie príchodu domov najmä v Afrike uviaznutých klientov.

Mnohé spoločnosti, medzi nimi aj do Bratislavy lietajúci Ryanair, však zatiaľ zrušili lety z a do Bruselu, až do stredy, pretože potrebujú viac času na technickú kontrolu svojich letiek.

Belgické médiá odhadovali na základe informácií od aeroliniek počet Belgičanov mimo hraníc dnes najmenej na 33.000. Vláda uvažuje aj o zapojení armádnych lietadiel na repatriáciu krajanov.

Nórsko zatvorilo letiská

Nórsko v utorok ráno opäť čiastočne uzavrelo svoj vzdušný priestor. "Vzdušný priestor nad juhozápadnými časťami krajiny bol pre vulkanický popol uzavretý," informoval Sindre Aanonsen, hovorca spoločnosti Avinor, ktorá prevádzkuje sieť nórskych letísk.

Ako dodal, týka sa to aj Bergenu, druhého najväčšieho letiska krajiny. K uzavretiu niektorých letísk dochádza len deň potom, čo Nórsko v pondelok celý svoj vzdušný priestor otvorilo. Krajina sporadicky povoľovalo lety nad svojou severnou časťou už od piatka. Medzinárodné letisko v Osle, ktoré otvorili v nedeľu v neskorých hodinách, ostáva naďalej v prevádzke.

WHO: Popol nepredstavuje zdravotné riziko

Svetová zdravotnícka organizácia (WHO) dnes uviedla, že mračno sopečného popola nad Európou nepredstavuje zdravotné riziko mimo oblastí v blízkom okolí sopky na Islande.

Čiastočky popola ostávajú vysoko v atmosfére a podľa monitorovania kvality ovzdušia nedosadajú na zem vo väčšine oblasti, nad ktorou sa mrak rozšíril, uviedol na tlačovom brífingu zástupca WHO Carlos Dora.

Minulý týždeň ešte WHO varovala, že padajúci sopečný popol môže predstavovať zdravotné riziko pre astmatikov a ľudí trpiacich respiračnými chorobami, pričom v prípade dosadania mikroskopických čiastočiek na zem by nemali Európania vychádzať von z budov. Niektorí experti označili toto varovanie WHO za prehnané.

Prehľad situácie v leteckej doprave

Británia: Letiská v okolí Londýna zostanú podľa britských úradov dnes uzatvorené. Niekoľko letov sa uskutočnilo v Škótsku a severnom Anglicku. Letový priestor vo výške nad 6000 metrov by mali v Británii otvoriť dnes večer.

Nemecko: Letový priestor je pre pravidelné lety uzatvorený do 18.00 h SELČ. Povolené sú len prelety obmedzeného počtu prevažne malých lietadiel v nízkej letovej hladine.

Francúzsko: Došlo k čiastočnému obnoveniu letov z parížskych letísk do niektorých prevažne zahraničných destinácií. Väčšina francúzskych letísk funguje v obmedzenej prevádzke.

Holandsko: Najväčšie letisko v krajine Schiphol pri Amsterdame zaznamenalo zrušené lety, ale aj úspešné odlety. Holandské úrady povolili niektoré lety v špeciálnom režime. Národný letecká spoločnosť KLM má v pláne povoliť 40 letov a obnovenie normálnej prevádzky "spúšťa postupne".

Švédsko: Vzdušný priestor na severe a v strede krajiny je otvorený. Letisko Arlanda pri Štokholme však zatvoria dnes o 20.00 h a bude mimo prevádzky najmenej do stredy. Letiská v mestách Göteborg a Malmö sú zatvorené. Prelety nad krajinou vo vysokých výškach sú povolené.

Nórsko: Nová vlna sopečného popolu z islandskej sopky uzatvorila letiská na juhozápade krajiny od Bergenu po Kristianstad. V ostatných častiach krajiny sú obmedzenia zrušené. Letisko Gardermön pri Osle otvorili v nedeľu večer a letiská Torp a Rygge využívané najmä spoločnosťou Ryanair otvorili v pondelok ráno.

Rakúsko: Vzdušný priestor je otvorený od pondelka 05.00 h SELČ. Niektoré lety napriek tomu zostali zrušené, ale situácia sa oproti predošlým dňom výrazne zlepšila.

Írsko: Letisko Shannon na západe ostrova otvorili o 14.00 h SELČ. miestneho času, letiská v Dubline a Corku zostávajú uzatvorené najmenej do 20.00 h SELČ.

Taliansko: Mnoho vnútroštátnych letov obnovili. Rímske letisko Leonarda da Vinciho vybavilo 22 medzinárodných letov a 32 domácich.

Dánsko: Vzdušný priestor je otvorený nad hladinou 5000 metrov pre lietadlá prelietavajúce ponad túto krajinu. V Dánsku však nie sú povolené pristátia, pretože vzdušný priestor v nízkych polohách je uzatvorený do stredy.

Švajčiarsko: Letecká prevádzka sa obnovila pre pravidelné letecké spojenia dnes od 08.00 h SELČ.

Poľsko: Letiská sú dnes uzatvorené do odvolania.

Česká republika: Vzdušný priestor aj letiská sú otvorené. Pražské letisko potvrdilo obnovenie prevádzky na dve tretiny oproti normálnemu stavu.

Slovensko: Vzdušný priestor je otvorený od pondelka, ale najväčšia letecká spoločnosť prevádzkujúca lety zo Slovenska, Ryanair, zrušila všetky dnešné lety.

Španielsko: Všetky letiská sú otvorené.

Fínsko: Úrady zatvorili všetky letiská a predĺžili obmedzenia pre vzdušný priestor do stredy 08.00 h SELČ.

Lotyšsko: Na letisku v Rige pristáli dve lietadlá a vzdušný priestor je od dnes otvorený.

Litva: Vzdušný priestor je otvorený. Prevádzka funguje na letisku vo Vilniuse. Všetky lety z a do Kaunasu sú zrušené.

Estónsko: Letisko v Tallinne bolo otvorené od 09.00 h SELČ, ale už je opäť zatvorené.

Maďarsko: Vzdušný priestor je od pondelka otvorený.

Srbsko: Vzdušný priestor a všetky letiská sú od nedele otvorené.

Skryť Vypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Svet

Inzercia - Tlačové správy

 1. Máte problémy s trávením? Známy gastroenterológ radí ako na ne
 2. Ako inovácie menia naše návyky? Čo už dnes môžete robiť inak
 3. Nástrahy online vyučovania, o ktorých sa nehovorí
 4. METROPOLIS prináša mestské bývanie vo vysokom štandarde
 5. Slovensko spoznalo najlepšie farmy minulého roka
 6. ARÓNIA najsilnejšia prírodná prevencia proti respiračným vírusom
 7. Slovenské „šampanské“, za ktorým sa skrýva príbeh lásky
 8. Vianočné vydanie magazínu SME Ženy
 9. Zdravé varenie: zábava pre celú rodinu
 10. Venujte na Vianoce darček plný informácií
 1. Detský čaj COOP Jednoty získal unikátne medzinárodné ocenenie
 2. FMMR svojím výskumom reaguje na aktuálne živé témy
 3. Slovenské „šampanské“, za ktorým sa skrýva príbeh lásky
 4. Vianočné vydanie magazínu SME Ženy
 5. Novinka medzi prefabrikátmi
 6. Virtuálne prechádzky ako pomoc turistom pri orientácií
 7. 3D virtuálne prechádzky pozdĺž maďarsko-slovenských hraníc
 8. METROPOLIS prináša mestské bývanie vo vysokom štandarde
 9. The future of M&A in Europe
 10. Prvé zamestnanie: 3 veci, na ktoré by ste nemali zabudnúť
 1. Slovenská firma reformuje tradičné multimiliardové odvetvie 34 695
 2. Slnko a teplo aj cez sviatky: Do Egypta sa vracajú dovolenkári 15 407
 3. Budíte sa počas spánku? Toto sú hlavné príčiny 15 407
 4. Aká je chémia vôní 11 134
 5. Kaufland na Slovensku testoval novinku, ktorú zavádza v Európe 9 318
 6. Viete, aká je skutočná cena smartfónu? Číslo vás prekvapí 8 766
 7. Novodobý slovenský Baťa. Zamestnancom stavia domy 8 667
 8. Bývanie v meste predlžuje život 8 251
 9. Bezpečná dovolenka v exotike: Maldivy sú prešpikované zážitkami 7 714
 10. Čo ovplyvňuje chuť kačacieho mäsa? Tieto dve veci 5 852
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Téma: Sopky

Prečítajte si aj ďalšie články k téme
Článok je zaradený aj do ďalších tém
Veľká Británia
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Hlavné správy zo Sme.sk

Haščáka dobehla Gorila, šéfa Penty obvinili z korupcie

V sídle finančnej skupiny zasahovali desiatky policajtov.

Jaroslav Haščák v sprievode kukláčov pred Digital parkom.
Stĺpček šéfredaktorky Beaty Balogovej

Haščák sa Gorily nezbavil, dnes už to potvrdzuje aj NAKA

Bolo by skôr prekvapivé, ak by Božie mlyny nezachytili Pentu.

Beata Balogová, šefredaktorka denníka SME
Richard Sulík (SaS).
Zadržaný Jaroslav Haščák.

Neprehliadnite tiež

Český novinár: Zeman chce pred odchodom zdiskreditovať tajnú službu aj Českú televíziu

Babišom prezident pohŕda menej ako ostatnými, hovorí Dolejší.

Babiš čaká, čo povie Zeman.

Po Utahu sa záhadný monolit objavil a zmizol aj v Rumunsku

V Rumunsku sa kovový monolit objavil v okolí mesta Neamt na severovýchode krajiny.

Monolit v americkom štáte Utah.

Rakúsko plánuje povinnú karanténu počas Vianoc aj pre Slovákov

Ide o opatrenie po návrate z rizikových oblastí vrátane susedných krajín.

Nemeckí policajti hliadkujú na nemecko-rakúskej hranici 16. marca 2020 v nemeckom Kiefersfeldene.

Koronavírus vo svete: V USA rekordne pribudli hospitalizácie

Sledujeme dianie vo svete po vyhlásení pandémie. Ako sa vyvíja situácia v USA a ďalších krajinách?

Tureckí policajti kontrolujú dodržiavanie protiepidemických opatrení.