ĽUBĽANA.
Stalo sa tak v neprítomnosti poslancov troch opozičných strán, ktorí hlasovanie úplne bojkotovali. Za prijatie dokumentu sa vyjadrilo všetkých 48 prítomných zákonodarcov. Stredoľavá slovinská koalícia dúfa, že ratifikácia prispeje k urýchlenému ukončeniu hraničného sporu s Chorvátskom.
Premiér Borut Pahor označil dnes dokument za dobrý a zdôraznil, že chráni životne dôležité záujmy jeho krajiny. "Po prvý raz za 18 rokov máme v rukách prostriedok, ktorým možno dosiahnuť stanovenie štátnych hraníc," konštatoval a poznamenal, že ratifikáciou dokumentu sa Slovinsko rozhodlo aj pre zlepšenie vzťahov s Chorvátskom.
Posledné slovo vo veci budú mať však slovinskí občania, ktorí budú o dohode hlasovať v referende, pravdepodobne začiatkom júna. Práve v ich "nie" dúfa slovinská opozícia.
Chorvátsko a Slovinsko sa od rozpadu Juhoslávie nedokázali dohodnúť na svojich pozemných a morských hraniciach. Spor sa týka menšieho územia na Istrii a požiadaviek Slovinska na priamy prístup do medzinárodných vôd.
Spor sa vystupňoval v decembri 2008, keď Ľubľana zablokovala tretinu z kapitol prístupových rokovaní Záhrebu a EÚ. Rozhovory v týchto oblastiach ostali zastavené, pokým Pahor a chorvátska premiérka Jadranka Kosorová v novembri 2009 nepodpísali v Štokholme dohodu o zriadení päťčlennej medzinárodnej arbitrážnej komisie - dokumentu, ktorý vznikol za sprostredkovania vtedajšieho švédskeho predsedníctva EÚ. Na základe dohody má spor o hranice urovnať práve toto grémium, ktorého rozhodnutie bude pre obe krajiny záväzné.
Informovali agentúry APA a Reuters.