Londýn 4. mája (TASR) - Tri najväčšie politické strany v Británii nemajú po štvrtkových komunálnych voľbách dôvod na oslavy. Ani jedna z nich nezvíťazila s presvedčivou prevahou. Najviac hlasov dostali opoziční konzervatívci - 34 percent, o jedno percento menej (33) majú vládnuci labouristi a liberálni demokrati získali 27 percent hlasov.
Radosť z výsledkov neskrývala krajne pravicová Britská národná strana, ktorá získala tri kreslá v mestskej rade v Burnley. Až do volieb nemala táto strana žiadne zastúpenie ani na celoštátnej úrovni v parlamente, ani na miestnej úrovni na radniciach. K tomu však čiastočne prispieva britský väčšinový volebný systém, ktorý nedáva malým stranám príliš veľké šance.
Zástupca starostu severoanglického mesta Burnley, Rafiq Malik, neskrýva svoje rozčarovanie z výsledku komunálnych volieb v meste: "Nepredpokladal som, že sa niečoho podobného dočkám, naše zastupiteľstvo s nimi však bude musieť spolupracovať."
Viac ako fakt, že sa nacionalistická strana dostala do miestneho zastupiteľstva, však Britov znepokojuje skutočnosť, za jej kandidátov volili pomerne dobre situovaní obyvatelia mesta. Až doteraz bola totiž krajná pravica spájaná s chudobnými robotníckymi štvrťami.
Keď sa však pozrieme na výsledky volieb z európskej perspektívy, musíme si uvedomiť, že britskí nacionalisti získali len tri zo 6.000 kresiel a ich vplyv na britskú politiku zostane i naďalej marginálny. Aj napriek tomu ale ich úspech v Británii budí určité obavy.
Britská národná strana bola úspešná predovšetkým v severnej časti Anglicka. Okrem Burnley získali jej kandidáti veľa hlasov aj v Oldhame. Obe mestá boli vlani dejiskom rasových nepokojov v štvrtiach, kde žije veľa prisťahovalcov.
Britská krajná pravica je voči imigrantom veľmi nepriateľská a vyhlasuje, že Británia má patriť len belochom. Vo svojom volebnom programe má podobne ako iné európske nacionalistické strany návrh, aby imigranti z etnických menšín boli v podstate deportovaní do krajiny svojho pôvodu.