VARŠAVA. Poľsko požiadalo ruskú stranu o poskytnutie záznamov z dvoch čiernych skriniek z havarovaného prezidentského špeciálu, v ktorého troskách zahynulo 10. apríla pod Smolenskom všetkých 96 osôb na palube. Informoval o tom dnes v Moskve vrchný vojenský prokurátor Poľskej republiky plukovník Krzysztof Parulski.
Prokurátor, ktorý potvrdil ukončenie vyšetrovacích prác v dejisku katastrofy a pokračovanie identifikácie ostávajúcich obetí v Moskve, súčasne uviedol, že po jeho návrate z Ruska do Poľska sa ráta s tlačovou konferenciou v záujme informovania verejnosti o doterajších poznatkoch.
Ako je známe, dve čierne skrinky havarovaného stroja typu TU-154M skúmajú v Moskve, tretiu prepravili do Poľska a skúmajú ju vo Varšave, pretože išlo o poľský produkt.
Rusko dáta pošle
Generálny prokurátor Ruskej federácie Jurij Čajka ubezpečil svojho poľského partnera Andrzeja Seremeta, že ruská strana bude poľskej poskytovať postupne materiály súvisiace s vyšetrovaním.
Hovorca vrchnej vojenskej prokuratúry Poľskej republiky plukovník Zbigniew Rzepa dnes vo Varšave dementoval informácie jedného z periodík (Dziennik Gazeta Prawna), podľa ktorých je na zázname jednej z čiernych skriniek evidentný krik pasažierov. Hovorca to označil za nepravdivú informáciu a zdôraznil, že vojenský prokurátor pôsobiaci v Moskve ju s určitosťou denníku, ktorý sa odvoláva na nemenovaný zdroj, neposkytol.
Majú aj vlastné záznamy
Poľská vojenská kontrarozviedka SKW monitorovala 10. apríla priebeh letu prezidentského špeciálu typu TU-154M z Varšavy do Smolenska, napísal denník Rzecpospolita.
Kontrarozviedka tak dostávala aj údaje o polohe stroja, jeho výške a rýchlosti, ktoré sa obvykle získavajú prostredníctvom GPS.
Z informácií periodika však vyplýva, že SKW mala už vo chvíľach havárie stroja k dispozícii audiozáznamy komunikácie medzi pilotmi a dispečermi letovej prevádzky riadiaceho letiska. Vojenská kontrarozviedka disponuje totiž utajenou odpočúvacou stanicou. Samotná SKW tieto informácie oficiálne odmietla komentovať.
Nie je ani známe, či kontrarozviedka poskytla svoje poznatky vojenským prokurátorom vyšetrujúcim tragédiu a ak áno, aké.
Chcú aj nové výkopy
Na mieste dopadu havarovaného poľského prezidentského špeciálu pod Smolenskom, kde sa koncom minulého týždňa prakticky skončilo s prácami, dôjde zrejme čoskoro k ich obnoveniu.
Poľská strana požiadala totiž ruských partnerov, aby tu odhrnuli hornú vrstvu zeminy. Cieľom je nájsť nielen fragmenty havarovaného stroja, ale aj telesné pozostatky niektorých z obetí, ktoré by mohli prispieť k identifikácii zostávajúcich 20 osôb.
Celý proces, ktorý mal pôvodne skončiť v stredu 21. apríla, sa tak môže predlžiť. Vo vysielaní lodžského rozhlasu informoval dnes o poľskej žiadosti šéf varšavského rezortu spravodlivosti Krzysztof Kwiatkowski.
Doteraz nájdené kúsky lietadla TU-154M previezli z dejiska dopadu na miesto vyhradené za tým účelom na letisku v Smolensku, kde ich skúmajú experti oboch krajín.
Skrinky zaznamenali hrôzu
Nahrávacie zariadenie v kokpite havarovaného poľského špeciálu zaznamenalo aj desivé výkriky cestujúcich, ktoré dokumentujú posledné sekundy ich života. Pre poľské noviny Dziennik to v nedeľu uviedol jeden z vojenských prokurátorov, ktorí vyšetrujú tragédiu z 10. apríla pri ruskom Smolensku. Nahrávka je súčasťou záznamov z takzvaných čiernych skriniek lietadla, ktoré analyzujú ruskí a poľskí vyšetrovatelia.
"V niekoľkých posledných sekundách nahrávky záznamník v kokpite zachytil zosilňujúci sa šum z oddielov pre cestujúcich. A na konci sme počuli neľudské výkriky hrôzy a bolesti," opísal obsah záznamu nemenovaný vyšetrovateľ. Dve čierne skrinky z lietadla typu Tu-154M, v ktorom zahynul poľský prezident Lech Kaczyński a ďalších 95 ľudí, okrem iného nahrávali rozhovory medzi členmi posádky. Prvá nahrala rádiovú komunikáciu medzi pilotmi a dispečermi vo Varšave a na letisku Smolensk-Severnyj. Druhá zaznamenávala rozhovory v kokpite. Poľský generálny prokurátor Andrzej Seremet podľa denníka rozhodol o odtajnení nahrávok, dramatická časť sa však nemala dostať na verejnosť.
Obsah čiernych skriniek spoločne analyzujú ruskí experti a poľskí vojenskí vyšetrovatelia. Zo záznamov je údajne zrejmé, že piloti si v posledných chvíľach uvedomovali nemožnosť záchrany. Hneď za kokpitom sa nachádzal priestor pre stewardov a tri salóniky. Prvý z nich bol vyhradený pre prezidentský pár, v nasledujúcich leteli ďalší významní členovia delegácie. Vyšetrovatelia teraz záznamy oboch skriniek musia porovnať s údajmi z tretieho zariadenia, ktoré zaznamenáva parametre letu, aby získali presný časový sled udalostí vedúcich ku katastrofe. Podľa vyhlásenia ruských predstaviteľov, ktoré cituje tlačová agentúra AFP, však nahrané hlasy prekrýva hluk a sú preto nezrozumiteľné.
sita