Našinci zvyčajne dovolenkujú skôr v iných častiach sveta, ako v chladnej a nehostinnej Škandinávii, ale ak by ste do týchto končín sveta zavítali, máte šancu vidieť unikátny morský vír – maelstrom. Pravda, pozorujte ho pri všetkej opatrnosti z mosta alebo z veže, lebo je lepšie ho len vidieť, ako sa v ňom ocitnúť. Tento pozoruhodný až hrozivý úkaz opísal vo svojej legendárnej poviedke Pád do Maelströmu Edgar Allan Poe v roku 1841. Cestou na najsevernejšie miesto Európy sa zastavte pri najsilnejších vodných víroch na svete. Saltstraumen nájdete asi 30 kilometrov od Bodo v kraji Nordland. Úžina je tri kilometre dlhá, 31 metrov hlboká a v najužšom mieste len 150 metrov široká. Medzi fjordmi sa každých šesť hodín vymení 372 miliónov kubických metrov morskej vody. Prúd vody dosahuje až 22 uzlov, čiže 40 kilometrov za hodinu. Do prieplavu síce môžu vojsť lode, ale len asi dve hodiny po vrchole prílivu alebo odlivu, keď sú prúdy najslabšie. V tom okamihu prúd pripomína rieku, ktorá však po niekoľkých desiatkach minút mení smer toku.Saltstraumen je tiež podľa ankety časopisu National Geographic najkrajším miestom na potápanie, je tu bohatý podmorský život. Najkrajší pohľad na víriacu sa vodu je z mosta nad prielivom medzi ostrovmi Knaplundoya a Straumoya. Most je dlhý 768 metrov a z výšky 41 metrov môžete sledovať pohyb vodných más v Saltstraumene. Otvorili ho v roku 1978 a od roku 2008 je národnou pamiatkou medzi mostami a cestnými stavbami. Vyraziť si do týchto končín sveta sa oplatí, pretože zážitkov sa tu ponúka viac vrátane safari morských orlov a rybárčenia s jedinečnými úlovkami. Morské prúdy tu totiž vyhľadávajú aj vzácne druhy rýb. Môžete sa pokúsiť prekonať svetový rekord z roku 1995, keď tu ulovili treskovitú rybu s hmotnosťou 22,7 kilogramu. Ryby sa chytajú z brehu alebo sa vydajte na more so skúsenými rybármi. Najkrajšie úlovky budú však zaručene vaše úchvatné fotografie maelstromov urobené z bezpečnej vzdialenosti.
Vykresľuje tu príbeh starca, ktorý sa ako rybár ocitol uprostred obrovského vodného víru a len zázrakom prežil. Po tomto hroznom zážitku mu však vlasy celkom obeleli. Maelstrom je vlastne krútňava či veľmi silný vír. Veľká víriaca sa masa vody má silný ťah nadol a ľahko v nej vraj zmizne aj veľká loď. Severský názov pochádza z holandského maelstrom a skladá sa zo slova „malen“, čiže „mlieť“, a „strom“, čiže „prúd“. V podstate teda ide o prúd, ktorý melie.
Moskstraumen
Pôvodný Maelstrom, ktorý opísal aj Poe, je Moskstraumen. Je to mocný prílivový prúd na ostrovoch Lofoty pri severnom nórskom pobreží. Fiktívne opisy Maelstromu od Edgara Allana Poa a Jula Verna ho opisujú ako gigantickú kruhovú krútňavu, ktorá siaha až na dno oceánu, pričom v skutočnosti je to séria prúdov a protiprúdov s rozsahom osemnásť kilometrov.
Medzi známe vodné víry patrí tiež Saltstraumen, čo je najsilnejší svetový maelstrom a nachádza sa východne od mesta Bodo v Nórsku. Corryvreckan je tretí najväčší svetový vír a je na severnej strane zálivu Corryvreckan, medzi ostrovmi Jura a Scarba pri pobreží Škótska. Prílivy a prítoky z ústia rieky Lorne na západ môžu spôsobiť až vyše deväťmetrové vlny na vodách Corryvreckan a rev výsledného maelstromu vraj počuť až na vzdialenosť šestnásť kilometrov.
V rámci dokumentárneho filmu nezávislých producentov Northlight Productions raz hodili figurínu so záchrannou vestou a ukazovateľom hĺbky do Corryvreckanu. Figurínu zhltlo a vypľulo ďaleko po prúde, pričom merač hĺbky ukazoval osemdesiat metrov a bolo jasné, že ju vlieklo dlho po dne. Iné významné maelstromy a víry sú vír Old Sow, ktorý sa nachádza medzi kanadským Jelením ostrovom a americkým Losím ostrovom, a vír Naruto, nachádzajúci sa v úžine Naruto pri ostrove Awaji v Japonsku.
Víry v japonskej úžine Naruto patria k vyhľadávaným turistickým atrakciám
Chaos a temné sily
Druhá literárna zmienka o maelstrome pochádza tiež z 19. storočia a objavuje sa v známom románe Jula Verna Dvadsaťtisíc míľ pod morom. Na konci románu akoby kapitán Nemo spáchal samovraždu, lebo pošle svoju ponorku Nautilus do Maelstromu. Vo Verneho pokračovaní však Nemo a Nautilus prežili.
V španielčine a ďalších jazykoch je maelstrom synonymom vodného víru, takže slovo „maelstrom“ sa objavuje v rôznych kontextoch metaforicky a naznačuje čosi, čo spôsobuje chaos a predstavuje temné sily - používa sa na označenie mocných, osudových ničivých síl.
Grécky básnik Homér opisuje maelstrom vo svojej Odysei, keď si Odyseus musí vybrať, či sa poplaví pri šesťhlavej oblude Scylle, alebo pri víre Charybdis, aby sa dostal do Itaky. Nedávno dostal meno Maelstrom od Blizzard Entertainment veľký krútňavový vír, ležiaci uprostred Veľkého mora vo videohre World of Warcraft. Vo filme Piráti z Karibiku na konci sveta bojujú Čierna Perla a Lietajúci Holanďan svoj konečný súboj krúžiac okolo obrovského maelstromu.
Saltstraumen