BRATISLAVA. Cestujúci v rámci Európy ešte môžu zvoliť plán B, C, D či E: cestu vlakom, autobusom, prenajatým autom či taxíkom. Vlaky sú však často beznádejne vypredané a rýchlo sa míňajú aj autobusové lístky. Keď si chcú prenajať auto či vziať taxi, musia pasažieri zaplatiť oveľa viac, ako plánovali. Istá spoločnosť v dánskej Kodani pýta za cestu do Amsterdamu v Holandsku 1500 eur a do španielskej metropoly vás odvezie za 4500.
Nie všetci sa však dali zastavenými lietadlami či drakonickými cenami znechutiť a v hľadaní cesty domov boli invenční. Thom Noble si napríklad kúpil bicykel, len aby mohol nastúpiť na trajekt medzi Francúzskom a Anglickom, napísal nedeľník Sunday Times, ktorý priniesol najzaujímavejšie príbehy z milióna „stratených" Britov. Lístky pre peších totiž už na trajekte vypredali, ale mali ešte miesta pre cyklistov. Russell Gibbs zas cestoval do Británie nákladnou loďou - dva dni z Dubaja, svoj dobrodružný návrat zaznamenával na Facebooku.
No existuje aj kategória cestujúcich, ktorých možnosti sú oveľa limitovanejšie: a to pasažieri transkontinentálnych letov. Tým neostáva nič iné, ako zaťať zuby a zrejme ešte niekoľko dní pretrpieť: „Ako v utečeneckom tábore," opísala pre Los Angeles Times Rhiannon Thomasová situáciu na newyorskom medzinárodnom letisku JFK.