LONDÝN. Islandská sopka aj v sobotu naďalej chrlila popol a spôsobovala problémy v leteckej preprave po celej Európe. Americký prezident Barack Obama preto dnes odriekol plánovanú cestu na nedeľňajší pohreb tragicky zosnulého poľského prezidenta Lecha Kaczynského. Informoval o v sobotu dnes Biely dom. Cestu do Poľska odvolal aj britský princ Charles, šéf britskej diplomacie David Miliband a nemecká kancelárka Angela Merkelová.
Z rovnakého dôvodu plánovanú účasť na pohrebe odvolalo už vyše 15 zahraničných delegácií a príchod niektorých ďalších predstaviteľov je stále neistý. Pôvodne mali na pohrebné obrady pricestovať zástupcovia 98 krajín, vrátane 69 štátnych delegácií a 29 veľvyslancov.
Svoju účasť na Kaczyńského pohrebe oficiálne zrušilo viacero delegácií.
Letecké spoločnosti museli v sobotu zrušiť v Európe asi 16 000 letov, informovalo európske centrum riadenia letovej premávky Eurocontrol.
"Na väčšine územia severnej a strednej Európy nie sú povolené žiadne pristátia ani odlety. Naproti tomu južná Európa vrátane Španielska, južného Balkánu, južného Talianska, Bulharska, Grécka a Turecka zostáva otvorená a lety sa tam uskutočňujú," informuje Eurocontrol. V jeho stanovisku však zrejme ešte nie sú zahrnuté najnovšie informácie, podľa ktorých letový priestor uzatvárajú už aj viaceré balkánske krajiny.
Podľa Eurocontrolu sa v bežnú sobotu v Európe uskutoční okolo 22 000 letov, dnes to však bude asi len 6 000. Z tradičných zhruba 300 pristátí transatlantických letov sa túto sobotu uskutoční asi len 73. Celkovo podľa Eurocontrolu úplne alebo čiastočne uzatvorilo svoj vzdušný priestor 21 európskych krajín. Na niektorých územiach by pritom už lietanie bolo možné, no "je ťažké preniknúť do ich letového priestoru, keďže vo väčšine prípadov v okolitých oblastiach nie sú vhodné podmienky na lietanie", uvádza európske centrum riadenia letovej premávky.
V článku nájdete:
- Popol môže prúdiť do Európy ešte 4-5 dní
- V noci možno povolia prelety ponad Slovensko
- Profituje lodná a cestná doprava
- Vzdušný priestor uzatvára Srbsko, Chorvátsko aj Slovinsko
- Francúzske letiská zostanú zatvorené do pondelka
- Maďarský vzdušný priestor bude uzatvorený do nedele poludnia
- Česko predĺžilo zákaz lietania do nedele
- Rakúsky vzdušný priestor bude uzavretý najmenej do druhej
- Vzdušné priestory Británie a Nemecka budú uzatvorené do nedele 14.00
- Talianske letiská sú zatvorené
- Belgický vzdušný priestor zostane uzavretý najmenej do ôsmej
- Obmedzené sú aj cestovné kancelárie
- Padajúci sopečný popol môže predstavovať zdravotné riziko
Popol môže prúdiť do Európy ešte 4-5 dní Sopečný popol, ktorý sa uvoľňuje do atmosféry pri erupciách sopky na islandskom ľadovci Eyjafjallajökull, bude prúdiť rovnakým smerom ako doteraz možno ešte najbližších päť dní. To znamená, že až tak dlho by mohli byť horné vrstvy atmosféry nad Európou kontaminované oblakom sopečného prachu, ktorý v posledných dňoch ochromil leteckú dopravu nad kontinentom.
"Pre vietor vo vyšších vrstvách predpokladáme viac-menej rovnaké parametre. Popol bude naďalej smerovať na Britániu a Škandináviu," oznámil v sobotu na základe najnovších zistení Teitur Arason z Islandského meteorologického ústavu. "Takáto je všeobecná situácia na najbližšie dni, dajme tomu na najbližšie dva dni, možno aj najbližšie štyri či päť dní," povedal islandský meteorológ.
V noci možno povolia prelety ponad Slovensko Letecký úrad SR možno dnes v noci povolí prelety cez Slovensko nad letovou hladinou 200, čo je výška približne šesť kilometrov. Rozhoduje sa na základe predpovedí z londýnskeho výstražného centra SIGMET (Significant Meteorological Information).
Náš vzdušný priestor je uzavretý do dnešnej ôsmej hodiny večer s tým, že doba sa ešte môže predĺžiť. Viacero čitateľov ale sme.sk potvrdilo, že napriek uzatvoreniu vzdušného priestoru videlo lietať menšie lietadlá pre niekoľkých cestujúcich.
"Prúdové lietadlá aj dopravné môžu v tejto hladine prelietavať, ale zo Slovenska nemôžu žiadne odletieť, pretože prachový oblak sa stále nachádza od zeme do hladiny 200," uviedol pre agentúru SITA vedúci odboru navigačných služieb Leteckého úradu SR Ivan Ferencz. Prachový oblak po stredajšej erupcii islandskej sopky sa stále pohybuje. Podľa Ferencza by sa za istých okolností mohlo zo Slovenska odlietať už v pondelok. "Predpovede z londýnskeho centra sú na 24 hodín, takže s istotou ešte nevieme povedať, čo sa udeje v nedeľu v noci," dodal Ferencz.
Slovensko uzatvorilo vzdušný priestor v piatok o 15:00. Kolaps leteckej dopravy pretrváva, všetky lety z bratislavského Letiska M. R. Štefánika sú zrušené aj dnes. Hovorkyňa Letiska M. R. Štefánika Dana Madunická upozorňuje, že cestujúci nemusia chodiť priamo na letisko do kancelárií leteckých spoločností.
Nelietajú ani záchranári
O vrátenie peňazí alebo o presun letu na najbližší voľný termín môžu požiadať prostredníctvom webových stránok alebo telefonických informačných liniek leteckých spoločností. "Dnes na letisko prichádza minimum cestujúcich, v hale sa nachádzajú len desiatky ľudí, ktorí požiadali o preknihovanie na najbližší let priamo na letisku," uviedla Madunická v rozhovore pre TA3. Pre mimoriadné vyťaženie telefónnych informačných liniek letísk aj samotných prepravcov by mali cestujúci využiť predovšetkých internetové stránky.
Podľa Madunickej uzávierka vzdušného priestoru v piatok ovplyvnila približne 15 odletov a 14 príletov, čo sa týkalo 3 500 cestujúcich. Dnes sa celkové zrušenie letov dotklo takmer 4 000 cestujúcich. Spoločnosť Ryanair zrušila všetky plánované lety do pondelka do 13. hodiny. Týka sa to letov do/z Veľkej Británie, Írska, Švédska, Belgicka, Francúzska a Nemecka, doplnila Madunická.
So zhoršujúcou sa situáciou v dôsledku mraku zo sopečného popola z islandskej sopky v noci na území Slovenska prerušilo prevádzku aj všetkých sedem stredísk Vrtuľníkovej záchrannej zdravotnej služby AIR - TRANSPORT EUROPE. Posádky však zostávajú v nepretržitej pohotovosti na pracovisku a v prípade zlepšenia poveternostnej situácie bude činnosť staníc vrtuľníkových záchranárov ihneď obnovená
Pavol Beránek zo Slovenského hydrometeorologického ústavu (SHMÚ) pripustil, že nie je jasné, či sa oblak nachádza nad územím Slovenska, pretože je ťažko pozorovateľný. Island je totiž od Slovenska vzdialený približne 2600 kilometrov vzdušnou čiarou a popol sa nachádza vo výške asi päť až desať kilometrov. Práve táto vzdialenosť podľa Beránka spôsobila, že mrak sopečného popola je natoľko rozptýlený, že sa nedá povedať, či sa nachádza nad územím Slovenska.
Posilnili autobusové linky
Na uzávierku vzdušného priestoru už v piatok zareagovali pozemní dopravcovia. Pomoc cestujúcim ponúkajú posilnením autobusových liniek. Dopravca Slovak Lines pridáva autobusy pod značkou Eurolines do Bruselu a Londýna - predbežne v dňoch 17. a 18. apríla. Posilové autobusy pôjdu v časoch riadnych spojov v zmysle cestovného poriadku. "Situáciu monitorujeme a v prípade potreby sme pripravení posilniť aj iné smery," uviedla hovorkyňa Slovak Lines, a. s. Eva Vozárová.
Pre mimoriadnu situáciu spoločnosť Slovak Lines vracia klientom bez odrátania storno poplatkov peniaze za cestovné lístky z Bratislavy na letisko Schwechat (pravidelná autobusová linka Bratislava – Viedeň). Platí to pre cestujúcich, ktorí mali zakúpené letenky na odlet z letiska Schwechat a ich lety sú zrušené. Viac informácií dostanú cestujúci medzi 6:30 a 18:30 v Kontaktnom centre Slovak Lines na telefónnom čísle 18 211.
Profituje lodná a cestná doprava
Americké aerolínie zase v piatok zrušili až 280 z viac ako 330 transatlantických spojov a medzi Áziou a Európou prišlo k odloženiu 60 letov. Medzinárodná asociácia pre dopravné letectvo (IATA) odhadla, že islandská sopka stojí letecký priemysel denne najmenej 200 miliónov dolárov (asi 150 miliónov eur).
Z dramatickej situácie v leteckej doprave na starom kontinente profitujú ostatné dopravné spoločnosti. Množstvo cestujúcich, ktorým zrušili lety, totiž obrátilo svoju pozornosť na alternatívne spôsoby prepravy - vlaky, lode a autá. Spoločnosť Eurostar prevádzkujúca rýchlovlaky medzi Bruselom, Parížom a Londýnom, musela pod tlakom záujmu pridať niekoľko spojov. Konkrétne Eurostar vypravil tri mimoriadne vlaky na linke Paríž-Londýn, no miesta v nich sa podľa spoločnosti rýchlo míňajú. Hovorí pritom o dennom náraste 10 tisíc pasažierov.
Popol a prach z islandskej sopky ovplyvňuje farbu slnka a oblohy najmä večer. FOTO: ČTK
Situáciu má na svedomí islandská sopka Eyjafjallajökull, ktorá v stredu až do výšky až 11 kilometrov vychrlila stĺp popola, ktorý vietor unáša smerom na juh a juhovýchod. Popol je pre lietadlá nebezpečný, keďže sa môže dostať do motorov a spôsobiť ich zlyhanie.
Vzdušný priestor uzatvára Srbsko, Chorvátsko aj Slovinsko Krajiny bývalej Juhoslávie v sobotu jedna po druhej uzatvorili svoj vzdušný priestor. Reagovali tak na skutočnosť, že oblak sopečného prachu, ktorý do ovzdušia vychrlila sopka na islandskom ľadovci Eyjafjallajökull, zasiahol aj ich územie.
Uzatvorenie vzdušného priestoru oznámili Srbsko, Chorvátsko, Slovinsko, Bosna a Hercegovina aj Čierna Hora. Vo väčšine z týchto krajín bude vzdušný priestor mimo prevádzky najmenej do sobotňajšej polnoci, o ďalšom osude leteckej premávky rozhodnú ešte v sobotu večer úrady letovej kontroly v jednotlivých krajinách.
Francúzske letiská zostanú zatvorené do pondelka Francúzske letiská zostanú zatvorené najmenej do pondelka rána. V sobotu to po krízovom rokovaní oznámil francúzsky premiér Francois Fillon. Príkaz sa týka okrem iného oboch parížskych medzinárodných letísk, Orly aj letiska Charlesa de Gaulla, ako aj všetkých letísk na severe krajiny.
V sobotu sa však rozšíril aj na juh krajiny, okrem iného aj na letiská v Grenobli a v Bordeaux. Niekoľkým vybraným letom bolo dovolené pristáť a odletieť priamo z Paríža, no veľká plánovaných väčšina letov musela zostať na zemi.
Maďarský vzdušný priestor bude uzatvorený do nedele poludnia Maďarský vzdušný priestor zostane uzatvorený kvôli mraku islandského sopečného popola až do nedele poludnia. Informovala o tom maďarská tlačová agentúra MTI s odvolaním sa na Riaditeľstvo leteckej dopravy Národného úradu pre dopravu.
Vzdušný priestor uzatvorili v piatok 16. apríla o 19.00 h. Zákaz lietania pre leteckú záchrannú službu zrušili dnes o 11.18 h. Záchranári o lietaní rozhodnú na základe vlastnej analýzy rizík.
Ako uviedla hovorkyňa Maďarských štátnych železníc (MÁV) Anett Szabóová, v sobotu citeľne vzrástol počet cestujúcich na medzinárodných vlakových spojoch smerom do Nemecka a Česka.
Česko predĺžilo zákaz lietania do nedele Český vzdušný priestor zostane zatvorený najmenej do nedele do 12.00. Informovala o tom v sobotu hovorkyňa Letiska Praha Michaela Lagronová. Ešte krátko predtým pritom informovala o tom, že vzdušný priestor zostane zatvorený do soboty do šiestej večer.
"Je to klimatická zmena, s ktorou sa ťažko pracuje. Do zajtrajšej dvanástej hodiny sa v Česku lietať nebude," cituje Lagronovú internetový server iDnes.cz. Termín sa podľa nej posunul na základe informácií od meteorológov a od európskeho centra riadenia letovej premávky Eurocontrol. Ďalšie rokovanie českého krízového štábu by sa podľa Lagronovej malo konať v nedeľu doobeda.
Riadenie letovej premávky vydalo príkaz uzatvoriť český vzdušný priestor v piatok od jednej poobede. Už o hodinu skôr zatvorili pražské ruzynské letisko, o druhej potom aj letiská v Brne a Ostrave.
Pražské ruzynské letisko malo na sobotu naplánovaných 162 príletov a 156 odletov, tie budú musieť všetky zrušiť.
Rakúsky vzdušný priestor bude uzavretý najmenej do druhej Rakúsko v sobotu večer oznámilo, že svoj vzdušný priestor ponechá uzatvorený minimálne do nedele do druhej hodiny rannej. Podľa Petra Schmidta, hovorcu centra riadenia letovej premávky Austro Control, sa to týka len letov v letovej hladine nad 7 500 metrov, pričom aj tu budú už v sobotu po ôsmej večer existovať výnimky.
Na otvorenie rakúskeho vzdušného priestoru silno tlačia letecké spoločnosti Austrian Airlines, AUA aj Niki. "Som si istý, že už by sme mohli lietať," citujú rakúske médiá šéfa spoločnosti Niki a bývalého pilota Formuly 1 Nikiho Laudu.
Na viedenskom letisku dokonca v piatok neplánovane pristálo lietadlo ruskej spoločnosti Ural Airlines, ktoré v sobotu odletelo z Moskvy a pôvodne malo pristáť v Ríme. "Keďže vzdušný priestor nad severným Talianskom zatvorili, lietadlo niekde v záujme cestujúcich pristáť muselo," vysvetľuje hovorca Austro Control Schmidt.
Vzdušné priestory Británie a Nemecka budú uzatvorené do nedele 14.00 Vzdušný priestor Veľkej Británie bude uzatvorený kvôli mraku islandského sopečného popola najmenej do nedele 14.00 h SELČ. S odvolaním sa na britské letecké zdroje to oznámila agentúra Reuters.
Kompetentné britské inštitúcie budú pozorne sledovať informácie o počasí, na základe ktorých by v nedeľu skoro ráno mohli vydať nové, v menšej alebo väčšej miere modifikované nariadenie.
Nemecký vzdušný priestor zostane kvôli mraku islandského sopečného popola uzatvorený do nedele 14.00 h SELČ. Oznámila to dnes hovorkyňa úradu, kontrolujúceho leteckú dopravu.
Tá istá organizácia predtým oznámila, že bude vzdušný priestor Nemecka uzatvorený do nedele 8.00 h.
Talianske letiská sú zatvorené Pre mrak popola z islandskej sopky nariadil v piatok večer taliansky úrad pre bezpečnosť letov uzavretie všetkých letísk na severe Talianska.
Všetky letiská na severe krajiny budú dnes predbežne uzavreté do 14.00 hod. Na základe predpovedí meteorológov by sa dovtedy mrak popola mal vzdialiť od severných regiónov Talianska.
Popri menej známych letiskách bude dnes minimálne do 14.00 hod. zastavená všetka letecká premávka v Miláne, Turíne, Benátkach a Bologni.
Na veľkých medzinárodných letiskách v Ríme a Miláne by počas trvania výnimočnej situácie mali byť zriadené špeciálne informačné úrady pre postihnutých pasažierov.
Belgický vzdušný priestor zostane uzavretý najmenej do ôsmej Belgický vzdušný priestor zostane kompletne uzavretý najmenej do soboty do ôsmej večer stredoeurópskeho času. Oznámil to v sobotu ráno v Bruseli hovorca belgického ministerstva dopravy.
"Hoci sa oblak nad Belgickom postupne rozptyľuje, zamorenie je naďalej veľmi rozsiahle, od Veľkej Británie až po Rusko. Ak nepríde dážď alebo vietor, pôjde to veľmi, veľmi pomaly," povedal hovorca.
Celý belgický vzdušný priestor je uzatvorený bez prerušenia už od štvrtka od 16.30 poobede.
Svoj vzdušný priestor uzatvorila v reakcii na šírenie sopečného prachu z islandskej sopky väčšina európskych krajín. Niektoré, prevažne severské krajiny, už v piatok svoj vzdušný opätovne priestor čiastočne otvorili, alebo o tom aspoň uvažovali.
Letecké obmedzenia v jednotlivých krajinách
Británia: Vzdušný priestor krajiny zostane uzavretý minimálne do nedele 08.00 h SELČ. Povolenie k štartu môžu dnes do 20.00 h SELČ dostať len niektoré regionálne lety v rámci Škótska, Severného Írska a severného Anglicka.
Írsko: Vzdušný priestor otvoria najskôr v nedeľu o 14.00 h SELČ.
Francúzsko: Parížske letiská a minimálne 26 ďalších terminálov v severnom Francúzsku bude mimo prevádzky aspoň do pondelka rána.
Nemecko: Vzdušný priestor bude úplne uzavretý minimálne do nedele 08.00 SELČ.
Švajčiarsko: Uzavretie vzdušného priestoru potrvá minimálne do dnešného večera 20.00 SELČ.
Rakúsko: Vzdušný priestor krajiny zostane uzavretý najmenej do 02.00 h SELČ. Vyššie letové koridory sa začnú postupne otvárať od 20.00 SELČ.
Benelux: Vzdušný priestor Belgicka bude uzavretý minimálne do nedele 08.00 h SELČ. Spoločnosť Brussels Airlines zrušila všetky lety až do pondelka. Vzdušný priestor Holandska uzavreli až do odvolania, v Luxembursku sa nebude lietať minimálne do nedele večera.
Sever Európy: Až do odvolania uzavreli vzdušný priestor Švédsko a Fínsko. Dánsko a pobaltské krajiny nepovoľujú lety minimálne do 02.00 SELČ. V Nórsku sa lieta len na severe krajiny. Letecká spoločnosť SAS zrušila počas víkendu všetky lety medzi krajinami regiónu s výnimkou liniek v severnom Nórsku.
Taliansko: Zákaz letov nad severom krajiny platí minimálne pondelka 08.00 h SELČ.
Španielsko: Spoločnosť Iberia ruší až do odvolania väčšinu európskych letov s výnimkou liniek do Španielska, Portugalska, južného Talianska, Grécka a tureckého Istanbulu.
Portugalsko/Grécko: Letiská fungujú normálne, rušia sa len lety na sever Európy.
Česká republika: Vzdušný priestor zostane uzavretý najmenej do nedele poludnia.
Maďarsko: Uzávierka vzdušného priestoru potrvá minimálne do 19.00 SELČ.
Poľsko: Vzdušný priestor uzatvorený od piatku, čiastočné otvorenie je možné v priebehu nedele.
Balkán: Chorvátsko uzatvorilo medzinárodné letiská v Záhrebe, Osijeku, na východe a západe krajiny. Mimo prevádzky sú aj medzinárodné letiská v slovinskom Maribore a Portoroži.
Bosna uzavrela asi polovicu svojho vzdušného priestoru. V Srbsku sa nelieta len v úzkom páse územia na severe krajiny. Svoj vzdušný priestor uzavrela aj Čierna Hora.
Rumunsko: Uzávierka celého vzdušného priestoru krajiny vstúpila do platnosti od 17.00 h SELČ.
Bielorusko/Ukrajina: Bieloruské úrady zakázali lety vo väčšine vzdušného priestoru, otvorené sú len niektoré koridory východným a južným smerom. Ukrajinská metropola Kyjev predĺžila uzávierku letiska minimálne do 20.00 h SELČ. Mimo prevádzky sú do odvolania aj letiská v Ľvove, Odesse, Donecku, Simferopoli a Dnepropetrovsku.
Rusko: Všetky letiská sú otvorené. Dosiaľ je hlásených minimálne 185 zmeškaných alebo zrušených letov.
Obmedzené sú aj cestovné kancelárie
Výnimočná situácia obmedzuje aj cestovné kancelárie. "Vzhľadom na to, že v priebehu apríla nám odchádzajú desiatky zájazdov so stovkami klientov, zatvorený vzdušný priestor od štvrtkového večera ovplyvnil cestu mnohých našich skupín najmä do USA a Mexika," uviedol Jozef Zelizňák z BUBO Travel Agency, ktorá je na Slovensku najväčšou cestovkou na poznávacie zájazdy.
Ohrozený je odchod víkendových zájazdov cestovnej kancelárie. "Prosíme všetkých klientov zájazdov s odchodom od pondelka 19. apríla, aby počkali na našu informáciu," uviedol Zelizňák. Klienti s odchodom v sobotu alebo v nedeľu sa môžu informovať na nepretržitej linke 0907 780 088. Manažment BUBO má od štvrtka večera dvadsaťštyrihodinovú službu.
Padajúci sopečný popol môže predstavovať zdravotné riziko
Padajúci sopečný popol môže predstavovať potenciálne zdravotné riziko pre astmatikov a ľudí trpiacich respiračnými chorobami. Uviedla to v piatok Svetová zdravotnícka organizácia (WHO).
Hovorca WHO David Epstein zdôraznil, že zdravotná agentúra OSN nemá informácie o konkrétnych zdravotných rizikách súvisiacich so sopečným prachom.
Mikroskopické čiastočky však podľa jeho slov môžu byť potenciálne nebezpečné, keď začnú padať na zem. Európania by v takomto prípade mali radšej zostať vo svojich domovoch.
Po vdýchnutí sa čiastočky popola môžu dostať do pľúc a vyvolať dýchacie ťažkosti. Zvýšené riziko hrozí pacientom s respiračnými chorobami.
Oblak sopečného prachu zatiaľ zostáva prevažne vo vyšších vrstvách atmosféry. Usadenú povrchovú vrstvu popola zatiaľ hlásili len z niektorých vidieckych oblastí na juhu Írska. WHO aktuálnu situáciu pozorne monitoruje.
Nemecký vulkanológ Bernd Zimanowski z univerzity vo Würzburgu vo štvrtok zdôraznil, že sopečný popol z Islandu nie je rádioaktívny, jedovatý ani toxický pre ľudí ani zvieratá. Popol by podľa neho mohol byť zdraviu škodlivý len vo veľmi vysokej koncentrácii, čo sa neočakáva.