WASHINGTON.
"Dohodli sme sa na systéme parlamentnej republiky a máme pracovnú skupinu, ktorá vypracúva návrh ústavy," povedala zahraničným novinárom.
Otunbajevová sa ujala vlády po povstaní z minulého týždňa, ktoré zvrhlo prezidenta Kurmanbeka Bakijeva. Podľa nej je zatiaľ pre ňu príliš skoro povedať, či sama bude kandidovať na prezidentku vo voľbách, ktoré by mali byť v priebehu zhruba šiestich mesiacov.
"Ešte sme sa nerozhodli. Sama dosiaľ neviem," konštatovala. Dodala, že zatiaľ nie sú vyriešené základné otázky, ako je spôsob voľby novej hlavy štátu.
Kirgizská líderka ďalej uviedla, že jej rozhodnutie umožniť Bakijevovi po rezignácii odísť do susedného Kazachstanu nahnevalo mnoho ľudí v krajine. Vláda pritom podľa nej bude presadzovať medzinárodné vyšetrovanie násilia voči odporcom zvrhnutého prezidenta, ktoré si minulý týždeň vyžiadalo 84 obetí. "Bakijev sa spravodlivosti nevyhne," poznamenala.
Ako svoju hlavnú úlohu vníma politické zmierenie. "Chcem byť zmierovateľom. Nemáme veľké silné strany okrem tých troch strán, ktoré vedú sily našej dočasnej vlády. Ak nebudeme pospolu, potom prídeme o celú vec," povedala počas telekonferencie.
Otunbajevová prisľúbila zaistiť spravodlivú rovnováhu medzi Ruskom, ktoré členovia jej vlády nazývajú kľúčovým spojencom, a Spojenými štátmi, ktoré majú v Kirgizsku prenajatú dôležitú leteckú základňu. Opakovane uistila, že neexistujú žiadne bezprostredné plány na zmenu podmienok, podľa ktorých si USA základňu Manas prenajímajú.