SME

Juraj Fabián: Všetko pre srdce

Patril medzi priekopníkov kardiológie a kardiochirurgie v bývalom Československu. Venoval sa transplantáciám srdca, vďaka nemu na Slovensku stále žije asi stovka ľudí s novým srdcom. Rodák z Prešova vyše tridsať rokov pôsobil v Prahe. Jeho srdce dotĺklo

Juraj Fabián.Juraj Fabián. (Zdroj: FOTO - TASR/AP)

vo veku nedožitých 75 rokov.

Keď Juraj Fabián získal Cenu mesta Prešov za rok 2003, bola to preňho udalosť. Hoci mal mnoho iných, odborných ocenení, táto mala špeciálny šmak. „Toto je v úplne inej polohe. Je to uznanie, ktoré si vysoko vážim,“ uviedol po prebratí ceny dojatý profesor. S návrhom na ocenenie prišli jeho spolužiaci z prešovského gymnázia po oslavách 50. výročia maturít. Aj preto mala cena preňho inú príchuť a ľudský rozmer.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Ako svetová lekárska kapacita a priekopník transplantácií srdca mal pritom na svojom konte dostatok pôct. Získal Libenského medailu (1979), štátnu cenu za prínos v oblasti cievnej a koronárnej chirurgie (1980), cenu za založenie systematického programu transplantácie srdca, Medailu J. E. Purkyně, vyznamenanie za vynikajúcu prácu (oboje 1985), Zlatý biatec (1997) či Čestnú plaketu T. R. Niederlanda za celoživotné dielo (2009).

SkryťVypnúť reklamu

Vychoval odborníkov Ceny dostal aj za publikačnú činnosť, napríklad Literárny fond ocenil jeho poslednú monografiu Zlyhávanie a transplantácia (2007).

Nebol iba lekárom - chirurgom a kardiológom, ale snažil sa vychovať aj ďalšie generácie odborníkov. Vyškolil 14 kandidátov vied, z ktorých sa stali medicínske kapacity, viedol Dni mladých výskumníkov v Prahe či Súťaž mladých kardiológov v rámci Slovenskej kardiologickej spoločnosti.

Juraj Fabián

(7. 10. 1935 - 8. 4. 2010)

1959 - ukončil medicínu na Karlovej univerzite v Prahe 1984 - bol zakladateľom systematického programu transplantácie srdca v bývalom Československu 1993 - vedie Ústav kardiovaskulárnych chorôb v Bratislave 2009 - slovenská lekárska spoločnosť ho ocenila za celoživotné dielo

SkryťVypnúť reklamu

Fabián často prednášal doma i v zahraničí (Belehrad, Liverpool, Havana), organizoval rôzne odborné podujatia, na ktoré dokázal prilákať najväčších expertov svetovej medicíny. Stále je najcitovanejším slovenským kardiológom v zahraničí. V odborných kruhoch ho uznávali, bol napríklad expertom Svetovej zdravotníckej organizácie na kardiovaskulárne choroby, spoluzakladal Founding Fellow Európskej kardiologickej spoločnosti (1988).

Jeho doménou boli koronárne choroby srdca. Založil prvú koronárnu jednotku v bývalom Československu i systematický program transplantácií srdca.

Srdce bolo jeho srdcovou záležitosťou. „V Prahe sme začali v roku 1984. Jeden z tých ľudí, ktorí boli operovaní v roku 1984, stále žije. To je neuveriteľné. Už je to 20 rokov,“ zaspomínal si na dávne transplantácie J. Fabián v rozhovore pre Korzár v roku 2004. „Na Slovensku sme zahájili tento program na začiatku 90. rokov a prvá operácia bola urobená v roku 1998. Pacient je v poriadku a tiež žije.“

SkryťVypnúť reklamu

Kardiovaskulárne choroby považoval za najväčšieho nepriateľa, proti ktorému bojoval celý život. Zabijak číslo 1 - Killer No. 1. Takto ich nazval Juraj Fabián, pretože na ne zomiera v civilizovaných štátoch najviac ľudí. Najlepším liekom na problémy so srdiečkom je prevencia. Na otázku, aký je trend vo svete, či pribúda kardiovaskulárnych ochorení, profesor Fabián odvetil: „Populácia na celom svete starne. So starnutím sa zvyšuje výskyt kardiovaskulárnych chorôb. Bol urobený neuveriteľný pokrok za tých 50 rokov, ale ešte nie je koniec. Tá cesta ešte nie je v cieli a naši nasledovníci budú mať čo robiť, aby sa s touto problematikou vysporiadali.“

Ľudia to vedia, ale nerobia Prof. MUDr. Juraj Fabián DrSc., FESC., bol aktívne činný aj počas dôchodku. Medzi jeho najväčšie záľuby patrila poľovačka. Venoval sa aj turistike, navštevoval pamiatky, mal rád výtvarné umenie, plával. Najviac času mu však zaberala medicína. Bol lekárom telom i dušou - a najmä srdcom - kapacitou slovenskej medicíny a priekopníkom viacerých liečebných a diagnostických postupov.

SkryťVypnúť reklamu

Zachraňoval ľuďom na poslednú chvíľu to najcennejšie, čo mali. Pritom „večný boj“ s chorobami srdca sám považoval za jednoduchý: „O prevencii srdca vedia všetci ľudia aj všetky deti na školách. Vedia, že nemajú byť tuční, nemajú fajčiť, nemajú mať stres, majú mať športové aktivity, ale nikto to nedodržiava. Celý trik teda spočíva v tom, že je to v rukách ľudí samotných.“

Autor: Korzár

Choroba srdca

Taliansky prezident Sergio Mattarella.

U Mattarellu sa zatiaľ neprejavili žiadne negatívne symptómy.


TASR
SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Svet

Komerčné články

  1. Do čoho sa oplatí investovať: zateplenie, čerpadlo či okná?
  2. Skupina UCED expanduje v Česku aj v strednej Európe
  3. Jeho technológie bežia, keď zlyhá všetko ostatné
  4. Wolt Stars 2025: Najviac cien získali prevádzky v Bratislave
  5. ČSOB Bratislava Marathon s rešpektom k nevidiacim a slabozrakým
  6. The Last of Us je späť. Oplatilo sa čakať dva roky?
  7. Inalfa otvára v Trnave 80 prestížnych pracovných miest
  8. V Rimavskej Sobote šijú interiéry áut do celého sveta
  1. Skupina UCED expanduje v Česku aj v strednej Európe
  2. Do čoho sa oplatí investovať: zateplenie, čerpadlo či okná?
  3. Jeho technológie bežia, keď zlyhá všetko ostatné
  4. Musí veda odpovedať na všetky naše otázky?
  5. Neuveríte, že ste v Poľsku. V tomto meste viac cítiť Škandináviu
  6. Na Južnej triede pribudne nový mestotvorný projekt
  7. Prichádzajú investičné príležitosti s víziou aj výnosom
  8. Wolt Stars 2025: Najviac cien získali prevádzky v Bratislave
  1. Neuveríte, že ste v Poľsku. V tomto meste viac cítiť Škandináviu 18 073
  2. Jeho technológie bežia, keď zlyhá všetko ostatné 8 617
  3. The Last of Us je späť. Oplatilo sa čakať dva roky? 7 921
  4. ČSOB Bratislava Marathon s rešpektom k nevidiacim a slabozrakým 4 437
  5. Do čoho sa oplatí investovať: zateplenie, čerpadlo či okná? 2 827
  6. Inalfa otvára v Trnave 80 prestížnych pracovných miest 2 603
  7. V Rimavskej Sobote šijú interiéry áut do celého sveta 2 267
  8. Pozitívne myslenie nie je všetko. Skutočnú silu nájdete inde 1 865
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Neprehliadnite tiež

Šéf WHO Tedros Adhanom Ghebreyesus.

Krajiny znižujú výdavky na pomoc.


TASR
Ilustračné foto

Z Jemenu pravidelne útočia na krajinu povstalci.


TASR

Cirkevné procesy majú písané i nepísané pravidlá. Zmeniť sa môže veľa.


a 1 ďalší
Istanbulský starosta Ekrem Imamoglu.

Özel na sociálnej sieti napísal, že „23. apríl nemožno zakázať".


TASR
SkryťZatvoriť reklamu