BRAZÍLIA.
"Verím, že sme predišli negatívnemu scenáru vývoja," povedal novinárom Medvedev v noci nadnes po skončení summitu veľkých rozvíjajúcich sa ekonomík v Brazílii.
Rusko aj USA podľa jeho slov robili všetko, čo bolo v ich silách, aby upokojili politickú situáciu po zosadení kirgizského prezidenta Kurmanbeka Bakijeva. Šéf Kremľa predtým varoval, že Kirgizsko stojí na pokraji občianskej vojny a môže sa stať "druhým Afganistanom".
Otunbajevová: Bakijev musí ísť pred súd
Šéfka dočasnej kirgizskej vlády Roza Otunbajevová dnes oznámila, že jej kabinet bude trvať na potrebe nezávislého vyšetrenia násilností v Biškeku, pri ktorých 7. apríla zahynulo najmenej 84 ľudí a dalších asi 1500 utrpelo zranenia.
Otunbajevová ďalej povedala, že zvrhnutý prezident Kurmanbek Bakijev bude musieť ísť v súvislosti s týmito násilnosťami nevyhnutne pred súd.
"Bakijev nemôže utiecť pred súdnym stíhaním a nemôže sa pred nami skryť na území žiadnej krajiny. Ak ho súd z predpokladaného vážneho deliktu usvedčí, ujde sa mu trest, aký si zaslúži," zdôraznila šéfka dočasnej vlády v televíznom prejave.
Bakijev vo štvrtok oficiálne rezignoval a spolu s manželkou a deťmi odletel do susedného Kazachstanu. K jeho odchodu došlo po minulotýždňovom krvavom povstaní, ktoré ho donútilo utiecť z hlavného mesta Biškek na juh krajiny.
Po zosadení prezidenta sa moci ujala dočasná vláda premiérky Rozy Otunbajevovej, ktorej Rusko prisľúbilo pomoc vo výške 50 miliónov dolárov (36,8 milióna eur). Podľa ruského premiéra Vladimira Putina sa v prípade potreby môže objem pomoci ešte zvýšiť.
Bakijevova demisia výrazne zmiernila napätie v Kirgizsku, strategicky významnej krajine strednej Ázie, a znížila obavy z vypuknutia nového násilia. Pri minulotýždňových nepokojoch zahynulo najmenej 84 ľudí a ďalších 1600 utrpelo zranenia.