SME

Brusel nás možno potrestá za bezpečnosť letectva

Európska komisia má pochybnosti o našom letectve. Už pol roka ich konzultuje s rezortom dopravy. Výsledok marcovej kontroly ukáže, či nás za ne aj potrestá.

Európska komisia má pochybnosti o našom letectve. Už pol roka ich konzultuje s rezortom dopravy. Výsledok marcovej kontroly ukáže, či nás za ne aj potrestá.

BRUSEL, BRATISLAVA. Európska komisia od vlaňajšieho októbra komunikuje s ministerstvom dopravy a leteckým úradom pre pochybnosti v bezpečnosti a normalizácii letectva na Slovensku.

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Tie vzišli z auditov Európskej agentúry pre bezpečnosť letectva (EASA) v rokoch 2007 a 2009. „Tieto rozhovory naďalej prebiehajú," potvrdila včera hovorkyňa eurokomisára pre dopravu Helen Kearns.

SkryťVypnúť reklamu

Marcový audit rozhodne

Komisia teraz čaká na výsledky posledného auditu, ktorý sa uskutočnil v marci. Ten má rozhodnúť, aké kroky na Slovensku podnikne. „Vydanie odôvodneného stanoviska môže byť jednou z možností," podotkla Kearns.

Odôvodnené stanovisko je súčasťou konania o porušení povinností, čo môže vyústiť až do žaloby na Európskom súdnom dvore. Celé konanie je pri tom rozdelené na tri stupne, kde podaniu žaloby predchádza práve vydanie odôvodneného stanoviska.

Letecký úrad zatiaľ záverečnú správu z marcovej kontroly nemá. „Neboli zistené také nedostatky, ktoré by boli dôvodom na odobratie kompetencií alebo vyhlásenie, že letecký úrad nie je schopný vykonávať svoje funkcie," tvrdí hovorca rezortu dopravy Stanislav Jurikovič.

SkryťVypnúť reklamu

V rámci marcovej kontroly európskych inšpektorov boli skontrolované letecké spoločnosti Opera Jet a VIP Wings. Kontrola bola zameraná na dodržiavanie štátneho dozoru v praxi, tvrdia zhodne dopravcovia. „Auditom sme prešli bez problémov," povedal riaditeľ Opera Jet Martin Sýkora. Rovnako sa vyjadrila VIP Wings.

Chybou je vraj málo ľudí

Audity z rokov 2007 a 2009 podľa ministerstva ukázali opakujúci sa problém nedostatočného počtu zamestnancov leteckého úradu, ich výcviku a stabilizácie. „Sú to veci úzko spojené s finančným a materiálnym zabezpečením štátnej správy dohliadajúcej na bezpečnosť v letectve," povedal Jurikovič.

EASA nezverejnila konkrétne nedostatky zistené pri auditoch. Odvolala sa na smernicu, podľa ktorej ich nesmie zverejniť do momentu, kým nie je uzavreté celé konanie v danej veci.

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Svet

Komerčné články

  1. Zober loptu, nie mobil. Cieľom je prepojiť úspešných športovcov
  2. Hodnotenie profesionála: Ako je Turecko pripravené na leto?
  3. Slováci investujú viac, vo fondoch majú už 14 miliárd eur.
  4. Otvorili najmodernejšiu kliniku pre neplodné páry na Slovensku
  5. Slovenské dôchodky nemá kto zachrániť
  6. Plátené tašky a opakované použitie
  7. Kupujete si dovolenku? Nezabudnite na poistenie storna!
  8. Národný futbalový štadión prináša do ekonomiky milióny
  1. Zober loptu, nie mobil. Cieľom je prepojiť úspešných športovcov
  2. Čo vám hrozí, keď si neliečite alergiu
  3. Hodnotenie profesionála: Ako je Turecko pripravené na leto?
  4. Slováci investujú viac, vo fondoch majú už 14 miliárd eur.
  5. Oslava ako v Hollywoode: Kaufland má narodeniny, pozýva aj vás
  6. Slovenské dôchodky nemá kto zachrániť
  7. Otvorili najmodernejšiu kliniku pre neplodné páry na Slovensku
  8. Sigord – les, kde sa stretáva zodpovedné hospodárenie s turizmom
  1. Otvorili najmodernejšiu kliniku pre neplodné páry na Slovensku 17 128
  2. Slovenské dôchodky nemá kto zachrániť 5 622
  3. Národný futbalový štadión prináša do ekonomiky milióny 5 557
  4. Ženy nepatria za volant? Majiteľ autoškoly má iný názor 4 581
  5. Plátené tašky a opakované použitie 3 963
  6. Hodnotenie profesionála: Ako je Turecko pripravené na leto? 3 775
  7. Prenájmom bytu môžete zlepšiť životy 2 697
  8. Vírus HPV môže mať až 80% sexuálne aktívnych ľudí 2 547
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Neprehliadnite tiež

Ilustračné foto.

V roku 2021 skupina poslancov označila chov domácich zvierat za deštruktívny spoločenský problém.


TASR
Belgickí farmári protestujú v Bruseli

Telo matky a jej dcéry objavili hasiči v piatok ráno po požiari fary.


TASR

Kontaminované boli tri jednokilogramové balenia Haribo Happy Cola F!ZZ.


TASR

Vojnu na Ukrajine sledujeme minútu po minúte.


a 4 ďalší 11

Sportnet

Zľava Dávid Hancko (Slovensko) a Dimitris Giannoulis (Grécko) počas prípravného zápasu.

K téme hry na troch obrancov sa vyjadril aj Patrik Hrošovský.


TASR
Futbalový agent Martin Petráš.

BRATISLAVA.


TASR
Carlos Alcaraz a Jannik Sinner na Roland Garros 2025.

Obaja sú skvelí pre tenis. Ich rivalita je niečo, čo náš šport skutočne potrebuje, hovorí Novak Djokovič.


Michaela Churavá
SkryťZatvoriť reklamu