BUDAPEŠŤ. Zhodli sa na tom dnes na budapeštianskej konferencii o slovensko-maďarských vzťahoch a bezpečnostnej politike predseda Slovenskej atlantickej komisie Rastislav Káčer a štátny tajomník maďarského ministerstva zahraničných vecí Gábor Iklódy.
Cieľom podujatia, ktoré zorganizovali maďarská Nadácia centra pre výskum bezpečnostnej politiky a obrany spolu so Slovenskou atlantickou komisiou, bolo prezentovať spoluprácu SR a Maďarska v oblasti obrannej politiky a ich systém vzťahov v rámci Severoatlantickej aliancie, Európskej únie a ďalších medzinárodných inštitúcií.
Dejiny týchto dvoch krajín, záujmy a charakter ich občanov vykazujú množstvo podobností, paradoxom je, že politici zdôrazňujú práve rozdiely, povedal podľa maďarskej tlačovej agentúry MTI Káčer.
Na margo vyhlásení predsedu SNS Jána Slotu o nutnosti posilniť obranné schopnosti slovenských ozbrojených síl, pretože maďarské vojská už nacvičujú prechod cez vodné toky, predseda Slovenskej atlantickej komisie konštatoval, že SR a Maďarsko sú spojenci, ktorí svoje obranné stratégie zosúlaďujú.
Podľa Iklódyho je v medzinárodných vzťahoch ťažké nájsť užšiu spoluprácu ako je slovensko-maďarská. V záležitostiach EÚ, NATO, či OSN sotva nájsť témy, ku ktorým majú SR a Maďarsko rozličné postoje, povedal a dodal, že verejnosť, žiaľ, často vníma opak.
Predstaviteľ maďarskej diplomacie zdôraznil, že napätie nemožno zamlčať, nie je ale správne, ak ho zneužijú politici na svoje krátkodobé politické ciele. Sporné oblasti sa podľa jeho názoru treba pokúsiť riešiť na čo najnižšej, expertnej úrovni.
Iklódy vyjadril radosť, že napätie medzi SR a Maďarskom sa neodrazilo v maďarskej volebnej kampani. Súčasne poznamenal, že dúfa, že to bude tak aj na Slovensku, kde voľby budú v júni.
Vyzdvihol tiež skutočnosť, že medzi Slovenskom a Maďarskom panuje zhoda aj v otázkach západného Balkánu, východného partnerstva, energetickej bezpečnosti, stredoeurópskej rómskej stratégie, či v otázke kohéznej politiky EÚ, teda v oblastiach, ktoré sú prioritami práve prebiehajúceho maďarského predsedníctva vo Vyšehradskej štvorke.