REYKJAVÍK, BRATISLAVA. Islandská sopka v oblasti ľadovca Eyjafalla aj naďalej chrlí do ovzdušia sopečný popol a dym rovnakou silou. Informovalo o tom tamojšie ministerstvo zahraničných vecí. Islandskí experti odhadujú, že bude ešte pokračovať.
Mrak sa môže podľa britských novín The Guardian rozšíriť smerom na východ a juh nad Nemecko, Poľsko, Česko, baltské krajiny a časť Ruska.
Podľa stálej predpovednej služby Slovenského hydrometeorologického ústavu by Slovensko zasiahnuť nemal. „Nad nami je tlaková níž, čo obmedzuje prúdenie. Vyzerá to teda tak, že nad nás sa popolový mrak v priebehu piatku nedostane," potvrdila pre Sme.sk stála služba.
Cez víkend k nám má preniknúť chladnejší vzduch zo severozápadu, s čím môžu prísť aj zvyšky popolu. Isté to však podľa meteorológa nie je.
"Môžeme len dúfať, že sa situácia upokojí, nemôžeme však nič robiť. Škody sú už teraz značné," povedala premiérka Islandu Jóhanna Sigurdardóttir.
Uzavrú českú leteckú dopravu Mraky prachu, ktoré chrlí prebudená sopka na Islande, sa presúvajú nad Českú republiku. Riadenie letovej prevádzky ČR preto dnes ráno oznámilo, že už od 10.00 h bude pre všetky lietadlá uzatvorený severozápad českého vzdušného priestoru a predbežne od 13.00 h by sa mohla letecká doprava nad Českom zastaviť úplne.
Komplikácie čakajú cestujúcich aj na medzinárodnom letisku v Prahe-Ruzyni, ktoré zvažuje, že zastaví odlety aj prílety od 11.00 h.
"Cestujúci by mali sledovať médiá a webové stránky leteckých spoločností," uviedla hovorkyňa pražského letiska Michaela Lagronová s tým, že už dnes kvôli problémom na iných európskych letiskách bolo v Prahe zrušených 50 letov. Desiatky letov zrušili v Prahe aj vo štvrtok.
Informovala o tom tlačová agentúra MEDIAFAX odvolávajúc sa na slová hovorcu ŘLP Richarda Klímu. "Všetko závisí na predpovediach meteorológov. Aplikujeme rovnaké opatrenia ako krajiny západnej a severnej Európy. Bude záležať na prúdení vetra," povedal iDNES.cz hovorca Riadenie letovej prevádzky Richard Klíma.
Podľa Mileny Ferebauerovej z Českého hydrometeorologického ústavu bude už o 10.00 uzatvorený vzdušný priestor na severozápade krajiny. Na pražskom letisku teraz zasadá krízový štáb. "Všetko sa bude postupne upresňovať," uviedla Ferebauerová.
V poradí druhý výbuch sopky v priebehu štyroch týždňov vytvoril mračno sopečného prachu, kvôli ktorému bola zastavená letecká doprava vo veľkej časti Európy. Vulkanológovia v Reykjavíku poukazujú na to, že posledná erupcia vulkánu v roku 1821 trvala až dva roky. Striedali sa pri tom fázy so silnejšou, slabšou alebo žiadnou aktivitou.
Kvôli mračnu sopečného popola dnes zrušili asi štvrtinu európskych letov. Letecká doprava úplne prestala fungovať v ôsmich európskych krajinách - vo Veľkej Británii, v Írsku, Belgicku, Holandsku, Nórsku, Švédsku, Fínsku a Dánsku. Letiská zavreli aj na severe Francúzska.
Kliknite - obrázok zväčšíte.
Uzavreli vzdušný priestor nad severnou časťou Poľska
VARŠAVA. Mrak sopečného popola, ktorý ochromil už časť leteckej dopravy nad starým kontinentom, si vo večerných hodinách vynútil úplne uzavretie vzdušného priestoru nad severným Poľskom. Zákaz platí od 20.00 hod až do odvolania.
Poľskí odborníci dnes večer nevylúčili, že ak bude mrak pokračovať smerom na juh, dôjde aj k uzavretiu vzdušného priestoru nad centrálnou časťou krajiny.
Meteorológovia sú v prognózach na ďalšie dni veľmi opatrní, obmedzujú ich iba na dnešnú noc.
Sopečný popol a dym, ktorý do ovzdušia chrlí islandská sopka v oblasti ľadovca Eyjafalla, spôsobil dnes už zrušenie rádovo tisícok letov v Európe.
Letiská museli okrem Islandu úplne uzavrieť už doteraz v ďalších ôsmich európskych krajinách - vo Veľkej Británii, v Írsku, Belgicku, Holandsku, Nórsku, Švédsku, Fínsku a Dánsku, čiastočne aj vo Francúzsku a Nemecku.
Informovala o tom rozhlasová stanica TOK FM s odvolaním sa na poľských expertov.
(tasr)
Autor: ava