ATÉNY. Delegácia zástupcov Medzinárodného menového fondu (MMF), Európskej únie a Európskej centrálnej banky (ECB) navštívi v pondelok Atény, aby prerokovala detaily možnej pomoci pre Grécko. Informovalo o tom vo štvrtok grécke ministerstvo financií. Zároveň však dodalo, že fakt, že Grécko hľadalo termín na spoločné stretnutie s týmito inštitúciami neznamená, že chce spustiť záchranný program Európskej únie a menového fondu.
"Grécko požaduje diskusiu s Európskou komisiou, ECB a MMF o podmienkach viacročného programu, ktorý by mal byť finančne podporovaný krajinami eurozóny a MMF," uviedol v liste adresovanom európskym inštitúciám minister financií George Papaconstantinou. List zaslal eurokomisárovi pre hospodárske a menové záležitosti Ollimu Rehnovi, prezidentovi ECB Jeanovi-Claudeovi Trichetovi a šéfovi MMF Dominiqueovi Straussovi-Kahnovi.
Rehn v tejto súvislosti vo štvrtok vylúčil možnosť štátneho bankrotu Grécka a zároveň uviedol, že nevidí dôvod na pochybnosti o záväzku Nemecka podporiť Grécko, pokiaľ krajina požiada o finančnú pomoc. Záchranný balík pre Grécko však chce na nemeckom ústavnom súde napadnúť ekonóm Joachim Starbatty. Profesor Tübingenskej univerzity v stredu uviedol, že plán finančnej pomoci je v skutočnosti dotáciou, keďže trhové úroky sú vyššie ako tie, ktoré Grécku ponúka eurozóna v rámci záchranného balíka. Takéto formy dotácie členským krajinám eurozóny podľa neho znamenajú porušenie Maastrichtskej zmluvy.
Ministri financií krajín eurozóny sa v nedeľu dohodli na tom, že ak Grécko požiada o pomoc, krajine poskytnú trojročné úvery v sume 30 miliárd eur s úrokom na úrovni približne 5 percent. Ďalších 15 miliárd eur by mal v prvom roku fungovania záchranného mechanizmu poskytnúť Medzinárodný menový fond (MMF). Nemecko by malo do programu prispieť sumou takmer 8,5 miliardy eur.