LONDÝN, REJKJAVIK, BRATISLAVA. Ak ste si na dnes či zajtra plánovali let z Bratislavy na Britské ostrovy, vaše plány zahatal stredajší výbuch sopky na Islande. Kvôli oblaku vulkanického popolu vydali britské a írske úrady zákaz letov vo svojom vzdušnom priestore.
"Boli zrušené všetky dnešné lety na Britské ostrovy," povedala hovorkyňa bratislavského letiska Dana Madunická. Ide o lety do Londýna, Birminghamu, Liverpoolu a Dublinu.
Situácia na bratislavskom letisku sa neustále podľa Madunickej mení. Otázne sú aj lety do ďalších destinácií. "Cestujúcim odporúčame sledovať internetovú stránku letiska aj prepravcu," zdôraznila.
Zrušenie dnešných letov z Letiska M. R. Štefánika sa dotklo približne 2400 cestujúcich. "V celoročnom objeme výnosov je tento výpadok tržieb zanedbateľný," podotkla pre TASR hovorkyňa BTS Dana Madunická.
Ak si už cestujúci zakúpil letenku na niektorý zo zrušených letov, má možnosť si ju prerezervovať na iný voľný let, alebo požiadať o vrátenie peňazí. Zmena rezervácie je možná priamo na letisku u prepravcu. O vrátenie peňazí môže žiadať cez internetovú stránku prepravcu.
Rušenie bude aj v piatok
Írska letecká spoločnosť Ryanair, ktorá lieta aj z Bratislavy, už oznámila zrušenie všetkých letov z/do Írska, Veľkej Británie, Nórska, Švédska a Dánska. Problémy kvôli výbuchu sopky majú okrem spomenutých aj vo Fínsku. Letiská v Belgicku, Holandsku a na západe Nemecka tiež zrušili lety.
„Rušenie a meškanie bude pokračovať aj v piatok, cestujúci by situáciu mali naďalej sledovať," povedala obchodná manažérka pre Slovensko Henrike Schmidt. Ryanair už zrušil dnešné lety z Bratislavy do Londýna, Birminghamu a Liverpoolu.
Ministerstvo zahraničných vecí SR odporúča občanom, aby sa pred plánovaným letom do Veľkej Británie informovali o aktuálnej situácii u dopravcu, s ktorým majú letieť. "Pri cestách na Island odporúčame vyhnúť sa juhozápadu ostrova vo vulkanicky aktívnej oblasti ľadovca Eyjafjallajökull a priebežne sledovať aktuálnu situáciu," povedal hovorca rezortu zahraničia Peter Stano.
Kliknite - obrázok zväčšíte.
V Európe zrušili štvrtinu letov, množstvo aj v Česku Štvrtinu európskych letov dnes zrušili kvôli mračnu sopečného popola z islandskej sopky. Letecká doprava úplne prestala fungovať v ôsmich európskych krajinách - vo Veľkej Británii, v Írsku, Belgicku, Holandsku, Nórsku, Švédsku, Fínsku a Dánsku.
"V dejinách európskej leteckej dopravy čelíme takémuto fenoménu prvý raz," povedal Brian Flynn, zástupca vedúceho operačného strediska spoločnosti Eurocontrol na tlačovej konferencie v Bruseli.
Lety budú možno zrušené aj v piatok, dodal Flynn. Podľa jeho slov sa počas dňa s normálnou prevádzkou uskutoční v európskom vzdušnom priestore asi 28.000 letov.
Počas najbližších hodín budú uzavreté aj letiská na severe Francúzska vrátane Štrasburgu a Paríža. Informovali o tom francúzske letecké úrady.
Letiská vo francúzskych mestách na severe krajiny, medzi inými aj v Calais a Lille, zatvorili od 17.00 h (SELČ), ostatné na západe a východe zatvoria najneskôr do 23.00 (SELČ). Nie je zrejmé, kedy ich znovu otvoria.
Rušenie sa nevyhlo ani letom z Prahy. České aerolínie zrušili dnešné lety na Britské ostrovy. Podľa hovorkyne ČSA Hany Hejskovej situáciu dopravca monitoruje a ďalšie lety bude rušiť podľa situácie.
ČSA v predpoludňajších hodinách zrušili lety z Manchestru do Prahy a z Prahy do Osla. Popoludní potom zrušili všetky lety z Prahy do Londýna. Podľa hovorkyne Letiska Praha Michaely Lagronovej momentálne zrušili celkovo asi 10 letov, päť príletov a päť odletov. Medzi hlavné destinácie patrí Londýn, Oslo a Edinburgh.
Budapeštianske medzinárodné letisko Ferihegy vo štvrtok zrušilo dva lety do Londýna a jeden do Osla po tom, ako leteckú premávku na severe Európy ochromili oblaky popola zo sopky na Islande.
Tlačovú agentúru MTI o tom informoval letiskový hovorca Károly Szilágyi. Zároveň odporučil cestujúcim, aby sa pred odchodom na letisko informovali o aktuálnej situácii na internete, keďže v popoludňajších hodinách sa očakáva rušenie ďalších letov.
Do britského vzdušného priestoru nevstúpia bežné linky minimálne do piatkovej 6. hodiny ráno (miestneho času) a v Írsku minimálne do dnešnej 18. hodiny miestneho času. Výnimku majú núdzové lety.
Situácia v dôsledku priaznivých veterných podmienok neovplyvnila lety prichádzajúce na letisko v islandskej metropole Reykjavík, ktorý leží asi 120 kilometrov západne od sopky.
Sopečný popol možno zasiahne Rakúsko a Česko Výbežky oblakov vulkanického popola, ktorý sa dostal do ovzdušia po stredajšom výbuchu sopky na Islande, by mohli zasiahnuť v piatok aj Rakúsko.
"Dopady by sa mali držať v medziach," uviedol pre rakúsku tlačovú agentúru APA hovorca leteckej správy Austro Control Peter Schmidt. Podľa súčasnej analýzy by malo byť zasiahnuté predovšetkým severné Nemecko. Či dôjde v piatok k zrušeniu letov v Rakúsku, nie je dnes ešte zrejmé. Situáciu podľa slov hovorcu priebežne monitorujú.
Podľa českého Meteopressu je pravdepodobnosť, že prach zo sopky skomplikuje v nasledujúcich dňoch počasie v krajine, vysoká. Mračná popolu by mohli totiž doraziť aj nad Českú republiku. Pražské ruzyňské letisko však žiadne problémy s popolom či prachom neeviduje.
Popol z islandskej sopky, ktorý zasahuje niektoré západoeurópske krajiny, sa do slovenského vzdušného priestoru pravdepodobne nedostane. Vietor z Islandu totiž prúdi práve nad Veľkou Britániou a Škandináviou. Uviedol to pre TASR meteorológ Slovenského hydrometeorologického ústavu (SHMÚ) Jozef Kozub.
"Nič sa však nedá vylúčiť," dodal. Ak by však na Slovensko časť zo sopečného popola prišla, boli by to iba "odrobinky". Tie by pravdepodobne neboli ani viditeľné.
Slovensko je od popola uchránené vďaka prúdeniu vetra. Ten aktuálne prichádza skôr z východu. Sopečný popol prechádza nad Škótskom, severom Anglicka a Škandináviou.
Nemecké úrady dnes popoludní popreli správy o čiastočnom zatvorení vzdušného priestoru nad krajinou v dôsledku vulkanického popola.
Hovorkyňa vo Frankfurte oznámila, že napoludnie bol vzdušný priestor nad Nemeckom stále otvorený. Správy o uzavretí vzdušného priestoru nad Nemeckom odmietla aj letecká spoločnosť Lufthansa.
Môžu sa zablokovať motory lietadiel
Americký geofyzikálny inštitút (USGS) eviduje okolo 100 prípadov, keď sa lietadlá dostali do oblaku sopečného popola, ktorý predstavuje riziko pre letecké motory a znižuje viditeľnosť vo vzdušnom priestore. K incidentom došlo medzi rokmi 1983 - 2000, žiaden z nich však našťastie nemal tragické následky.
V roku 1989 Boeing 747 holandských aerolínii KLM vletel do oblaku popola z aljašskej sopky a vypovedali mu všetky motory. Po prudkej strate výšky zo 7500 na 3600 metrov sa podarilo pilotom motory opäť naštartovať a bezpečne pristáť.
Podobnú drámu zažili v roku 1982 cestujúci lietadla British Airways počas preletu nad Indonéziou: sopečný popol nakrátko vyradil z činnosti motory a pokryl povrch hlavného okna v kokpite, čím znemožnil pilotom výhľad z kabíny.
Vulkanický popol sa dostáva do ovzdušia pri explozívnych sopečných erupciách. Tvoria ho malé, ale veľmi pevné čiastočky s veľkosťou 0,001 až dva milimetre.
V dôsledku tepla vznikajúceho v motoroch lietadiel sa môžu čiastočky popola roztopiť a následne opäť stuhnúť, čo môže narušiť mechanizmus motorov, uvádza USGS.
Stredajšia erupcia sopky na Islande vychrlila do povetria oblak sopečného popola, ktorý spôsobil rozsiahle výluky a komplikácie v leteckej doprave vo viacerých krajinách severnej a západnej Európy, vrátane Británie, Írska, Nórska, Švédska, Fínska, Dánska, krajín Beneluxu a na západe Nemecka.
Vulkanológ : Sopečný popol nie je rádioaktívny a jedovatý
Sopečný popol z Islandu nie je rádioaktívny, jedovatý ani toxický, uviedol dnes nemecký vulkanológ Bernd Zimanowski z univerzity vo Würzburgu.
Podľa jeho slov sa popola v Nemecku nikto nemusí obávať, pretože by bol zdraviu škodlivý len vo veľmi vysokej koncentrácii, čo sa neočakáva.
Nemecký vulkanológ tiež zdôraznil, že popol nie je škodlivý ani pre zvieratá a polia. Sopečnému popolu sa však vždy vyhýbajú piloti, pre ktorých je nebezpečný.
Ak sa pilot náhodou ocitne v oblakoch zo sopečného popola, "znamená to obrátiť sa o 180 stupňov a rýchlo preč", povedal Jörg Handwerg, hovorca nemeckého združenia pilotov Cockpit.
Popol by mohol spôsobiť výpadky motorov, výpadky prístrojov na meranie výšky a rýchlosti, ako aj poškodiť sklá okien, dodal Handwerg.
Mrak už stihol spôsobiť dopravný chaos v oblasti Severného mora a vynútil si zatvorenie vzdušného priestoru nad Škandináviou. Po Nórsku uzavrelo svoj vzdušný priestor aj Dánsko.
tasr
Autor: Adam Valček | TASR | SITA