SARAJEVO. 1993 vyhasili príslušníci chorvátskych ozbrojených síl.
Najvyššieho chorvátskeho predstaviteľa sprevádzali pri tejto príležitosti bosniansky kardinál Vinko Puljič a najvyšší predstaviteľ islamskej komunity v Bosne - veľký mufti Mustafa Čerič.
Pred návštevou v Ahmiči sa hosť zo Záhrebu vyjadril, že bez veľkých gest nie je možná lepšia budúcnosť. Vo vystúpení na pôde bosnianskeho parlamentu vyjadril hlboké poľutovanie nad faktom, že chorvátska politika prispela k utrpeniu a rozdeleniu ľudí v Bosne a Hercegovine, ktoré, ako povedal, naďalej pripravujú problémy.
"Nadišiel čas, keď treba chyby z minulosti jasne identifikovať a odvážne nastúpiť novú cenu, cestu, ktorý regiónu prinesie trvalý mier, stabilitu a prosperitu," vyhlásil okrem iného chorvátsky prezident.
Josipovičova návšteva v Ahmiči v predvečer 17. výročia tamojšej masakry je symbolickým výrazom jeho odhodlanosti otvoriť dvere zlepšeniu bilaterálnych vzťahov, komentovali cestu chorvátskeho prezidenta bosnianske médiá.
Medzinárodný trestný tribunál OSN pre bývalú Juhosláviu (ICTY) so sídlom v Haagu odsúdil dvoch protagonistov predmetného zločinu, Darija Kordiča a Tihomira Blaškiča, na tresty väzenia vo výške 25 a deväť rokov.
Následne si chorvátsky prezident pripomenul v okolí Mostaru aj chorvátske obete vojny - konkrétne 15 civilistov z obce Križančevo Selo, ktorých tu bosnianska armáda zavraždila 28. decembra 1993.
Prvú návštevu Bosny a Hercegoviny ukončil Ivo Josipovič návštevou Mostaru.
Väčšina bosnianskosrbských politikov Josipovičovu návštevu bojkotovala. Premiér Nikola Špirič kritizoval hosťa zo Záhrebu, že si nepripomenul aj srbské obete vojnového konfliktu.
Zdroj: APA