MOSKVA.
Reaktor označovaný ako ADE-2 spustili v roku 1964 za vlády sovietskeho lídra Nikitu Chruščova pri sibírskom meste Železnogorsk v Krasnojarskom kraji.
Po konci studenej vojny medzi ZSSR a USA už Rusko nepotrebovalo produkovať plutónium na zbrojné účely, pretože malo veľké zásoby z tisícok vyradených jadrových zbraní. Presný rozsah plutóniových zásob je ruským štátnym tajomstvom.
Rusko a USA sa z dôvodu obáv o únik jadrového materiálu na čierny trh dohodli v roku 2003 na uzatvorení zostávajúcich reaktorov na plutónium pre zbrojárske účely.
Ruský prezident Dmitrij Medvedev 13. apríla na summite o jadrovej bezpečnosti vo Washingtone ohlásil, že reaktor ADE-2 Moskva uzatvorí.
"Tento dôležitý krok vpred je ďalšou ukážkou vedúceho postavenia Ruska v záležitostiach jadrovej bezpečnosti, čo je vkladom k nášmu spoločnému cieľu," vyhlásil na summite americký prezident Barack Obama.
Tlačová agentúra RIA Novosti dnes informovala, že reaktor, ktorý slúži aj pre nevojenské účely, bude naďalej produkovať teplo a elektrinu pre miestnych obyvateľov.
Obe krajiny sa zaviazali zlikvidovať po 34 metrických ton plutónia, dodáva tlačová agentúra Reuters.