CHARTÚM, DŽUBA.
"Pred troma dňami juhosudánski vojaci prišli v noci do domu predsedu Strany Národného kongresu (NCP) v meste Radža a zabili jeho a osem ďalších ľudí, takisto členov NCP v južnom Sudáne," uviedol predstaviteľ NCP, ktorá má silný politický vplyv najmä na severe krajiny. Podľa predstaviteľa NCP išlo o politicky motivované vraždy.
Niekdajšie povstalecké Sudánske ľudové oslobodenecké hnutie (SPLM) odmietlo účasť na útoku odštiepeneckej juhosudánskej armády. "Išlo o zločin týkajúci sa manželských záležitostí. Došlo k prestrelke medzi manželom a milencom ženy. Nešlo o nič politické," uviedla šéfka kancelárie SPLM pre vonkajšie vzťahy.
Sudánske voľby, ktoré sa začali v nedeľu a vstúpili do svojho posledného dňa hlasovania, zatiaľ obchádzali výraznejšie prejavy násilia. Bojkot volieb zo strany opozičných síl na severe krajiny znamená, že prezident Umar Hasan al-Bašír nemá veľkú konkurenciu. Medzinárodný trestný súd (ICC) vydal na úradujúceho sudánskeho prezidenta medzinárodný zatykač, lebo ho obviňuje zo zodpovednosti za genocídu.
V poloautonómnom regióne južný Sudán by mali voliči potvrdiť vo funkcii úradujúceho prezidenta a šéfa SPLM Salvu Kíra.
Neskúsení sudánski voliči čelia asi najkomplexnejším voľbám v histórii, využijúc až tri rozdielne volebné systémy. Voliči na severe krajiny majú deväť a na juhu až dvanásť rôznych volebných lístkov pre prezidentské, parlamentné a guvernérske voľby.
Zdroj: Reuters