Viedeň 3. mája (TASR) - Od opätovného získania plnej suverenity v roku 1955 patril rozvoj dobrých vzťahov so všetkými susednými krajinami k pilierom rakúskej zahraničnej politiky. Zatiaľ čo smerom na západ dosiahla rakúska diplomacia tento cieľ bez problémov a rýchlo, v kontaktoch s komunistickými krajinami sa táto úloha plnila oveľa ťažšie, píše dnešné vydanie rakúskeho denníka Die Presse.
Noviny zároveň pripomínajú, že aj napriek ideologickým rozporom sa podarilo Rakúsku "spriehľadniť železnú oponu" a umožniť aspoň obmedzené kontakty s občanom krajín, ležiacich za ňou.
Zatiaľ čo komunistické vlády vnímali Rakúsko ako spoľahlivého hospodárskeho partnera a cenili si jeho sprostredkovateľskú úlohu na medzinárodnej scéne, pre obyvateľov východného bloku bola Alpská republika dlhé roky vzorom demokracie, slobody a blahobytu, ale aj advokátom pre oblasť ľudských práv, veľkorysým a prirodzeným pomocníkom v núdzi, konštatuje Die Presse.
Súčasne pripomína historickú pomoc Rakúska občanom Maďarska v roku 1956, občanom Československa v pohnutých augustových dňoch v roku 1968 ako aj Poliakom v roku 1982.
Aj tieto postoje spôsobili, že Rakúsko si vo svete vyslúžilo uznanie a obdiv a patrilo k najobľúbenejším krajinám napríklad v bývalom Československu.
Zatiaľ čo sa rakúske hospodárstvo a kultúra snažia využiť všetky prednosti, ktoré ponúkol pád železnej opony, vonkoncom sa to nedá tvrdiť o súčasnej rakúskej politickej špičke, konštatuje ďalej konzervatívny denník Die Presse.
Namiesto zbližovania sa s okolitými postkomunistickými krajinami, budovania vzájomnej spolupráce, využívania bohatých historických tradícií a zúročenia kapitálu z dobrých vzťahov z uplynulých desaťročí vidia totiž mnohí rakúski politici v štátoch bývalého východného bloku hriešnikov, namiesto rešpektovania ich životných záujmov sa vyhrážajú, že im zabránia vo vstupe do EÚ.
Takýto krátkozraký populizmus nevyvoláva pocity nevôle len u rakúskych geografických susedov. Nerozumejú mu ani členské štáty únie a Rakúsko sa dostáva čoraz viac do vonkajšej izolácie. V budúcnosti sa môže práve takáto politika "obrany rakúskych záujmov" prejaviť ako vážna historická chyba, varuje v závere Die Presse.