MOSKVA. orý dnes odvysielal ruský spravodajský anglickojazyčný televízny kanál Russia Today.
Na margo Stalina a osôb, ktoré pracovali pod jeho vedením, lídrov niekdajšieho ZSSR, najvyšší ruský predstaviteľ povedal, že sa dopustili zločinu, pričom poznamenal, že je to zrejmé, a dodal, že sa dopustili aj zločinov voči vlastnému národu.
Medvedev, ktorý už krátko po sobotňajšom leteckom nešťastí poľského prezidentského špeciálu pri Smolensku vyhlásil na pondelok 12. apríla štátny smútok v Ruskej federácii, dal aj v aktuálnom rozhovore najavo, že obdobie po tejto tragédii vníma nielen ako čas skúšok pre Poľsko, ale aj pre medzinárodné vzťahy.
Ruský prezident nebude chýbať na pohrebe Lecha Kaczynského s manželkou, ktorý sa uskutoční v nedeľu 18. apríla v Krakove. Prvý pár Poľskej republiky zahynul spolu s ďalšími viac ako 90 osobami, vrátane celého radu ďalších predstaviteľov štátu, parlamentu i mimovládnych organizácií a takmer celej poľskej generality, v troskách lietadla, keď smeroval na spomienkovú slávnosť pri príležitosti 70. výročia katynskej masakry.
Na začiatku druhej svetovej vojny v roku 1939 Červená armáda obsadila východné Poľsko a uväznila 21.768 dôstojníkov poľskej armády, kňazov a intelektuálov. Tajná polícia NKVD 13. apríla 1940 začala s ich popravou v lese neďaleko Katyne, mesta ležiaceho v Smolenskej oblasti. Varšava tvrdí, že boli všetci zavraždení, v dosiaľ objavených masových hroboch sa podarilo nájsť asi 14.000 mŕtvych tiel. Poľskí historici sa domnievajú, že cieľom masakry bolo zlikvidovať poľskú elitu a zabrániť tým znovuzrodeniu zvrchovaného poľského štátu.
Po objavení masových hrobov obetí 13. apríla 1943 príslušníkmi Wehrmachtu došlo k prerušeniu kontaktov medzi poľskou exilovou vládou v Londýne a bývalým ZSSR. Masaker sa stal predmetom nacistickej propagandy, avšak Stalinovo sovietske vedenie popieralo akúkoľvek zodpovednosť za túto udalosť a obvinilo z masakry fašistov.
Až v období perestrojky a glasnosti dal Michail Gorbačov definitívne najavo, že zodpovednosť za udalosti v Katyni nesie niekdajší ZSSR, čo si však nástupnícke štáty sovietskeho impéria neosvojili. Podľa archívnych materiálov príkaz na zabitie poľských dôstojníkov podpísal sovietsky vodca Josif Stalin 5. marca 1940.
Zdroj: www.wp.pl, www.gazeta.pl