WASHINGTON.
Vyhlásil to dnes pred americkým senátnym výborom pre ozbrojené sily predstaviteľ Pentagónu, generál James Cartwright.
Zhotovenie bomby už o rok
Nový časový interval predstavili americkému Kongresu v čase, keď prezident Barack Obama vyvíja tlak na Čínu, aby podporila rýchle sankcie proti Iránu, a keď sa americké tajné služby snažia dokončiť tajnú správu s odhadmi, ako napreduje teheránsky nukleárny program.
Senátnemu výboru šéf americkej Vojenskej obrannej spravodajskej služby (DIA) generálporučík Ronald Burgess povedal: "Dospeli sme k všeobecnej zhode - aj keď nepoznáme presný počet centrifúg v porovnaní s tými, ktoré sú viditeľné - a hovoríme o časovom období jedného roka," povedal Burgess.
Cartwright s ním súhlasil: "Teraz majú dostatok nízko obohateného uránu a ak budú postupovať ďalej a obohacovať ho, tak do roka... budú mať dostatok materiálu na jednu zbraň." Dodal však, že to trvá tri až päť rokov, kým vyrobia kompletnú, použiteľnú atómovú bombu.
Kombinácia diplomacie a nátlaku
Námestníčka amerického ministra obrany Michele Flourneyová vyhlásila, že prezident USA Barack Obama jasne povedal, že v hre sú všetky možnosti, ako dostať pod kontrolu iránsky jadrový program, ale "vojenské možnosti nie sú výhodnejšie a naďalej sme presvedčení, že v tomto časovom bode je najúčinnejšia kombinácia diplomacie a nátlaku".
Vysokopostavený americký predstaviteľ William Burns dnes zároveň oznámil, že Čína pravdepodobne bude súhlasiť s uvalením nových sankcií OSN na Irán za jeho jadrový program.
Štátny tajomník ministerstva zahraničných vecí Burns to povedal počas senátneho vypočúvania. "Myslím si, že my a Čína sa zhodneme na tom, že musíme vyslať silný odkaz Iránu," uviedol Burns a na otázku, či podľa jeho názoru Peking bude súhlasiť s novom rezolúciou OSN o sankciách, odpovedal: "Áno. Myslím si, že je pravdepodobné, že budeme schopní vydať rezolúciu Bezpečnostnej rady (OSN). Veľmi dúfam, že to bude do niekoľkých týždňov."
Burns však dodal, že bude veľmi ťažké primäť Čínu alebo Rusko, aby súhlasili so sankciami, ktoré zastavia tok rafinovaných ropných produktov do Iránu. Tento návrh pritom podporujú mnohí americkí zákonodarcovia.