MLYNKY. TASR o tom informovala predsedníčka miestnej Slovenskej samosprávy Marta Demjénová.
"Pred položením základného kameňa podpíšeme zmluvy. Na výstavbu sme dostali finančné prostriedky od vlády Maďarskej republiky a vlády Slovenskej republiky," povedala predsedníčka s tým, že stavebné povolenie je už schválené.
Slovenská komunita v Mlynkoch je hrdá na svoju národnosť. Pri posledných parlamentných voľbách viacerí prichádzali do volebných miestností v slovenských krojoch. Sú pyšní aj na časopis, ktorý vydávajú so štvrťročnou periodicitou. "Píšeme o našich slovenských programoch, máme o čom písať, lebo organizujeme celý rad podujatí. Najvýznamnejším naším programom je Pilíšska kavalkáda a šiškový festival, ktorý sme organizovali tento rok vo februári štvrtýkrát," uviedla Demjénová a dodala, že cieľom podujatia je, aby zachovali krásny slovenský fašiangový zvyk.
Slovenčinu učia na škole
Mlynčania chcú zlepšiť aj slovensko-maďarské vzťahy. "Vlani, keď bolo veľké napätie medzi Maďarskom a Slovenskom, sme vymysleli pešiu túru na Pilíš pod názvom Spoločnými chodníkmi, aby sme poukázali na to, že máme spoločné korene, bývame spoločne v Karpatskej kotline a že Slováci s Maďarmi vedia žiť spolu aj v priateľstve," uviedla Demjénová a pripomenula, že pešiu túru organizujú v tomto roku 8. mája a pozývajú účastníkov z Maďarska i Slovenska.
V Mlynkoch funguje slovenská národnostná škola, kde sa slovenčina vyučuje štyrikrát týždenne. "Slovenský jazyk sa vyučuje ako cudzí jazyk, ostatné predmety sú v maďarčine. Existujú rôzne krúžky, kde si deti osvojujú slovenské piesne a tance," konštatovala predsedníčka s tým, že v národnostnej škôlke sa deti učia slovenské základné pojmy a výrazy, spievajú a recitujú po slovensky.
Mladí už hovoria len ťažko
Starší ľudia hovoria pomerne dobre po slovensky, mladšia generácia s ťažkosťami. "Problém vidím v tom, že na rozdiel od Maďarov na Slovensku žijeme tu roztrúsene. Keď opustíme našu dedinu, všade hovoríme len po maďarsky," vysvetlila Demjénová a dodala, že po skončení základnej školy študenti hovoria na stredných školách už len po maďarsky.
Slovenská samospráva dostáva finančné prostriedky od vlády MR a národnostné podujatia podporujú aj rôzne nadácie. "Podľa môjho názoru štát by mal rozdeľovať finančné prostriedky iným spôsobom. V súčasnosti skoro tú istú sumu dostáva obec, v ktorej žije 30 Slovákov, ako dedina s 1200 obyvateľmi slovenskej národnosti. Do určitej miery sa už rozlišujú menšie komunity od väčších, pohyblivá čiastka je 25-percentná, ale je to nepostačujúce," zdôraznila Demjénová. Dodala, že z Úradu pre Slovákov žijúcich v zahraničí Slovenská samospráva dostáva taktiež dotáciu.