Agentúrne spravodajstvo sme o 18:08 nahradili autorským článkom denníka SME.
PEKING, BRATISLAVA. Malá skupinka policajtov a vojakov sa prekopáva lopatami hromadou blata a dreva. Takéto snímky vysielala v stredu čínska štátna televízia aj niekoľko hodín po ničivom zemetrasení v prefektúre Ju-šu.
Otrasy zeme so silou 6,9 magnitúdy v stredu ráno zasiahli jednu z najchudobnejších oblastí Číny. Záchranné práce nesťažovala len chýbajúca infraštruktúra, ale aj nepriaznivé poveternostné podmienky. Odhady zo stredajšieho popoludnia hovorili najmenej o štyristo mŕtvych a tisíckach zranených. Konečný počet môže byť omnoho vyšší.
Obete: farmári V stotisícovom meste Ťie-ku neďaleko od epicentra zničila prírodná katastrofa 85 percent domov. Na tých, čo zostali stáť, sa objavili široké trhliny. „Ulice Ťie-ku ovládla panika a sú plné zranených ľudí. Mnohí stále krvácajú,“ citovala štátna agentúra Nová Čína miestneho predstaviteľa Čua Chua-siu.
Zemetrasenie spôsobilo aj prasknutie miestnej priehrady, zamestnanci sa snažia predísť jej vyliatiu, napísala bez bližších podrobností Nová Čína.
Vysokohorská provincia Čching-chaj na Tibetskej náhornej plošine je riedko osídlená. Väčšinu obetí tak zrejme tvoria miestni poľnohospodári a pastieri. Ničivé následky zemetrasenia však znásobila práve zaostalosť provincie.
Nemajú ani telefóny „Tunajšie domy, ktoré sú takmer všetky postavené z dreva a hlinených stien, zemetraseniu ľahko podľahnú,“ povedal serveru China Daily novinár z Ju-šu Karsum Nyima.
Čching-chaj je najväčšou, no aj jednou z najchudobnejších provincií v Číne. Jej podiel na celonárodnej ekonomike je iba 0,3 percenta.
Súvisí to s jej polohou. Priemerná nadmorská výška v provincii Čching-chaj je 3000 metrov nad morom, v prefektúre Ju-šu je to až 3600 metrov.
Mnoho dedín v provincii je preto bez telefonického spojenia, väčšina z nich v prefektúre Ju-šu. Zemetrasenie a následné otrasy poškodili aj tých zopár komunikačných kanálov, ktoré tam boli.
Pohotovosť pre armádu Záchranná akcia sa aj preto ešte v deň zemetrasenia zmenila na zásah čínskej armády. Do Ju-šu poslala tri dopravné lietadlá so stovkami záchranárov a medikov a s materiálom vrátane 100-tisíc diek. Odvelila tam 1500 mužov z čínskej letky.
Aj vojakom to však sťažujú poveternostné podmienky. V tomto ročnom období trápia provinciu Čching-chaj silné vetry a púštne búrky. Stredajšia teplota bola šesť stupňov Celzia.
Spomienka na Sečuán „Počet mŕtvych môže ešte stúpať, pretože sa zrútilo mnoho budov,“ povedal pre China Daily veliteľ Wu Jong. Dodal, že záchranné práce im komplikuje vážne narušenie príjazdovej cesty k letisku, ktoré je hlavným spojením Ju-šu so svetom.
Seizmológovia v najbližších dňoch očakávajú ďalšie otrasy.
Len 640 kilometrov od Ju-šu v roku 2008 udrelo jedno z najničivejších zemetrasení v dejinách Číny. Otrasy zeme s magnitúdou 8,5 mali epicentrum v susednej provincii Sečuán. Usmrtili takmer 90-tisíc ľudí.
Slováci by sa v oblasti nemali nachádzať
Zvážiť cestu do oblasti čínskej provincie Qinghai odporúča slovenským turistom ministerstvo zahraničných vecí. Dôvodom je ničivé zemetrasenie v tejto časti Číny, ktoré ju dnes postihlo a vyžiadalo si veľké množstvo obetí a zranených.
Rezort zahraničia upozorňuje, že v oblasti pretrváva silná seizmická aktivita, ktorá môže vážne ohroziť bezpečnosť cestujúcich. Podľa informácií čínskych úradov medzi obeťami Slováci nie sú. Informáciu agentúre SITA poskytli z tlačového oddelenia MZV SR.
sita