WASHINGTON. Jediným bodom ich programu je snaha zabrániť teroristom, aby získali jadrovú bombu.
Americký prezident Barack Obama, ktorý je hostiteľom najväčšieho summitu v USA od roku 1945, označil nukleárny terorizmus za najväčšiu "hrozbu globálnej bezpečnosti".
Obama chce povzbudiť iné krajiny ku krokom, ktoré by zabránili tomu, aby sa do rúk teroristických skupín dostal jadrový materiál, použiteľný na zhotovenie jadrovej bomby.
Stovky ton vysoko obohateného uránu a plutónia sú po celom svete - v nukleárnych reaktoroch, výskumných a vojenských zariadeniach. Washington si robí starosti, že by tento materiál mohol byť predmetom krádeže.
Niektoré štáty sú ohľadom vážnosti jadrovej hrozby skeptické s tým, že ide o americkú posadnutosť po septembrových útokoch al-Káidy na USA v roku 2001.
John Brennan, Obamov poradca v protiteroristických otázkach, v pondelok povedal, že al-Káida si za hlavnú prioritu určila získanie odbornej zdatnosti a materiálu na výrobu jadrovej bomby. Varoval, že to by jej umožnilo "ohroziť našu bezpečnosť a svetový poriadok".
Treba prevziať zodpovednosť
Od skončenia studenej vojny Washington spolupracuje s Moskvou pri zlepšovaní často chabej bezpečnosti jadrového materiálu v Rusku a bývalých sovietsky republikách.
Teraz Spojené štáty chcú, aby sa toto úsilie rozšírilo a aby krajiny sveta presvedčili, že pri potláčaní nelegálneho obchodu s jadrovým materiálom treba prevziať väčšiu zodpovednosť.
Summit je vyvrcholením horúčkovitého obdobia "jadrovej diplomacie" Obamu, ktorý minulý týždeň podpísal novú zmluvu na zníženie ruského a amerického jadrového arzenálu.
Irán a Severná Kórea, ktoré nezmenili postoj ohľadne svojich nukleárnych programov, nie sú na programe stretnutia. Tieto krajiny neboli na summit pozvané.
Biely dom opakovane zdôraznil, že summit je zameraný na nukleárny terorizmus. Mnohí však chceli vedieť, čo vzišlo z pondelkového stretnutia Obamu s čínskym prezidentom Chu Ťin-tchaom.
Čína má úzke ekonomické vzťahy s Iránom a zdráhala sa uvaliť na Teherán prísnejšie sankcie. Obama na stretnutí podčiarkol potrebu urýchleného konania v otázke iránskeho jadrového programu.
Chu súhlasil, že Peking pomôže s návrhom rezolúcie OSN o sankciách, ale nebol žiadny signál o tom, že Čína bude akceptovať prísnejšie sankcie.
Iránske ministerstvo zahraničných vecí uviedlo, že výsledky medzinárodného jadrového summitu vo Washingtone nebudú mať žiaden vplyv na atómové programy Iránu.
Zvýšilo sa riziko útoku
Americký prezident Barack Obama vyzval na spoločné globálne úsilie pri zvýšení ochrany jadrového materiálu. Uviedla to tlačová agentúra Reuters.
"Dve desaťročia po skončení studenej vojny čelíme krutej irónii histórie - kleslo riziko jadrovej konfrontácie medzi národmi, ale zvýšilo sa riziko jadrového útoku," uvádza sa v Obamovom prejave, z ktorého úryvky vopred uverejnil Biely dom.
Obama ďalej uviedol, že teraz je príležitosť nielen o tom iba hovoriť, ale konať. "Nie iba sľubovať, ale dosiahnuť skutočný pokrok pre bezpečnosť našich ľudí," konštatoval šéf Bieleho domu.
Americkí predstavitelia sa snažia o to, aby sa summit koncentroval priamo na jadrový terorizmus a vyhol sa stretom medzi hašterivými skupinami s jadrovým potenciálom.
Obama sa snaží dosiahnuť dohodu o akčnom pláne na zabezpečenie všetkých dostupných štiepnych materiálov po celom svete v priebehu štyroch rokov, aby tento materiál nemohli získať skupiny ako al-Káida.
Z návrhu pripraveného záverečného komuniké vyplýva, že summit pravdepodobne tento cieľ podporí. Neočakáva sa však, že budú jasné konkrétne prostriedky na jeho dosiahnutie.
Obama na stretnutí oznámil, že ďalší summit o jadrovej bezpečnosti sa uskutoční v roku 2012 v Južnej Kórei, čo je jasným signálom pre Severnú Kóreu, ktorej úsilie o jadrovú bombu vyvolalo v regióne obavy.