BUDAPEŠŤ. Volebný blok Maďarský občiansky zväz-Fidesz a Kresťanskodemokratická ľudová strana (Fidesz-KDNP) sa v nedeľňajšom prvom kole parlamentných volieb v Maďarsku dostal veľmi blízko k dvojtretinovej väčšine, ktorá by mu umožnila v parlamente aj úpravu ústavy, volebného zákona, zákona o politických stranách či občianskeho zákonníka. Povedal to v Budapešti pre TASR maďarský politológ Zoltán Kiszelly.
"Fidesz-KDNP je veľmi blízko k tejto väčšine, v druhom kole volieb sa pokúsi získať ešte potrebných 52 mandátov k terajším 206," konštatoval politológ.
Situácia maďarského štátneho rozpočtu je podľa jeho slov vo veľmi zlom stave, 70 percent plánovaných zdrojov na celý rok už minuli, je možné, že financie do decembra jednoducho nebudú stačiť. Fidesz teda bude musieť v lete prijať nový rozpočet a bude musieť predĺžiť aj dohodu s Medzinárodným menovým fondom (MMF), ktorý zabezpečuje vonkajšie financovanie štátu iba do októbra.
MMF pripustí vyšší deficit
"MMF bude zrejme zhovievavý a namiesto stanoveného stropu deficitu vo výške 3,9 percenta pripustí vyšší deficit až do výšky do šiestich percent. Fidesz by takto mohol premostiť zvýšením deficitu obdobie tohto roka, v ktorom by mali byť ešte regionálne voľby. Po nich potom Fidesz bude mať časový priestor tri a pol roka bez volieb, budú teda môcť prijať aj nepopulárne opatrenia," poznamenal.
Fidesz sa teraz snaží znížiť počet poslancov samospráv väčších miest, v Budapešti by napríklad namiesto terajších 66 poslancov stačilo 35. Tým by sa im podarilo dosiahnuť, aby opozičné strany mali nižšiu šancu delegovať do týchto samosprávnych celkov svojich politikov, ktorí vypadli z parlamentu. Je to podľa Kiszellyho taktický krok, aby opozičné strany sa nemohli oprieť o samosprávy významnejších miest.
Fidesz bude musieť podľa názoru politológa pokračovať v korekcii štátneho rozpočtu. Miera zadlženia štátu dosahuje totiž takmer 80 percent HDP, deficit bude v tomto roku nad štyri percentá, takmer päťpercentný.
"Maastrichtské kritériá zatiaľ Maďarsko ani zďaleka neplní a sú potrebné systémové reformy v zdravotníctve, v školstve, aj v štátnej správe. Sú potrebné nepopulárne opatrenia k zvýšeniu účinnosti týchto systémov. Po voľbách do samospráv však bude mať Fidesz dostatok času na to, aby prežil negatívny úsek vládnutia a aby z neskorších výsledkov mohol politicky profitovať," myslí si Kiszelly.
Mohli by zmeniť štruktúru štátu
Ako dodal, Fidesz vie presadiť väčšinu opatrení aj väčšinou, ktorú má už teraz k dispozícii. Minimum k väčšine je 194 poslancov, Fidesz získal už 206 mandátov. S dvojtretinovou väčšinou by ale mohli urobiť zmeny v štruktúrach štátu. Do samosprávnych volieb bude zrejmé, ktorých rámcov sa budú reformy a zmeny týkať.
Nepôjde o niekoľko veľkých, viditeľných reformných krokov, ale skôr o mnohé malé zmeny, voči ktorým budú môcť opozičné strany menej mobilizovať svoje tábory, ako to urobil v roku 2008 opozičný Fidesz, ktorý vypísal referendum voči blokom reforiem ľavicovo-liberálnej vlády.
Ako povedal Kiszelly na margo maďarsko-slovenských vzťahov, zdá sa, že do júnových volieb na Slovensku bude prítomná na maďarskej aj slovenskej strane konfrontačná politika vo vzájomných vzťahoch, na Slovensku totiž hra maďarskou kartou stále dokáže osloviť voličov.
Podotkol, že strana Roberta Fica je európsky integrovanou stranou. Ak by podpora Smeru stúpla a podpora Slotovej SNS klesla, Fico by si mohol lepšie rozumieť s Orbánom.
Na jeseň sa začnú zlepšovať vzťahy
"Je možné že na jeseň sa začne obdobie zlepšenia vzájomných vzťahov. Pod povrchom bude stále vrieť napätie, lebo Fidesz sa bude snažiť vytvoriť silné Maďarsko, na ktoré budú zahraniční Maďari, teda aj Maďari žijúci v SR, hrdí. Fidesz bude aj v symbolickej rovine viac podporovať zahraničných Maďarov - školy s maďarským vyučovacím jazykom, alebo výstavbu ipeľských mostov, ktoré by umožnili lepšiu mobilitu medzi SR a Maďarskom. Skôr či neskôr tak budú akoby potvrdené obavy, ktoré v slovenskej spoločnosti existujú," vyjadril názor politológ.
Napätie medzi Slovenskom a Maďarskom sa po slovenských parlamentných voľbách podľa slov Zoltána Kiszellyho zmierni, je možné očakávať, že od jesene budú slovenská a maďarská vláda v partnerstve európskeho charakteru.
Podľa výsledkov prvého kola volieb obsadí volebný blok Fidesz-KDNP 206 mandátov, k vládnutiu je v maďarskom parlamente potrebných 194 mandátov. Maďarská socialistická strana (MSZP) získala 19,30 percenta, Jobbik 16,70 percenta hlasov a do parlamentu sa dostala aj strana Politika môže byť iná (LMP) so ziskom 7,43 percenta hlasov. Volebná účasť predstavovala 64,3 percenta.
O obsadení zvyšných 121 mandátov v parlamente sa rozhodne v druhom kole hlasovania 25. apríla vo volebných okrskoch, kde ani jeden z kandidátov nezískal aspoň polovicu hlasov.