MNÍCHOV.
Demjanjukov právny zástupca Ulrich Busch prečítal pri tejto príležitosti vyhlásenie svojho klienta, ktoré obžalovaný vnímal bez zrejmej reakcie ležiac bez pohybu na lôžku. Následne si papierovým obrúskom utrel tmavé okuliare a pretrel oči.
Proces vníma ako mučenie
Text vyhlásenia začínal vyjadrením vďaky "ľuďom, ktorí mi pomáhajú v bezvýchodiskovej situácii vydržať proces vnímaný mnou ako mučenie". Nasledoval celý rad ostro kritických pripomienok.
Nemecko podľa Demjanjuka nesie zodpovednosť za fakt, že sa z neho vo vojnovom zajatí stal otrok, že tisícky jeho krajanov boli násilím a hrozbami "prinútené k spolupráci v perverzných táboroch hromadnej likvidácie" a stovky, ktoré ju odmietli, zabité.
Rodák z Ukrajiny, ktorého na trestné stíhanie do Nemecka vydali USA, kde sa usadil po druhej svetovej vojne, vníma ako nepredstaviteľné bezprávie, že "Nemecko chce z neho urobiť vojnového zločinca a používa ho, aby odviedlo pozornosť od vlastných vojnových zločincov". Každú minútu svojho pobytu v Nemecku, kam bol podľa vyhlásenia zavlečený násilím, prežil ako "vojnový zajatec".
Päť rokov strávil v cele smrti
Obžalovaný sa vo vyhlásení dotkol aj svojho predchádzajúceho vydania na trestné stíhanie do Izraela, kde strávil za mrežami sedem a pol roka, z toho päť rokov v cele smrti.
Prokuratúra v Mníchove je však presvedčená o opodstatnenosti žaloby a za podstatnú indíciu Demjanjukovej trestnej činnosti považuje služobný preukaz niekdajšieho príslušníka strážnych orgánov v Sobibore na meno John Demjanjuk. Fotografiu na tomto dokumente porovnali odborníci so siedmimi zábermi obžalovaného z rôznych príležitostí a z obdobia rokov 1941-1986.
Kompetentný odborník Spolkového kriminálneho úradu dospel na základe 24 prvkov tváre k výsledku, že na fotografii na služobnom preukaze je s veľkou pravdepodobnosťou obžalovaný.