LUXEMBURG. Súdny dvor Európskych spoločenstiev (ESD) dnes vyriekol verdikt, podľa ktorého je možné kvótou obmedzovať počet prijatých zahraničných študentov v rámci Európskej únie na univerzity, kde sa študuje odbor medicínskeho zamerania. Aj keď súd konštatuje, že sa to v zásade prieči komunitárnemu právu, povolené to môže byť v záujme zachovania ochrany verejného zdravia.
Súdny dvor tak odpovedal na žiadosť o výklad práva zo strany Belgického ústavného súdu (Cour constitutionelle), doriešenie však zostáva na vnútroštátnom súde, ktorý má určiť, či kvóty nie sú prekročením snahy o zachovanie patričnej ochrany verejného zdravotníctva.
V ostatných rokoch stúpol počet zahraničných študentov najmä z Francúzska, ktorí sa hlásili na univerzitné štúdium v inštitúciách valónskej časti Belgicka. Tieto sa preto rozhodli stanoviť v roku 2006 dekrétom 30-percentnú kvótu prijatých cudzincov z celkového počtu v predchádzajúcom roku a obmedzili im tak prístup k štúdiu. "Nerezidenti" sú pritom vyberaní pre štúdium losovaním.
"V tomto ohľade nemožno a priori vylúčiť, že prípadné zníženie kvality vzdelávania budúcich zdravotníckych odborníkov môže napokon ohroziť kvalitu starostlivosti poskytovanej na danom území.
Takisto nemožno vylúčiť, že prípadné obmedzenie celkového počtu študentov v dotknutých programoch najmä s cieľom zabezpečiť kvalitu vzdelania môže viesť k proporcionálnemu zníženiu počtu osôb získavajúcich diplom, ktoré majú v konečnom dôsledku zabezpečiť disponibilitu zdravotníckych služieb na dotknutom území, čo môže mať vplyv na úroveň ochrany verejného zdravia," konštatuje vo verdikte ESD.
Súdny dvor vyzýva belgický súd aj na to, aby preskúmal, či v prípade ohrozenia verejného zdravia je práve stanovovanie kvót tým adekvátnym mechanizmom. "Ak vnútroštátny súd skonštatuje, že existujú skutočné riziká pre ochranu verejného zdravia, musí tento súd vzhľadom na informácie poskytnuté príslušnými orgánmi posúdiť, či možno právnu úpravu dotknutú vo veci samej považovať za vhodnú na zabezpečenie realizácie cieľa ochrany verejného zdravia," píše sa vo vyhlásení.
ESD v prejudiciálnom konaní len rieši položené otázky o výklade práva EÚ alebo o platnosti aktu práva EÚ, ale nerozhoduje o vnútroštátnom spore. Iba súdu v členskej krajine prináleží, aby rozhodol právnu vec v súlade s rozhodnutím ESD.