PRAHA. Topolánek svoje kompetencie zložil na večernom rokovaní výkonnej rady strany.
Expremiér Mirek Topolánek, ktorý českú pravicovú stranu viedol osem rokov, vo vysokej politike skončil len pár týždňov pred voľbami kvôli hlbokému poklesu preferencií strany. Poslednou kvapkou, po ktorej kolegom vo vedení ODS došla trpezlivosť, boli škandalózne výroky šéfa strany o českom premiérovi Janovi Fischerovi, homosexuáloch a manželskej nevere.
Skúsil potopiť Béma aj Langera
Rokovanie výkonnej rady ODS bolo pomerne dramatické, pretože končiaci Topolánek trval na tom, že vedenie strany by mali spolu s ním opustiť aj ďalší politici. Rada napokon hlasovala o podpredsedovi Ivanovi Langerovi bývalej Topolánkovej pravej ruke, ako aj o dlhoročnom Topolánkovom rivalovi predsedov pražskej ODS Pavlovi Bémovi. Langer i Bém hlasovanie prežili, ale existujú signály, že výkonná rada má k jednote ďaleko.
"Verím, že dneškom končí to nie veľmi ľahké obdobie ODS pred voľbami," komentoval výsledok rokovania a hlasovania Langer. Podľa neoficiálnych informácií medzi 44 členmi rady bolo za Langerov politický pád až 15 hlasov.
Topolánek sa po voľbách z roku 2006 stal symbolom neúspechov ODS: prvá jeho vláda nezískala dôveru parlamentu a druhej sa to podarilo iba vďaka hlasom prebehlíkov, strana nerealizovala predvolebné sľuby, napríklad o rovnej dani podľa slovenského vzoru, a v marci 2009 v polčase českého predsedníctva v Rade EÚ opozícia vládu zosadila.
Nečas ešte Topolánka neodpísal
Topolánkov faktický nástupca Petr Nečas však formálne nevylučuje, že Topolánek sa ešte do vysokej politiky vráti.
"O tejto veci ešte budeme spolu hovoriť, ale ja by som Mirkovi Topolánkovi nechal čas nadýchnuť sa. V tejto chvíli sa určite bude chcieť trocha venovať sebe, svojej rodine, svojim osobným záležitostiam a určite nájdeme spôsob vzájomnej komunikácie do budúcnosti," vysvetlil.
Topolánek však už tento víkend povedie delegáciu ODS, ktorá odcestuje na pohreb poľského prezidenta a ďalších obetí leteckej havárie.