TEHERÁN.
Prezident USA Barack Obama bude hostiteľom lídrov 46 krajín z celého sveta. Na konferencii sa budú zameriavať na spôsoby, ktorými by zabránili, aby sa atómové zbrane alebo jadrový materiál dostali do rúk teroristom. Lídri však budú diskutovať aj o uvalení nových sankcií proti Iránu na jeho nukleárny program.
"Svetové summity organizované v tomto období majú ponížiť ľudské bytosti," povedal Ahmadínežád delegátom na stretnutí predstaviteľov domáceho turistického priemyslu. Uviedla to dnes iránska tlačová agentúra IRNA.
Irán nepozvali
Irán nebol pozvaný na summit, ktorého sa zúčastnia aj lídri Číny a Ruska. Práve ich súhlas je potrebný na uvalenie nových sankcií, ktorých schválenie chce Obama dosiahnuť v nasledujúcich týždňoch.
Irán namiesto toho uskutoční vlastnú konferenciu o jadrovom odzbrojení, ktorá sa bude konať v Teheráne 16.-17. apríla. Podľa tvrdení Iránu na ňu pozvali odborníkov a predstaviteľov približne zo 60 štátov.
Ahmadínežád povedal tvrdé slová na adresu politikov, ktorí uvádzajú, že zastupujú medzinárodné spoločenstvo: "Títo blázniví ľudia, ktorí majú funkcie, sa správajú ako duševne zaostalí hlupáci. Oháňajú sa mečmi vždy, keď narazia na nejaké nedokonalosti a slabiny. Neuvedomujú si, že obdobie takého správania sa už pominulo."
V OSN sa posťažujú na Obamu
Irán oznámil, že sa bude sťažovať Organizácii Spojených národov (OSN) na vyhrážku, ktorú podľa Teheránu naznačil Obama - že zaútočí na islamskú republiku atómovými zbraňami. Ahmadínežád adresoval USA tieto slová: "Vaším darom svetu je atómová bomba, kým Irán prináša... ľudskosť."
Irán tvrdí, že sankcie ho nedonútia prestať so snahami o získanie jadrovej technológie, ktorú chce využiť na mierové účely. Západ sa však obáva, že Irán sa usiluje vyrobiť atómové zbrane.
Obama privíta najviac lídrov od roku 1945
Americký prezident Barack Obama v pondelok vo Washingtone privíta na jadrovom summite lídrov takmer 50 štátov sveta. Pôjde tak o najvýznamnejšie medzinárodné stretnutie, aké od roku 1945 akýkoľvek americký líder hostil. Dominantnou témou vrcholného stretnutia bude globálna jadrová bezpečnosť. Obama potvrdil, že chce dosiahnuť ústup od používania nukleárneho materiálu pri výrobe zbraní.
Lídri zo 47 krajín budú počas dvoch dní hovoriť o rôznych stránkach atómových hrozieb s dôrazom na štiepenie plutónia a obohacovanie uránu, nebezpečného najmä v rukách teroristov. Americký prezident považuje túto možnosť za najväčšiu bezpečnostnú hrozbu pre jeho krajinu a celý svet. Summit je taktiež vnímaný ako predohra k májovej konferencii OSN, na ktorej sa bude prehodnocovať Zmluva o nešírení jadrových zbraní (NPT).
Netanjahu taktizuje
Obama ešte pred summitom bilaterálne rokoval s niektorými lídrami vrátane indického premiéra Manmohana Singha, kazašského prezidenta Nursultana Nazarbajeva, juhoafrického prezidenta Jacoba Zumu a pakistanského premiéra Júsufa Razáu Gíláního. Ďalšie stretnutia ho čakajú ešte aj v pondelok, keď bude rokovať s čínskym prezidentom Chuom Ťin-tchaom, jordánskym kráľom Abdulláhom II., arménskym prezidentom Seržom Sargsjanom či ukrajinským prezidentom Viktorom Janukovyčom.
Na washingtonskom summite sa naopak nezúčastní izraelský premiér Benjamin Netanjahu. Oficiálny dôvod Netanjahuovej absencie známy nie je, no tamojšie médiá špekulujú, že líder židovského štátu zareagoval na chystaný apel zo strany niektorých moslimských krajín. Ten sa má týkať dosiaľ chýbajúceho podpisu Jeruzalema pod NPT. Konkrétne by malo isť o Turecko a Egypt.
Izrael spolu so Severnou Kóreou, Pakistanom a Indiou stále nepodpísal Zmluvu o nešírení jadrových zbraní. Židovský štát sa takto úspešne vyhýba inšpekciám zo strany Medzinárodnej agentúry pre atómovú energiu (MAAE). Jeruzalem totiž už dlhé desaťročia tají informácie o svojom jadrovom arzenáli, no predpokladá sa, že disponuje niekoľkými stovkami nukleárnych zbraní.