Agentúrne texty sme o 21:30 nahradili autorským článkom SME.
BUDAPEŠŤ. Maďarské voľby sa skončili v celku podľa očakávania. Drvivo vyhral Fidesz bývalého a budúceho premiéra Viktora Orbána, ktorý má veľkú šancu, že spolu so ziskom z druhého kola 25. apríla ovládne viac ako dve tretiny parlamentných mandátov a bude mať ústavnú väčšinu. Ako druhí skončili doteraz vládnuci socialisti, tretí je krajne pravicový Jobbik. V parlamente zasadnú štyri strany, uspela aj strana s názvom Politika môže byť iná.
Voľby znamenajú najväčšiu zmenu straníckeho systému v krajine od roku 1990. Dve zo strán nového parlamentu boli mimoparlamentné, z parlamentu naopak prvý raz vypadli dve strany, ktoré boli v roku 1990 ešte najsilnejšie: konzervatívne Maďarské demokratické fórum a liberálny Zväz slobodných demokratov.
Fidesz všade vedie
V druhom kole sa rozhodne o osude 57 jednomandátových obvodov, v ktorých v prvom kole ani jeden kandidát nezískal nadpolovičnú väčšinu. Len v jednom z nich nevedie kandidát Fideszu.
Budúci maďarský premiér naťahuje čas, tvrdí Peter Morvay.
Orbán v prvom povolebnom vystúpení hlasovanie prirovnal k rokom 1956 a 1990, keď sa Maďari postavili proti komunizmu, zdvihli hlavy a „vyslovili súd nad jedným obdobím“. Maďarsko podľa neho chce „prácu, poriadok a bezpečnosť“. Včera Orbán sľúbil, že sa jeho vláda okamžite pustí do zmien. Bez upresnenia hovoril o znížení daní, reforme verejnej správy a dvojakom občianstve pre Maďarov zo susedných krajín.
Hlasovanie sa v posledných hodinách zmenilo na chaos, pre ktorý meškalo vyhlásenie výsledkov a v krajnom prípade hrozí spochybnenie legitimity volieb. Volebné miestnosti sa mali uzatvoriť o siedmej večer, keď sa malo pôvodne skončiť aj volebné moratórium.
Situáciu nečakane skomplikoval nezmyselný zákon a niekoľko tisíc ľudí, čo chceli voliť s volebným preukazom mimo miesta trvalého bydliska. Podľa nového zákona sa s volebným preukazom mohlo voliť len v niekoľkých volebných miestnostiach. Do nich potom prišiel až niekoľkonásobok zvyčajného počtu voličov. Pred viacerými sa vytvorili dlhé rady stoviek ľudí.
Máme právo voliť
Niektorí sa dostali na rad až po polnoci. „Sme tu už štyri a pol hodiny,“ povedala SME skupina mladých v škole na okraji Budapešti. Pred nimi ešte stálo asi sto ľudí, boli však odhodlaní vytrvať a veselo vtipkovali. „Záleží nám na tom, aby sme si mohli uplatniť svoje volebné právo,“ povedala mladá blondínka aj v mene svojho priateľa. Ľudia sa striedali v rade, aby si mohli odskočiť a občerstviť sa, dvakrát im niekto rozdával teplý čaj.
Celoštátna volebná komisia ešte cez deň, po prvých náznakoch problémov rozhodla, že smú odvoliť všetci, čo k volebnej miestnosti prídu do siedmej hodiny večer. Člen miestnej volebnej komisie sa mal postaviť na koniec radu, aby sa k nemu už nikto nemohol pripojiť. Zároveň predĺžila volebné moratórium, kým všetci nedovolia.
Tým však odsunula aj zverejňovanie volebných výsledkov.
Verejnoprávna televízia namiesto nich vysielala zasadanie Celoštátnej volebnej komisie, ktorej členovia sa hádali, dokedy majú predlžovať moratórium. Zábery na nich striedala bezradná televízia s vysielaním koncertu.
Európe sa nepáči vzostup Jobbiku
Na kontinente silnejú extrémisti. Európska únia je znepokojená.
BRUSEL, BRATISLAVA. V európskych inštitúciách ich už dobre poznajú. Od minulého roku sú v Európskom parlamente traja poslanci Jobbiku. Počuť o nich, keď prídu v uniforme Maďarskej gardy, či hovoria o vylúčení Slovenska z únie. Teraz budú v ešte početnejšej zostave v maďarskom parlamente.
Španielske predsedníctvo únie pochválilo výsledky volieb, ale má obavy. „Zdá sa znepokojujúce, že zosilnelo populistickejšie politické spektrum, radikálnejšia extrémna pravica,“ povedal španielsky tajomník pre európske záležitosti Diego Lopez Garrido. Dodal, že sa musíme snažiť, aby postavenie extrémistov v únii bolo čo najslabšie. V januári 2011 Maďarsko od Španielska prevezme polročné predsedníctvo únie.
„Dobrý výsledok Jobbiku dokazuje, že je tu problém, ktorý treba riešiť – sociálne vylúčenie, chudoba, marginalizácia a tiež slabosť socialistov,“ myslí si Piotr Kaczynski, analytik bruselského Centra pre štúdium európskych politík. Podpora extrémnej pravice stúpa aj v Rumunsku, vo Veľkej Británii, v Holandsku, na Slovensku alebo vo Francúzsku.
Podľa experta na pravicový extrémizmus KaiaOlafa Langa, ktorého cituje Süddeutsche Zeitung, má Jobbik „šancu na dlhodobé politické pôsobenie v parlamente podobne, ako Slovenská národná strana“.
Maďarskí extrémisti po volebnom úspechu vytasili boj s Trianonom. Dve tretiny Maďarska sú s Jobbikom, len o tom ešte nevedia, hodnotil v nedeľu večer výsledky volieb predseda strany Gábor Vona (uprostred). Nasledovali výkriky „preč s Trianonom“. Športovú halu, v ktorej sa extrémisti zhromaždili, strážili na každom kroku príslušníci Maďarskej gardy, takže sa podľa internetového serveru index.hu podobala viac na „paramilitarizačný komplex“, než na miesto veselých osláv. Lídri Jobbiku odhadovali ešte tesne pred voľbami zisk svojej strany na 27 až 70 percent. Keďže to bolo od začiatku nereálne, začali už pred voľbami šíriť reči, že hrozí sfalšovanie výsledkov v ich neprospech. FOTO: TASR
Ela Rybárová
V maďarskom parlamente bude aj ekologická antistrana
Aktivisti strany Politika môže byť iná sa môžu stať hlavnými partnermi Fideszu.
BUDAPEŠŤ. Jediným ozajstným prekvapením maďarských volieb bol úspech ľavicovoliberálnej strany Politika môže byť iná (LMP), ktorá sa nielen dostala do parlamentu, ale získala skoro 7,5 percenta hlasov. Ide vlastne o antistranu, ktorá vyrástla z rôznych ekologických a občianskych združení a vymedzuje sa proti celému predchádzajúcemu straníckemu systému.
Bokros neuspel
Jej úspech umožnilo v prvom rade to, že sa v posledných týždňoch pred voľbami pre vnútorné spory oslabila pozícia doteraz parlamentného Maďarského demokratického fóra (MDF), ktorého kandidátku viedol známy reformátor a europoslanec Lajos Bokros. Pôvodne národnokonzervatívne MDF, ktoré ešte v roku 1990 zostavovalo pod vedením premiéra Józsefa Antalla prvú demokratickú vládu po páde komunizmu, v nedeľu získalo len 2,65 percenta.
LMP tak vystriedala MDF v úlohe reálnej alternatívy k trom stranám, ktoré mali vstup do parlamentu istý. Bola tiež jedinou voľbou pre tých, čo boli nespokojní s celým politickým systémom, nechceli však voliť pravicových extrémistov.
To je zároveň aj najväčší problém LMP – aj ju analytici často označujú za antisystémovú stranu, ktorá sa zatiaľ príliš nevyprofilovala, je názorovo vnútorne dosť rôznorodá a pri ktorej nie je jasné, ako by chcela zmeniť súčasnú formu parlamentárnej demokracie.
Pestrá politická zmes
Jej program je pestrou zmesou opatrení na obmedzenie korupcie a sprehľadnenie financovania strán, ekologických požiadaviek, až po rôzne obmedzenia voľného trhu a podporu štátnych zásahov. Práve preto sa však môže stať partnerom Fideszu, ak strana Viktora Orbána nezíska dvojtretinovú väčšinu.
Peter Morvay