Je to veľká strata pre poľskú spoločnosť. Do Katyne smerovali aj jej uznávané osobnosti.
VARŠAVA. Prvá dáma krajiny, známe političky pravice i ľavice, bojovníčky proti komunizmu a za zrovnoprávnenie mužov a žien, či Joanna Agacka-Indecka, najmladšia šéfka združení advokátov v histórii.
Ženy, ktoré sa vypracovali v oblastiach stále ovládaných mužmi a menili zabehané stereotypy. Aj preto boli na zozname delegácie poľského prezidenta Lecha Kaczyńského. Pri leteckej havárii pri ruskom Smolensku všetky zahynuli. Odborníci hovoria o veľkej strate pre politiku a spoločnosť.
Všetko boli osobnosti „Je to veľká tragédia, zvlášť, keď si uvedomíte, ako ťažko sa dostane žena do politiky. Je to strata nielen do počtu, ale aj do kvality. Všetky boli veľmi známe a angažované. Poliaci ich vedeli identifikovať a vedeli, čo môžu očakávať," hovorí Jacek Kucharczyk, šéf Inštitútu pre verejné otázky vo Varšave.
Obete medzi ženami
Maria Kaczynska: prvá dáma Krystyna Bochenek: podpredsedníčka Senátu (nominantka Občianskej platformy), bývalá novinárka Janina Fetlinska: senátorka za Právo a spravodlivosť (PiS) Grazyna Gesicka: šéfka parlamentného klubu PiS Izabela Jaruga-Nowacka: poslankyňa, Zväz demokratickej ľavice (SLD) Aleksandra Natalli-Swiat: poslankyňa a podpredsedníčka PiS Jolanta Szymanek-Deresz: poslankyňa, bývala šéfka kancelárie prezidenta Kwasniewského, podpredsedníčka SLD Anna Walentynowicz: aktivistka hnutia Solidarita Joanna Agacka-Indecka: šéfka združení advokátov
Najviac Poliaci oplakávajú manželku prezidenta Kaczyńského Máriu. „Možno sa jej spočiatku smiali, že chodila s igelitkou alebo upravovala manželovi na verejnosti kravatu, ale ako manželka prezidenta sa starala o chudobných a starých," hovorí pani Anna. Odborníci oceňujú, že mala odvahu povedať, čo si myslí dokonca aj vtedy, keď to bolo proti záujmom konzervatívnej strany jej manžela a prezidenta. Podporovala aktivistky, čo chceli zmierniť tvrdý zákon zakazujúci interrupcie, za čo ju v katolíckom Poľsku niektorí odsudzovali.
Tváre podpredsedníčky strany Aleksandry Natalli-Swiat, či šéfky parlamentného klubu Grazyny Gesickej zase poznali Poliaci z bilbordov strany Právo a spravodlivosť (PiS) i z televíznych diskusií. Ekonomická expertka Natalli-Swiat bola najznámejšou političkou strany a vyjadrovala sa k závažnejším ekonomickým sporom.
O političky prišla i ľavica Gesicka, bývalá ministerka pre regionálny rozvoj, v poslednom čase tvrdo kritizovala vládu premiér Donalda Tuska. Jolanta Szymanek-Deresz, ľavicová poslankyňa a bývala šéfka kancelárie prezidenta Kwasniewského mala v kampani pred októbrovými prezidentskými voľbami pomôcť kandidátovi ľavice Szmajdzinskému.
Elegantná poslankyňa ľavicovej SLD Izabela Jaruga-Nowacka roky bojovala za zavedenie kvót pre ženy v politike. Aj vďaka nej to bola v Poľsku téma. V ľavicových vládach bola ministerkou na zrovnoprávnenie mužov a žien i podpredsedníčkou vlády, ktorá bojovala proti diskriminácii menšín.
„Už tak je zastúpenie žien v politike nízke. V Sejme ich je len 20 percent a v Senáte dokonca 8 percent. Nemáme ženy, ktoré by ich dokázali hneď nahradiť," hovorí Kucharczyk.