Agentúrne spravodajstvo sme doplnili o autorský článok z denníku SME.
MOSKVA, VARŠAVA. Pilotom, ktorí v sobotu riadili nešťastný let poľského špeciálu, chýbalo 10 až 15 metrov výšky, aby sa vyhli tragédii. Poľskému denníku Gazeta Wyborcza to povedal bývalý pilot a hlavný energetik letiska Severnyj v Smolensku, kde sa stala havária, Alexej Koročnin, ktorý si vypočul obsah rozhovoru posádky s riadiacou vežou.
Piloti podľa denníka trikrát obleteli letisko. Nie je jasné, či sa počas toho aj riskantne pokúšali pristáť, ako o tom médiá informovali predtým, alebo len zostávali vo vyčkávacej pozícii. Podľa leteckého portálu avherald.com kontrolór z veže hovoril, že sa iba raz pokúšali pristáť. Podľa Koročnina mali smer správny, leteli však trochu nízko, čo spôsobilo haváriu.
Rusi: Je v tom zrejme ľudský faktor
Ruskí vyšetrovatelia predpokladajú, že príčinou havárie lietadla s poľským prezidentom Lechom Kaczynským na palube bolo zlyhanie ľudského faktora. Technickú poruchu stroja experti vylúčili.
Fakty o nehode
Nad letiskom bola hustá hmla. Lietadlo bolo v poriadku, za haváriu stroja nemôže chyba techniky. Veža odporúčala pilotom, aby pristáli na náhradnom letisku. Odmietli. Trikrát obleteli letisko. Otázne je, koľkokrát sa pokúšali pristáť.
Ruský vicepremiér Sergej Ivanov uviedol dnes na zasadnutí vlády s prezidentom Dmitrijom Medvedevom, že čierne skrinky z paluby Tupoleva-154 sa našli, sú plne funkčné, čo umožní podrobnejšiu analýzu. Zároveň dodal, že je potvrdené, že posádka dostala varovanie o zlých poveternostných podmienkach na letisku a odporúčanie, aby pristála na náhradných letiskách.
Ruskí vyšetrovatelia si už vypočuli letové záznamy, uviedol šéf vyšetrovateľov Alexander Bastrykin. "Materiály potvrdzujú, že neboli problémy s lietadlom, a že pilot bol informovaný o zlom počasí, a aj napriek tomu sa rozhodol pristáť," vyhlásil Bastrykin počas brífingu s ruským premiérom Vladimirom Putinom v Smolensku.
Poliaci: Na pilota nikto netlačil
Hlavný poľský prokurátor dnes uviedol, že v súčasnosti neexistuje dôkaz o tom, že by pilot havarovaného lietadla s prezidentom Lechom Kaczyńským na palube bol nútený pristáť v sobotu na letisku v Smolensku.
Niektoré médiá priniesli totiž špekulácie o tom, že samotný Kaczyński vyzval pilota lietadla, aby pristál. Náhradné pristátie by narušilo program v Katyni.
Lietadlo typu Tupolev havarovalo v hustej hmle na západe Ruska. Letoví dispečeri varovali lietadlo, aby nepristávalo. Na otázku, či bol na pilota vyvíjaný nátlak, aby pristál, Andrzej Seremet na tlačovej konferencii vyhlásil: "V súčasnom štádiu vyšetrovania neexistuje takáto informácia."
S tým súhlasí aj Korončin. „Piloti veľmi chceli pristáť, čo veľakrát potvrdili cez rádio. Špekulácie, že niekto na nich tlačil, sa mi zdajú mimo,“ povedal denníku.
Chyba stroja sa dá vylúčiť. Opakovane to včera potvrdili ruskí vyšetrovatelia. Oficiálne tak zostávajú dva varianty príčiny nehody: zlé počasie alebo ľudská chyba.
Rusko sa pridalo k poľskému smútku
Rusko si dnes dňom štátneho smútku pripomenulo 96 obetí leteckého nešťastia, pri ktorom zahynul poľský prezident Lech Kaczyński s manželkou a početnou delegáciou. Ruskí vyšetrovatelia vylúčili technickú poruchu na lietadle. Pilot sa podľa nich niekoľkokrát pokúšal o pristátie, hoci ho dispečeri dôrazne varovali pred zlými poveternostnými podmienkami.