BIŠEK. Dočasná vláda Kirgizska rokovala dnes s prezidentom Kurmanbekom Bakijevom o ukončení politickej krízy v tejto stredoázijskej krajine. Informoval o tom osobitný vyslanec Organizácie pre bezpečnosť a spoluprácu v Európe (OBSE) Žanybek Karibžanov.
"Dočasná vláda je pripravená viesť rokovania. Prvý pokus o takýto rozhovor sa uskutočnil včera večer," povedal novinárom Karibžanov. "Zatiaľ nemôžem nič povedať o výsledku rozhovorov, ale najdôležitejšie je, že sa proces vôbec začali," citovala diplomata agentúra Reuters. Dodal, že sa stretol s predstaviteľmi dočasnej vlády, ale nie s prezidentom Bakijevom.
OSN posiela Kubiša
Do Kirgizska v piatok odcestoval aj slovenský diplomat Ján Kubiš, ktorého tam ako svojho osobitného vyslanca poslal generálny tajomník OSN Pan Ki-Mun. Kubiš ako výkonný tajomník Európskej hospodárskej komisie OSN dostal za úlohu zistiť na mieste fakty o situácii po prevrate, ktorý zvrhol kirgizskú vládu a prinútil prezidenta utiecť z metropoly.
Hovorca OSN povedal, že Kubiš sa stretne s "ústavnými činiteľmi a zástupcami relevantných politických skupín" a potom odletí do New Yorku, aby informoval Pan Ki-muna. Podľa jeho vyjadrenia by sa mal dnes v Kirgizsku stretnúť s novým vedením i stúpencami prezidenta Bakijeva. Kubiš je expert na túto oblasť, pretože v rokoch 1998-99 pôsobil ako osobitný vyslanec OSN pre Tadžikistan a v rokoch 2005-2006 ako osobitný predstaviteľ Európskej únie pre strednú Áziu.
Demonštrácie pokračujú
Asi 5000 ľudí, prevažne etnických Uzbekov, dnes demonštrovalo v rodisku prezidenta Bakijeva Žalalabate za zachovanie jednotného Kirgizska a vyzývalo stúpencov jeho zvrhnutej vlády, aby nezačínali občiansku vojnu. Prezident odmietol odstúpiť a ukrýva sa na neznámom mieste v regióne.
Šéfka dočasnej vlády Roza Otunbajevová mu ponúkla bezpečný odchod z krajiny, ak dobrovoľne odstúpi. Bakijev to opakovane odmietol.
Spojené štáty americké zastavili dnes pre pretrvávajúce bezpečnostné obavy všetky presuny vojakov do Afganistanu cez americkú základňu v Kirgizsku. Americké centrálne velenie, pod ktoré základňa Manas spadá, uviedlo, že všetky vojenské lety s cestujúcimi boli pozastavené, pretože nie je možné zaručiť bezpečnosť letov.
Na okraji kirgizského hlavného mesta sa dnes zhromaždilo do 10.000 smútiacich, ktorí si pripomenuli najmenej 78 obetí stredajšieho povstania, kedy vojaci verní Bakijevovi strieľali do opozičných demonštrantov.