SME

Poľsko prišlo o elitu. Čakajú ho smutné predčasné prezidentské voľby

Poliaci sa zjednotili a modlia sa. Neberú to ako politickú udalosť, je to v prvom rade ľudská katastrofa, hovorí poľský analytik.

(Zdroj: TASR/AP)

Komorowski mal vyhrať jesenné prezidentské voľby. Dočasným prezidentom ho urobilo letecké nešťastie skôr. Hľadanie novej elity, ktorá nahradí tú, ktorá zomrela, však potrvá veľmi dlho. Štátny smútok potrvá týždeň.

BRATISLAVA. Horšiu tragédiu Poľsko vo svojej novodobej histórii nezažilo. V jednom lietadle v sobotu ráno prišlo o prezidenta, guvernéra Národnej banky či šéfa Ústavu pamäti národa a mnoho ďalších osobností vrátane poslancov, senátorov, generálov a predstaviteľov cirkvi .

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Medzi mŕtvymi je celkom 88 predstaviteľov elity poľského národa. V lietadle, ktoré havarovalo pri ruskom Smolensku, zomrelo takmer kompletné vedenie poľskej armády - od náčelníka generálneho štábu až po veliteľov pozemných, námorných a leteckých vojsk.

SkryťVypnúť reklamu

Poľsko doplatilo na to, že nemá pravidlá na lety najvyšších predstaviteľov. "Je to poučenie, ktoré sa nesmie opakovať," povedal pre Gazetu Wyborczu poľský odborník na letectvo Grzegorz Holdanowskicz.

Kaczynski bol kontroverzný politik, ale dobrý človek, hovorí poľský veľvyslanec na Slovensku Andrzej Krawczyk.

Bývalá veľvyslankyňa v Poľsku Magda Vášáryová stratila v lietadle priateľov.

Poľsko smúti (fotografie)

Nešťastie pocítila aj poľská ekonomika. Zomrel guvernér jej národnej banky.

Walesa: Zomrela elita

"Zomrela elita Poľska," povedala poľskému denníku legenda poľského disentu a bývalý poľský prezident Lech Walesa, "jej náhradu budeme veľmi dlho hľadať."

Podľa Walesu je to druhé nešťastie po Katyni, kde zomrelo vyše 20-tisíc poľských elitných dôstojníkov. Vyvraždili ich v roku 1940 vojaci sovietskej armády.

SkryťVypnúť reklamu

Pripomeňte si, čo urobili Sovieti Poliakom v Katyni

Prezidentských právomocí sa už ujal maršálek Sejmu, dolnej komory poľského parlamentu Bronislaw Komorowski. Práve on sa pritom mal stať prezidentom v naplánovaných jesenných prezidentských voľbách, kde sa mal postaviť Lechovi Kaczyńskému, ktorý v posledných rokoch strácal na popularite.

V lietadle letel sedel aj prezidentský kandidát ľavice Jerzy Szmajdziński. "Budú to veľmi smutné voľby," zaznieva v Poľsku.

Poliakov čakajú predčasné voľby

Letecké nešťastie pôvodné plány zmenilo. Podľa ústavy sa čoskoro vypíšu prezidentské voľby. Mali by prebehnúť do dva a pol mesiaca. Očakáva sa, že Komorowski, ktorý má aristokratický pôvod a nedávno vyhral stranícke primárky vládnej Občianskej platformy nad ministrom zahraničia Radoslawom Sikorskim v nich bude kandidovať.

SkryťVypnúť reklamu

Otázne je, koho nasadí prezidentská strana Právo a spravodlivosť, ktorú vedie dvojča zosnulého prezidenta a bývalý premiér Jaroslaw Kaczyński.

U našich severných susedov sa tiež zrušili všetky športové podujatia. Namiesto zápasov prvej futbalovej ligy bude celá krajina smútiť. Štátny smútok už vyhlásil dočasný prezident Komorowski na celý týždeň.

Poľský analytik: Po ľudskej tragédii príde politické zemetrasenie

Poľský analytik bruselského Centra pre štúdium európskych politík (CEPS) Piotr Maciej Kaczynski pre SME povedal, že Poľsko zažije najväčšie politické zemetrasenie od jeho vzniku a je chvíľou pravdy pre lídrov, ktorí zostali nažive. Dôsledky je veľmi ťažké predpovedať.

Čo znamená táto tragédia pre Poľsko a Poliakov?

„Toto je najväčšie politické zemetrasenie v celej histórii Poľska. Nič podobné sa predtým nestalo, ani počas druhej svetovej vojny. Samozrejme, sú tu mnohé podobnosti s masakrom v Katyni, kde tajná služba vyvraždila celú poľskú intelektuálnu triedu. Ale toto je tragédia bez politického motívu, ktorá spôsobí zemetrasenie na politickej scéne. V minulosti sme už stratili prezidenta Poľska, zavraždili ho v roku 1922, aj poľský premiér bol obeťou katastrofy v 40. rokoch. Nie je to teda prvýkrát, čo Poľsko stráca svojich lídrov. Ale toto nie je iba o smrti prezidenta Lecha Kaczynského, ale aj o tretine poľskej politickej triedy, ktorá zahynula spolu s ním. Zomrel aj predseda poľskej národnej banky, poľský ombudsman, 15 poslancov parlamentu, traja senátori, bývalý exilový prezident Ryszard Kaczorowski a mnoho ďalších. Dvaja kandidáti na prezidenta zomreli - Kaczyński a Jerzy Szmajdziński. Je to osobná, ale aj politická tragédia pre Jaroslawa Kaczyńského, dvojča zosnulého prezidenta. Je to obrovská ľudská tragédia a od pondelka to bude politické zemetrasenie. Nezistíme, aké presne budú dôsledky, až kým trochu neopadnú emócie a nezačnú vystupovať kľúčoví hráči, ktorí zostali nažive."

SkryťVypnúť reklamu

Aké dôsledky to môže mať na poľskej politickej scéne?

„Okamžité dôsledky sú, že voľby naplánované na október sa budú musieť posunúť najneskôr na jún, najskôr na máj, čiže veľmi skoro. Nevieme, čo sa stane s kandidátmi, dvaja z top piatich kandidátov zomreli, prezident Kaczyński a Szmajdziński, kandidát ľavice. Nevieme, či strany nominujú kandidátov a kto to bude. Je možné, že bude jednomyseľná podpora pre predsedu Sejmu Bronislawa Komorowského, ktorý sa stal zastupujúcim prezidentom. Bude to mať traumatický účinok na celú spoločnosť a kampaň a môže to úplne zmeniť politickú scénu. Je to aj chvíľa pravdy pre lídrov, ktorí zostali, hlavne pre premiéra Donalda Tuska a najmä Bronislawa Komorowského, ktorý prebral povinnosti prezidenta. Je prezidentským kandidátom, ale aj zastupujúcim prezidentom."

SkryťVypnúť reklamu

Ako reagujú Poliaci?

„Nie som v Poľsku, ale podľa poľských médií sa ľudia zjednotili a modlia sa. Nie je žiadny priestor na politické vyhlásenia alebo stranícku politiku. Je to ľudská tragédia, ľudia sa zjednotili a sú rovnako pohnutí. Neberú to ako politickú udalosť, je to v prvom rade ľudská katastrofa. Je čas na kondolencie a čas na rozmýšľanie. To sa deje aj vo verejnej diskusii. Snažia sa v hlbokom zármutku verejnosti zodpovedať otázky, ako sa to mohlo stať. Bolo to lietadlom alebo letiskom, bolo tam priveľa ľudí, ako to, že toľko významných osôb letelo jedným lietadlom, bola to ľudská alebo technická chyba? Všetky tieto otázky sa preberajú."

Môže to nejako ovplyvniť vzťahy s Ruskom?

„Dúfam, že to nepoškodí vzťahy Poľska s Ruskom. Musíme počkať na správy, čo sa naozaj stalo. Tak, ako to chápem teraz, nešlo o politickú udalosť, ktorú niekto naplánoval. Nebol to teroristický útok, nikto neurobil žiadnu úmyselnú chybu, žiadna krajina za to nemôže a dúfam, že spolupráca zodpovedných orgánov v Rusku a Poľsku bude čo najlepšia, aby sa všetko vyšetrilo."

SkryťVypnúť reklamu

Ela Rybárová

Bronislaw Komorowski

komor.jpgNarodil sa 4. júna 1952 v mestečku Oborniki Ślonskie neďaleko Wroclawi v rodine s tradíciami vidieckej šľachty. Rod, ku ktorému patrili jeho predkovia, ovládal 200 rokov žywiecku oblasť, ktorá sa nachádza na juhu
Polska pri hraniciach so SLovenskom a Českom.

Absolvoval históriu na Varšavskej univerzite. V roku 1976 pomáhal robotníkom prenasledovaných po protestoch proti drastickému zvýšeniu cien potravín v Radome a v závode Ursus. Koncom 70. rokov
spolupracoval s Výborom na obranu robotníkov, Hnutím na obranu práv človeka a občana, pracoval pre nezávislé odborové hnutie Solidarita. Niekoľkokrát ho zatkli a počas výnimočného stavu v roku 1981 ho internovali.

V rokoch 1981 až 1989 prednášal históriu v cirkevnom seminári Niepokalanów.

SkryťVypnúť reklamu

V rokoch 1990 až 1993 bol námestníkom ministra obrany vo vládach Tadeusza Mazowieckého, Jana Krzysztofa Bieleckého a Hanny Suchockej. Od roku 1991 je poslancom Sejmu (dolná komora poľského parlamentu).

V rokoch 2000 až 2001 bol ministrom obrany vo vláde Jerzyho Buzeka, v období 2005 až 2007 bol podpredsedom Sejmu a maršálkom (predsedom) Sejmu je od novembra 2007.

Od roku 2001 je členom liberálnej Občanskej platformy.

Tento rok v marci sa stal vo vnútrostraníckych primárkach strany kandidátom na prezidenta vo voľbách, ktoré sa mali pôvodne konať na jeseň. Vzhľadom na sobotňajšiu tragickú smrť prezidenta Lecha Kaczyńského, ktorý mal byť vo voľbách jeho hlavným rivalom, sa prezidentské voľby budú konať skôr. Vo vnútrostraníckych primárkach porazil ministra zahraničia Radoslawa Sikorského.

SkryťVypnúť reklamu

Po smrti prezidenta Kaczyńského prevzal podľa ústavy jeho povinnosti.

Je ženatý, s manželkou Annou majú tri dcéry a dvoch synov. K jeho záľubám patrí turistika a jachting.

(čtk)

trosky.jpg

FOTO - TASR/AP

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Svet

Komerčné články

  1. Zlaté vajcia nemusia byť od Fabergé
  2. CTP Slovakia sa blíži k miliónu m² prenajímateľnej plochy
  3. Ako mať skvelých ľudí, keď sa mnohí pozerajú za hranice?
  4. Expertka na profesijný rozvoj: Ľudia nechcú počuť, že bude dobre
  5. Zažite začiatkom mája divadelnú revoltu v Bratislave!
  6. Myslíte si, že plavby nie sú pre vás? Zrejme zmeníte názor
  7. Jeho technológie bežia, keď zlyhá všetko ostatné
  8. Wolt Stars 2025: Najviac cien získali prevádzky v Bratislave
  1. CTP Slovakia sa blíži k miliónu m² prenajímateľnej plochy
  2. Zlaté vajcia nemusia byť od Fabergé
  3. V Košiciach otvorili veľkoformátovú lekáreň Super Dr. Max
  4. Ako mať skvelých ľudí, keď sa mnohí pozerajú za hranice?
  5. Ako ročné obdobia menia pachy domácich miláčikov?
  6. Probiotiká nie sú len na trávenie
  7. Expertka na profesijný rozvoj: Ľudia nechcú počuť, že bude dobre
  8. Zažite začiatkom mája divadelnú revoltu v Bratislave!
  1. Myslíte si, že plavby nie sú pre vás? Zrejme zmeníte názor 6 320
  2. Expertka na profesijný rozvoj: Ľudia nechcú počuť, že bude dobre 5 855
  3. Unikátny pôrod tenistky Jany Čepelovej v Kardiocentre AGEL 4 687
  4. Jeho technológie bežia, keď zlyhá všetko ostatné 3 201
  5. Do čoho sa oplatí investovať: zateplenie, čerpadlo či okná? 2 651
  6. V Košiciach otvorili veľkoformátovú lekáreň Super Dr. Max 2 412
  7. The Last of Us je späť. Oplatilo sa čakať dva roky? 1 733
  8. Ako mať skvelých ľudí, keď sa mnohí pozerajú za hranice? 1 569
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Neprehliadnite tiež

Vojnu na Ukrajine sledujeme minútu po minúte.


a 5 ďalší 1
Indickí vojaci hliadkujúci v Kašmíre.

India viní Pakistan z teroristického útoku.


a 1 ďalší 2
Eiffelová veža v Paríži.

Renovačné práce na veži sa začali v roku 2019.


TASR 1
Mark Carney, líder kanadskej Liberálnej strany.

Na voľby mali vplyv clá a reči o pripojení Kanady k USA.


TASR 2

Sportnet

Ousmane Dembele oslavuje gól

Víťazný gól strelil Dembele.


a 1 ďalší
Jaroslav Janus s majstrovským pohárom

Napodobnil Dominika Riečického.


TASR
Marek Bartnánus

Za sebou nechal legendu Slovana Richarda Kapuša.


a 1 ďalší
Divadlo Crucible je dejiskom MS v snookri od roku 1977.

Kapacita divadla je menšia než tisíc divákov, čo nedokáže zodpovedať dopytu.


Reuters
SkryťZatvoriť reklamu