SME

Pád lietadla zobral Poľsku prezidenta

Letadlo s poľskou delegáciou havarovalo pri prílete na letisko v ruskom meste Smolensk. Pri tragickej nehode zahynul poľský prezident a desiatky popredných osobností krajiny.

(Zdroj: SITA/AP)

MOSKVA, VARŠAVA. Poľsko smúti. Neďaleko pamätníka obetí katynskej tragédie prišlo v sobotu ráno pri leteckom nešťastí o život mnoho jeho ďalších politických a duchovných elít.

Lietadlo poľského prezidenta Lecha Kaczynského havarovalo pri prílete na letisko v ruskom meste Smolensk. Na palube bolo okrem prezidenta a jeho manželky viacero čelných predstaviteľov poľského spoločenského a náboženského života. Zahynulo tiež prakticky celé velenie poľskej armády.

Kto bol na palube
  • Lech Kaczynski - poľský prezident
  • Maria Kaczynská - prvá dáma
  • Jerzy Smajdzinski - vicemaršálek Sejmu Poľskej republiky
  • Władysław Stasiak- zástupca šéfa prezidentskej kancelárie
  • Aleksander Szczygło - bývalý minister obrany
  • Sławomir Skrzypek - guvernér poľskej centrálnej banky
  • Przemysław Gosiewski- predseda strany Právo a spravodlivosť
  • Janusz Kurtyka - šéf Inštitútu národnej pamäti Poľska
  • Franciszek Gągor - náčelník generálneho štábu ozbrojených síl

Ruské ministerstvo pre mimoriadne situácie uviedlo, že na palube najmenej 20-ročného stroja Tu-154 bolo 96 ľudí , z toho 88 členov oficiálnej poľskej štátnej delegácie. Spravodajské agentúry sa na presnom počte obetí nezhodujú.

Niektoré televízie zverejnili aj informáciu, že niekoľko osôb nehodu prežilo. Oficiálne to však žiadna strana nepotvrdila.

Okrem prezidentského páru mal do Ruska cestovať aj poľský vojenský biskup Tadeusz Płoski, pravoslávny duchovný poľskej armády Miron Chodakowski, či bývalý poľský prezident Ryszard Kaczorowski.

"Je to druhá najväčšia tragédia po Katyni," povedal Lech Walesa pre TVN24. "Obrovská intelektuálna strata národa."

Poľský prezident letel do Ruska, aby si pri príležitosti 70. výročia Katynskej tragédie uctil pamiatku 22-tisíc poľských dôstojníkov, ktorých na Stalinov príkaz popravila NKVD.

Pilot lietadlo neotočil

Pitol lietadla, na palube ktorého sa nachádzal poľský prezident Lech Kaczynski, sa pred haváriou údajne pokúšal pristáť niekoľkokrát. S odvolaním sa na očitých svedkov o tom informoval poľský denník Gazeta Wyborcza. Andrej Jevsejenkov, hovorca guvernéra Smolenskej oblasti, oznámil, že kontrolná veža na vojenskom letisku Smolensk-Severnyj pilotovi radila, aby pre hustú hmlu pristál radšej v bieloruskom Minsku.

Odtiaľ by sa účastníci spomienkovej slávnosti v Katyni na miesto obradu mohli dopraviť iným spôsobom. Pilot aj prezident sa aj napriek zlému počasiu rozhodli pristáť na letisku Smolensk-Severnyj.

Lietadlo prezidenta Kaczynského sa pokúsilo pristáť štyrikrát. Poliak bývajúci v hoteli v blízkosti miesta nehody uviedol, že lietadlo sa pri poslednom pokuse dotklo ľavým krídlom stromov, spadlo na zem a rozpadlo sa. Po páde začalo okamžite horieť. Záchranári dorazili na miesto katastrofy po niekoľkých minútach.

Informáciu, že príčinou havárie lietadla bolo zachytenie krídiel lietadla o stromy potvrdil aj hovorca poľského ministerstva zahraničných vecí Piotr Paszkowski.

Posádka lietadla poľského prezidenta, ktoré havarovalo v sobotu ráno v ruskej Smolenskej oblasti, niekoľkokrát nesplnila inštrukcie vedúceho letov vojenského letiska Smolensk-Severnyj, oznámil novinárom prvý zástupca náčelníka hlavného štábu ruských vzdušných síl generálporučík Aleksandr Alešin. "Vo vzdialenosti 1,5 kilometra skupina leteckých dispečerov zistila, že posádka zvýšila vertikálnu rýchlosť klesania a začala klesať pod zostupovú dráhu.

Vedúci letov dal posádke príkaz o vrátenie lietadla do horizontálneho letu. Keď posádka inštruktáž nesplnila, niekoľkokrát im nariadil, aby pristáli na náhradnom letisku. Avšak posádka pokračovala v pristávaní. Nanešťastie sa to skončilo tragicky," povedal Alešin, ktorého cituje portál agentúry RIA Novosti.

Uviedol tiež, že v oblasti vojenského letiska Smolensk-Severnyj, kde sa stala letecká katastrofa, v sobotu zlé letové podmienky očakávali. "Meteorologické podmienky na letisku odhaduje štátny meteorologický ústav. Aj pre tento deň sa očakávali zlé meteorologické podmienky vrátane hmly od 10.00 (miestneho času)," vysvetlil Alešin. Podľa jeho slov lietadlo typu TU-154 "vo vzdialenosti 50 kilometrov vletelo do zóny".

"(Posádka) bola vedúcim letov oboznámená o tom, že počasie na letisku je pod minimálnou meteorologickou hranicou, a odporučil jej odletieť na náhradné letisko... Po tejto inštruktáži sa však posádka lietadla rozhodla, že uskutoční pristávanie. "To neodporuje praxi - konečné riešenie, či uskutočniť pristávanie alebo pristáť na náhradnom letisku, uskutoční veliteľ posádky," dodal Alešin.

Na miesto havárie dorazil poľský premiér Tusk

Úradujúci poľský prezident Bronislaw Komorowski v televíznom príhovore k národu povedal, že dátum predčasných prezidentských volieb oznámi po rozhovoroch so všetkých politickými stranami.

"Je mojou povinnosťou oznámiť dátum prezidentských volieb do 14 dní a voľby sa musia uskutočniť do 60 dní od zverejnenia dátumu....Urobím to po konzultáciách so všetkými politickými skupinami (v parlamente)," povedal Komorowski v televízii.

put.jpg

Ruského premiéra Putina informuje na mieste havárie minister pre mimoriadne situácie Sergej Šojgu. FOTO: SITA

Do Smolenska, na miesto havárie lietadla, v ktorom v sobotu zomrela početná poľská elita, medzičasom vo večerných hodinách dorazil poľský premiér Donald Tusk s bratom Lecha Kaczynského, Jaroslawom. Tusk a Jaroslaw Kaczynski pristáli v bieloruskej metropole Minsk, odkiaľ sa do Smolenska dostali automobilom.

Na mieste havárie sa Tusk stretol s ruským premiérom Vladimirom Putinom, ktorý ho objal, a obaja následne spolu položili na miesto tragédie kvety. Putin prisľúbil poľskej strane pomoc pri vyšetrovaní príčin havárie.

Našli sa telá všetkých obetí aj čierne skrinky

Ruský minister pre mimoriadne situácie Sergej Šojgu oznámil, že sa našli telá všetkých obetí pádu poľského prezidentského lietadla. Šojgu informoval o náleze tiel ruského premiéra Vladimira Putina, ktorý vedie vyšetrovaciu komisiu a pricestoval na miesto nehody.

Povedal tiež premiérovi, že telá poslali do Moskvy, kde prebehne ich identifikácia, vrátane DNA. Ruské médiá predtým spomínali, že sa na mieste nehody našlo aj telo poľského prezidenta Lecha Kaczynského.

Vyšetrovatelia našli aj obidve tzv. čierne skrinky, ktoré zapisujú záznamy z letu. Mali by pomôcť pri rekonštrukcii udalostí, ktoré predchádzali pádu lietadla. Jedna čierna skrinka podľa všetkého zostala nepoškodená. Našla sa pri chvostovom stabilizátore lietadla.

Pilot lietadla sa pokúsil pristáť v hustej hmle napriek odporúčania leteckých kontrolórov, aby to nerobil a vybral si na pristátie medzi Moskvou a bieloruským Minskom, povedal hlavný ruský vyšetrovateľ. "Letové záznamy potvrdzujú ich diskusiu," informoval Putina Alexander Bastrykin.

Vyšetrovanie povedie Putin

"Technický stav vládnych lietadiel je dôkladne kontrolovaný a žiadny stroj s technickou poruchou nemôže vzlietnuť. V tomto okamihu môžeme predpokladať, že lietadlo bolo plne technicky funkčné, no je možné, že počas letu sa mohla vyskytnúť nejaká technická porucha," uviedol Paszkowski. Lietadlo, ktoré havarovalo, podstúpilo vo februári celkovú kontrolu.

Vyšetrovanie najväčšieho leteckého nešťastia v histórii Poľska povedie sám ruský premiér Vladimir Putin. Poľský premiér uistil Poliakov na tlačovej konferencii, že ich úrady urobia všetko preto, aby tragédiu vyjasnili. Poľská prokuratúra oznámila, že bude viesť vlastné vyšetrovanie.

Kliknutím na obrázok si otvoríte fotogalériu z miesta havárie

havaria

TASR/AP

Poľsko vyhlásilo smútok

Premiér Donald Tusk aj predseda dolnej komory parlamentu Sejmu Bronislaw Komorowski na mimoriadnom zasadnutí vlády vyhlásili týždňový štátny smútok.

Poľsko čakajú predčasné voľby. Pôvodne sa mali konať na jeseň. Potvrdil to hovorca vlády Pawel Graś. Povinnosti prezidenta automaticky prebral Komorowski. Poľskú národnú banku po smrti guvernéra povedie Pjotr Wjesiolek.

Tisíce Poliakov sa zhromaždili pred prezidentským palácom v centre poľskej metropoly. Ľudia kládli pred historickú budovu paláca biele a červené ruže a zapaľovali sviečky. Napriek tomu, že Kaczynski bol vo svojej krajine považovaný za kontroverzného politika, mnohí mali slzy v očiach. Na mieste sa objavili aj duchovní, ktorí poskytovali zhromaždeným útechu.

Všetky zástavy v Poľku stiahli na pol žrde, mnohí obyvatelia Varšavy vyvesili poľské vlajky na svojich balkónoch. Veľký záujem o zástavy zaznamenávajú najmä obchody so suvenírmi, ktoré zareagovali predĺžením otváracích hodín.

Očakáva sa, že trúchliaci dav sa bude zväčšovať a neskôr večer by sa mal presunúť na Pilsudského námestie, tradičné miesto zhromažďovania pri výnimočných príležitostiach. Mnohí zúčastnení uviedli, že po tom, ako prejde prvý šok, zostane množstvo otázok, na ktoré budú chcieť od Rusov odpovede. Poliaci sa totiž zhodujú na tom, že okolnosti tragédie sa zdajú byť podozrivé.

Smrť poľského prezidenta poznačila aj jeho brata Jaroslawa. "Smrť prezidenta veľmi otriasla jeho bratom-dvojčaťom. Ostáva však statočný," povedal Mariusz Blaszczak, hovorca strany Právo a spravodlivosť, na čele ktorej stojí Jaroslaw Kaczynski. Podľa poľskej tlačovej agentúry PAP je Jaroslaw na ceste do Ruska, na miesto havárie lietadla s 88 členmi poľskej delegácie smerujúcej na spomienkovú slávnosť do mesta Katyň.

Prezidentova matka 84-ročná Jadwiga Kaczynská je v nemocnici približne mesiac. "Neviem, či ju o smrti syna informovali," povedal Blaszczak.

Únia vyhlásila na pondelok deň smútku za Kaczynským

Európska únia vyhlásila na pondelok oficiálny deň smútku za poľským prezidentom Lechom Kaczynským. Informoval o tom v sobotu zdroj z prostredia španielskeho predsedníctva 27-členného bloku. Na dni smútku sa dohodli španielsky minister zahraničných vecí Miguel Ángel Moratinos a prezident EÚ Herman Van Rompuy.

V pondelok tak budú všetky zástavy v Bruseli stiahnuté na pol žrde a všetky stretnutia na pôde EÚ sa začnú dvoma minútami ticha za zosnulého poľského lídra.

Prijímajú kondolencie

Ruský prezident Dmitrij Medvedev vyhlásil v sobotu na pondelok 12. apríla štátny smútok v súvislosti s haváriou poľského lietadla pri Smolensku. Do Varšavy už začali prúdiť kondolencie z celého sveta. Okrem iného aj od slovenského ministerstva zahraničných vecí.

Prezident Slovenskej republiky Ivan Gašparovič nariadil na budove Prezidentského paláca v Bratislave spustiť prezidentskú štandardu na pol žrde. Týmto symbolickým aktom si chce pripomenúť pamiatku svojho priateľa, zosnulého prezidenta Poľskej republiky Lecha Kaczynského a jeho manželky Marie.

"Poľsko prišlo o najlepších synov a dcéry. Katyň sa do histórie poľského národa zapíše navždy ako najčernejší bod. Nastal čas, aby sme sa všetci pomodlili za vlasť," reagoval na tragédiu poľský denník Gazeta Wyborcza.

Poľsko smúti (kliknutím na obrázok si pozrite celú sériu fotiek)

varsava2_tasrap.jpg

Ľudia ukladajú pred pred Prezidentský palác vo Varšave kvety a sviečky
Zdroj: SITA/AP

lietadlo_small.jpg

Poľský vojenský letecký špeciál TU154M

FOTO PRE SME - ROBERT ŠRAMO

Svet smúti s Poľskom

Na haváriu poľského vládneho lietadla, pri ktorej pri nevydarenom pokuse o pristátie na letisku v ruskom meste Smolensk prišiel o život prezident Lech Kaczynski, jeho manželka a desiatky členov poľskej delegácie, reagovali okamžite predstavitelia z celého sveta.

Predseda Európskej komisie José Manuel Barroso: "Vyjadrujem hlbokú sústrasť Poľsku, ktoré smúti pre stratu prezidenta Kaczynského, jeho manželky a všetkých, ktorí s ním smerovali na spomienkovú slávnosť pri príležitosti 70. výročia katynského masakru. Veľmi úzko som spolupracoval s prezidentom Kaczynským a uznával som v jeho osobe presvedčeného poľského vlastenca, ktorý mal na zreteli vždy aj záležitosti Európskej únie a ctil si hodnoty ako sloboda a solidarita."

Americký prezident Barack Obama: "Zavolal som dnes poľskému premiérovi Donaldovi Tuskovi a vyjadril som hlbokú sústrasť ľudu Poľska po tragickej smrti prezidenta Lecha Kaczynského, jeho manželky Marie Kaczynskej a všetkým, čo s ním leteli na spomienkovú slávnosť pri príležitosti Katynskej masakry," povedal Obama v stanovisku. Stratu označil za "zničujúcu pre Poľsko, pre USA a pre svet".

Ruský prezident Dimitrij Medvedev: "V mene ruského národa vyjadrujem najhlbšiu a najúprimnejšiu sústrasť poľskému ľudu a pocity ľútosti a podpory rodinným príslušníkom a blízkym tých, ktorí zahynuli. V pondelok 12. apríla bude v Rusku vyhlásený štátny smútok," uviedol prezident Medvedev vo vyhlásení poľskému ľudu.

Generálny tajomník OSN Pan Ki-mun: "V mene OSN vyjadruje generálny tajomník svoju najúprimnejšiu sústrasť ľudu a vláde Poľska ako aj pozostalým obetí. Prezident Kaczynski slúžil svojej krajine a ľudu s odhodlaním a presvedčením a zaslúžene si získal uznanie zahraničia," uviedol úrad Pana Ki-muna. "Je to o to bolestivejšie, že prezident cestoval na spomienkovú udalosť, ktorá naznačovala novú úroveň uzmierenia medzi Poľskom a Ruskom," dodal Pan.

Pápež Benedikt XVI. v kondolenčnej správe uviedol, že sa dozvedel o obetiach s "hlbokým žiaľom" a uistil Poliakov o svojej "duchovnej blízkosti" v tejto ťažkej chvíli.

Britský premiér Gordon Brown: "Myslím si, že celý svet zarmúti tragická smrť poľského prezidenta, jeho manželky a všetkých, ktorí boli s nimi. Vieme o ťažkostiach, ktorými prešlo Poľsko, ako aj o osobnej obeti poľského prezidenta v hnutí Solidarita. Ceníme si jeho príspevok k nezávislosti a slobode Poľska".

Nemecká kancelárka Angela Merkelová: "Som hlboko zdrvená nehodou lietadla a smrťou poľského prezidenta."

Francúzsky prezident Nicolas Sarkozy: "Lech Kaczynski zasvätil svoj život pre Poľsko. Bol neoblomným obhajcom myšlienok, v ktoré veril. Bojoval s presvedčením za hodnoty, na ktorých založil svoju politiku: demokraciu, slobodu a boj proti totalite".

Ukrajinský prezident Viktor Janukovyč: "Ukrajina sa dozvedela o leteckom nešťastí ... s veľkým žiaľom a nevysloviteľnou bolesťou. Zdieľame hlbokú bolesť zo straty, ktorá postihla spriatelený poľský ľud a smútime spolu s rodinami tých, čo zomreli."

Švédsky premiér Fredrik Reinfeldt: "Čo sa stalo, je ohromná katastrofa pre našu spriatelenú krajinu. Myslíme teraz na rodiny a blízkych zosnulých, ako aj na celý poľský národ".

Generálny tajomník NATO Anders Fogh Rasmussen: "V mene NATO aj mojom vyjadrujem najúprimnejšiu sústrasť poľskému ľudu, ako aj rodinám prezidenta a jeho manželky, a tým, ktorí prišli o život pri tomto hroznom nešťastí. Je to ich osobná tragédia a tragédia celého Poľska."

Český prezident Václav Klaus: "V Kaczynskom odišiel môj najbližší politický priateľ, prezident, ktorého som nesmierne oceňoval pre jeho zásadové postoje, pre jeho osobnú podporu českej zahraničnej politiky na medzinárodných fórach a pre jeho významný príspevok k prehlbovaniu dobrých susedských vzťahov medzi našimi krajinami," napísal Klaus. So žiadnym iným prezidentom sa nevídali častejšie. "Veľmi sme si spolu osobne a ľudsky rozumeli a nikdy sme nepremeškali príležitosť na medzinárodnom poli podporiť záujmy, ktoré majú Česká republika a Poľsko spoločné," napísal.

Slovenský prezident Ivan Gašparovič: "V tejto zdrvujúcej chvíli pre celý poľský národ i pre rodiny pozostalých vyjadrujeme našu najhlbšiu sústrasť rodinám obetí i bratskému poľskému národu."

Slovenský premiér Robert Fico: "Chcem vysloviť hlbokú a úprimnú sústrasť všetkým pozostalým a celému Poľsku. Pre nás to je čosi, čo sa dá naozaj ťažko pochopiť, pretože každý z nás pôsobí v politike a používa rovnaké spôsoby prepravy, vie, ako sú tieto cesty zabezpečované."

Predseda Európskeho parlamentu Jerzy Buzek: "Je to nepredstaviteľná tragédia celoeurópskeho rozsahu."

Kanadský premiér Stephen Harper povedal, že Kanaďania smútia spolu s Poliakmi nad smrťou prezidenta Lecha Kaczynského a desiatok vrcholných predstaviteľov Poľska pri havárii lietadla v západnom Rusku v sobotu. "S veľkým šokom a smútkom som sa dnes ráno dozvedel hroznú tragédiu, ktorá postihla v sobotu poľský ľud."

tasr, sita
Reakcie poľských politikov

Poľský minister zahraničných vecí Radoslaw Sikorski: "Mojou strašnou, smutnou povinnosťou bolo informovať (o tejto katastrofe) premiéra, maršálka Sejmu a Jaroslawa Kaczyńského." "Premiér plakal, keď sa to dozvedel."

Hovorca poľského ministerstva zahraničia Piotr Paszkowski: "Rozmery tejto katastrofy sa vymykajú tomu, s čím sme doteraz mali skúsenosti." "Boli to kľúčové osobnosti poľského politického života."

Prvý postkomunistický prezident Poľska Lech Walesa: "To je ďalšie nešťastie po Katyni. Tam sa nám snažili sťať hlavu a teraz tam zahynula aj elita nášho národa". "Je to pre národ veľká strata, ktorú len ťažko budeme môcť doplniť".

Bývalý poľský prezident Aleksander Kwaśniewski: "Je to rana, ktorá sa len tak nezacelí." "Chýbajú mi slová, aby som vyjadril svoj žiaľ". "Prekliata Katyň."

Sociológ Jacek Wasilewski: "Politické dopady (katastrofy) budú dlhodobé a pravdepodobne zmenia budúcu podobu poľskej politickej scény". "Právo a spravodlivosť samozrejme utrpeli najväčšie straty, ale Občianskej platforme to život nijako neuľahčí. Je ťažké byť v opozícii voči niekomu, kto utrpel takú obrovskú stratu."

(čtk)
Kto bol Lech Kaczynskí
Poľský prezident Lech Kaczynskí, ktorý zahynul pri havárii lietadla na ruskom vojenskom letisku Smolensk, bol na poľskej politickej scéne predstaviteľom tvrdej ruky. So svojim bratom Jaroslawom sa dostali k moci so svojou stranou Právo a spravodlivosť.

Na verejnosti bol známy už ako 12-ročný, keď so svojím bratom vystupoval v detských rozprávkových filmoch. Bratia Kaczynskí sa narodili 18. júna 1949. Počas druhej svetovej vojny bojovali ich rodičia vo Varšavskom povstaní proti nemeckej okupácii.

Veriaci katolík Lech Kaczynki študoval právo. Počas boja poľskej nezávislej odborovej organizácie Solidarita proti komunistickej nadvláde v Poľsku v 80. rokoch podporoval šéfa odborov Lecha Walesu. Spolu s bratom Jaroslawom založil národno-konzervatívu stranu Právo a spravodlivosť (PiS).

Šesťdesiatročný prezident si vo svojej kariére vybudoval imidž silného politika, ktorý sa netajil kontroverznými názormi a nekompromisne sa snažil potlačiť zločin v poľskej spoločnosti. Tak sa profiloval aj v pravicovej vláde Jerzyho Buzka, v ktorej bol ministrom spravodlivosti (2000-2001), ale aj neskôr ako primátor Varšavy. Prezidentom republiky bol zvolený 23. októbra 2005.

V zahraničnej politike sa usiloval o obhajobu poľských záujmov voči Rusku a Nemecku, ale aj v rámci celej Európskej únie. Presadzoval aj aktívnu účasť Poľska vo svetových konfliktoch - krátko po svojom nástupe schválil proti vôli väčšiny občanov predĺženie účasti poľských vojakov v Iraku.

Po tom, ako sa v roku 2007 stal premiérom Donald Tusk, spory konzervatívneho prezidenta s liberálnym premiérom sa stali koloritom poľskej politiky. Lech Kaczynski sa v roku 1978 oženil s Mariou, bývalou kolegyňou zo štúdií, a mali jednu dcéru Martu.

tasr, čtk, sita
Letecké nešťastia, pri ktorých zomreli politici

7. septembra 1940 - pri leteckom nešťastí zahynul paraguajský prezident José Félix Estigarrigia.

4. júla 1943 - pri leteckom nešťastí pri Gibraltare zahynul predseda poľskej exilovej vlády Wladyslaw Eugeniusz Sikorski.

17. marca 1957 - severozápadne od filipínského Cebu zahynul filipínsky prezident Ramon Magsaysay.

16. júna 1958 - pri leteckej havárii zahynul brazílsky prezident z rokov 1955 až 1956 Nereu Ramos.

29. marca 1959 - pri nehodě lietadla v Stredoafrickej republike zahynul miestny premiér Barthélemy Boganda.

18. septembra 1961 - leteckú katastrofu pri Ndole v Zambii neprežil generálny tajomník OSN Dag Hammarskjöld.

13. apríla 1966 - pri havárii vrtuľníka neďaleko prístavu Basra na juhu Iraku zahynul iracký prezident Abdas Sálim Muhammud Árif.

18. júla 1967 - letecká havária stála život prezidenta Brazílie z rokov 1964 až 1967 Humberta Castela Branca.

27. apríla 1969 - pri havárii vrtuľníka, ktorý sám pilotoval, zahynul bolívijský prezident, generál René Barrientos Ortuno.
30. júla 1976 - prti havárii vrtuľníka na Madagaskare zahynul predseda vlády plukovník Joël Rakotomalala.

18. januára 1977 - pri katastrofe západne od Sarajeva zahynul predseda juhoslovanskej vlády Džemal Bijedić.

4. decembra 1980 - leteckú katastrofu v Lisabone neprežil portugalský predseda vlády Francisco Sá Carneiro.

24. mája 1981 - pri leteckej katastrofe na juhu Peru zahynul ekvádorský prezident Jaime Roldós Aguilera.

19. októbra 1986 - pri leteckej katastrofe neďaleko mesta Komati Poort v Južnej Afrike zomrel mozambický prezident Samora Moisés Machel.

17. augusta 1988 - pri havárii neďaleko letiska Bahávalpur zahynul pakistanský prezident Muhammad Zijául Hak.

6. apríl.a 1994 - rwandský prezident Juvénal Habyariman a burundský prezident Cyprien Ntaryamira zahynuli pri útoku na lietadlo krátce před pristátím v rwandskom Kigali.

12. februára 1998 - pri núdzovom pristátí lietadla v južnom Sudáne zahynul sudánsky viceprezident Zubajr Muhammad Sálih.

26. februára 2004 - nad Bosnou sa zrútil macedonský vládny špeciál, v ktorom zahynul prezident Makedonie Boris Trajkovski.

31. júla 2005 - sudánsky viceprezident a bývalý vodca juhosudánskych povstalcov John Garang sa zabil pri havárii vrtuľníka, ktorým sa vracal do vlasti z Ugandy.

10. apríla 2010 - v ruskom Smolensku sa zrútilo lietadlo s poľským prezidentom Lechom Kaczyńským na palube. Nehodu vládneho špeciálu podľa ruských úradov nikto zo 132 cestujících neprežil.

(čtk)
Nehoda lietadla minúta po minúte

  • 07:23 nášho času - štart lietadla z Varšavy
  • 08.56 nášho času (10.56 moskovského času ) - pád lietadla
  • Pred 09:00 - Prvé neoficiálne informácie o katastrofe
  • 09:26 - Informácia poľského ministerstva zahraničných vecí, že lietadlo malo tragickú nehodu
  • 09:36 - Záchranári podľa zdroja z ministerstva uhasili horiace trosky prezidentského Tupoleva, pokúšajú sa o záchranu pasažierov
  • 09:41 - Ruská strana informuje, že nehoda si vyžiadala 87 obetí
  • 09:49 - Podľa informácií z poľského Úradu vlády je premier Donald Tusk na ceste z Gdaňska do Varšavy
  • 09:54 - Gubernátor smolenskej oblasti informuje, že tragédiu nikto neprežil
  • 10:08 - Hovorca poľského ministerstva zahraničných vecí informuje, že s najväčšou pravdepodobnosťou haváriu lietadla nikto neprežil
  • 10:15 - Ruský prezident Dmitrij Medvedev zvolal špeciálnu komisiu na vyšetrenie príčin nehody. Povedie ju ruský premiér Vladimír Putin.
  • 10:25 - Predseda hornej komory poľského parlamentu Bronislav Komorowski je podľa informácií jeho kancelárie na ceste do Varšavy
  • 10:36 - "Všetko nasvedčuje tomu, že prezidentský pár nežije" informuje hovorca poľského ministerstva zahraničia
  • 10:41 - Zdroj z Generálnej prokuratúry Ruskej federácie informuje, že na palube poľského TU-154 bolo až 132 osôb
    t;
  • 10:55 - Ruské ministerstvo zahraničných vecí potvrdzuje, že letecké nešťastie nikto neprežil
  • 11:06 - Poľské ministerstvo zahraničných vecí oficiálne potvrdzuje, že neprežil nikto z pasažierov prezidentského lietadla.
  • 12.10 - 96 mŕtvych - najnovšia bilancia podľa správ z ruskej strany
  • 12.12 - Poľsko ruší všetky športové a kultúrne podujatia
  • 12.43 - Agentúra ITAR TASS vydala správu, že posádka poľského lietadla bola bieloruskými leteckými kontrolórmi informovaná o nevyhovujúcich podmienkach v Smolensku a dostala odporúčanie pristáť v Moskve, alebo v Minsku.
  • 12.45 - Trosky lietadla prehľadáva 134 záchranárov
  • 13.00 - Mimoriadna zasadá poľská vláda
  • 13.24 - Na mieste nehody našli podľa agentúry Interfaks prvú čiernu skrinku
  • 13.42 - Poľsko vyhlasuje týždňový štátny smútok, ktorý začína v sobotu od 18.00. Počas nedele budú zatvorené i všetky supermarkety a nákupné centrá.
  • 14.30 - Ruský premiér Putin letí do Smolenska, stretne sa tam s poľským premiérom Tuskom
  • 15.50 - Ruský prezident Medvedev vyhlasuje na 12. apríla v krajine štátny smútok
  • 15.58 - Zverejnený zoznam členov posádky: Arkadiusz Protasiuk (kapitán), členovia: Robert Grzywna, Andrzej Michalak, Artur Ziętek, letušky: Barbara Maciejczyk, Natalia Januszko, Justyna Moniuszko
  • 16.14 - Záchranné tímy identifikujú telo prezidenta Lecha Kaczynského
  • 17.39 - Prezident Medvedev prisľúbil účať na vyšetrovaní, telá obetí prevezú na identifikáciu do Moskvy, na letisko Domodedovo. Zajtra by mali do Moskvy pricestovať i rodiny obetí.
polsko78.jpg Odkaz Poliakom
Napíšte odkaz, ktorý by ste dali Poliakom v tejto situácii. Pošlite ho emailom na citatelia@smeonline.sk.
Publikujeme ho na stránke citatelia.sme.sk.

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Svet

Komerčné články

  1. Špičkové pokrytie v záhrade či v pivnici? Takto internet rozšírite do každého kúta
  2. Za hranicami bytu: Ako si vybudovať dobré susedské vzťahy?
  3. Prečo vymeniť plastové vchodové dvere za hliníkové?
  4. Všetky divy sveta v privátnom lietadle dnes so zľavou 12 225 eur
  5. Wellness v prírode: máme tip, kde si na jar najlepšie oddýchnete
  6. Slováci minuli za 4 dni na dovolenky 6,4 milióna eur
  7. Do ZWIRN OFFICE sa sťahuje špičková zubná klinika 3SDent
  8. Deväť dobrých: Jarný literárny výber v denníkoch SME a Korzár
  1. Leťte priamo z KOŠÍC a dovolenkujte na najkrajších plážach
  2. Za hranicami bytu: Ako si vybudovať dobré susedské vzťahy?
  3. Výlet 2 v 1: Jednou nohou na Slovensku, druhou v Rakúsku
  4. Ahoj, TABI! Kto je záhadný digitvor?
  5. Všetky divy sveta v privátnom lietadle dnes so zľavou 12 225 eur
  6. Prečo vymeniť plastové vchodové dvere za hliníkové?
  7. Dobrovoľníci z MetLife vysadili nové stromy a kríky
  8. MISSia splnená. Projekt Kesselbauer ožíva spokojnými majiteľmi
  1. Fellner otvorene: Manželka mi vyčítala, že zo mňa nič nemá 30 706
  2. Deväť dobrých: Jarný literárny výber v denníkoch SME a Korzár 16 683
  3. Do utorka za vás uhradia polovicu exotickej dovolenky 16 538
  4. Slováci minuli za 4 dni na dovolenky 6,4 milióna eur 10 825
  5. Patria medzi svetovú elitu. Slováci zariskovali a predbehli dobu 10 014
  6. Prečo vymeniť plastové vchodové dvere za hliníkové? 10 010
  7. Všetky divy sveta v privátnom lietadle dnes so zľavou 12 225 eur 7 663
  8. Ako Japonci potopili ruské nádeje na Ďalekom východe 6 192
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Sportnet

Futbalisti FK Humenné.

Domáci Považania inkasovali tri góly v úvodnom polčase.


TASR
Máté Lékai (vľavo) a Lukáš Urban v prvom štvrťfinále Európskeho pohára EHF FTC-Green Collect Budapešť - Tatran Prešov.

Hádzanárov Tatrana čaká domáca odveta vo štvrťfinále Európskeho pohára EHF.


Larry Lloyd.

Po skončení v Nottinghame pôsobil ako hrajúci tréner vo Wigane, ktorý dostal zo štvrtej do tretej ligy.


TASR
Slovenské reprezentantky na turnaji 1-A divízie MS v hokeji žien 2023.

Šampionát v Rige štartuje už v nedeľu, prvý duel odohrajú proti domácemu tímu.


SITA
SkryťZatvoriť reklamu