PEKING.
Z bane Wang-ťia-ling do dnešného dňa odčerpali 253.000 metrov kubických vody, ale aj tak je ďalšie napredovanie záchranárov spojené s nemalými rizikami, pretože v oblasti predpokladaného pobytu nezvestných je mimoriadne vysoký stav vody a aj úroveň jedovatého plynu je v rozpore s doterajšími predpokladmi vysoká.
V čase nehody pracovalo v bani 261 baníkov, z ktorých sa 108 podarilo v krátkom čase dostať na povrch. Po ôsmich dňoch dostali záchranári do bezpečia ďalších 115 uväznených baníkov. Väčšina z nich bola podľa čínskych zdrojov v stabilizovanom stave.
Mnohí sa v čase zaplavenia bane nachádzali na pracovnej plošine, ktorá sa neocitla pod vodou, iní mali však menej šťastia. Niekoľko z nich sa napriek snahe záchranárov muselo zaobísť po celý čas bez stravy i pitnej vody. U väčšiny boli zrejmé dôsledky podchladenia, dehydratácie a nízkeho krvného tlaku; u niektorých sa prejavili kožné problémy, u iných symptómy šoku.
Zastarané technické vybavenie a časté nedodržiavanie bezpečnostných štandardov robia z čínskych baní najnebezpečnejšie na svete a s najvyššou úmrtnosťou v celosvetovom meradle. Vlani tam pri nešťastiach zahynulo 2631 baníkov. Doteraz vôbec najhorší bol rok 2002, keď našlo v čínskych baniach smrť až 6995 baníkov.
Predbežné výsledky vyšetrovania príčin tohto nešťastia naznačujú, že pred tým, než k nemu došlo, vedenie bane ignorovalo signály, ktoré mali byť výstrahou.