SME

Bush vedel, že väzni v Guantáname sú nevinní

Bývalý prezident Spojených štátov amerických George W. Bush a jeho najvyšší spolupracovníci údajne zatajovali skutočnosť, že mnohí väzni zadržiavaní v Guantáname sú nevinní, pretože jeho zverejnenie by mohlo ohroziť "vojnu proti teroru".

LONDÝN.

Tieto obvinenia sú uvedené v dokumente plukovníka Lawrenca Wilkersona, niekdajšieho náčelníka generálneho štábu za Bushovho prvého ministra zahraničných vecí Colina Powella. Vyhlásenie plukovníka zaradili do súdneho procesu, v ktorom vystupuje bývalý väzeň z Guantánama a v piatok ho zverejnil londýnsky denník Times.

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Podľa Wilkersona Bushov viceprezident Dick Cheney a minister obrany Donald Rumsfeld vedeli o nevine väčšiny zadržiavaných v americkej väznici v roku 2002, no boli presvedčení, že bolo "politicky nemožné ich prepustiť". Usilovali sa údajne tiež zabrániť prezradeniu "neuveriteľne zmätenej" zatýkacej operácie, tvrdí plukovník vo výslužbe a dodáva, že väzňov často zatýkali príslušníci afganských a pakistanských síl za finančnú odmenu a na základe malých alebo žiadnych dôkazov.

SkryťVypnúť reklamu

Plukovník tvrdí, že Cheneyho vôbec neznepokojovalo, že drvivá väčšina väzňov z Guantánama je nevinná... "Ak stovky nevinných osôb mali trpieť pre zadržanie hŕstky nebezpečných teroristov, tak to tak bolo."

Wilkerson, ktorý je podľa denníka dlhodobým kritikom protiteroristickej politiky Bushovej administratívy, uviedol, že túto otázku prediskutoval s Powellom, ktorý z funkcie ministra odišiel v roku 2005. "Dozvedel som sa, že podľa Powella do celého rozhodovacieho procesu o Guantáname neboli zapojení iba viceprezident Cheney a minister Rumsfeld, ale tiež prezident Bush," uviedol denník citujúci plukovníka.

Tieto vyhlásenia boli zaradené do súdneho procesu v prospech Ádila Hassana Hamáda, Sudánčana zadržiavaného v Guantáname od marca 2003 do decembra 2007. Hamád tvrdí, že ho americkí agenti mučili a preto žiada odškodné, uvádza denník Times.

SkryťVypnúť reklamu

V americkom zadržiavacom centre v zálive Guantánamo na Kube stále zostáva okolo 183 väzňov, pričom desiatky už zbavili všetkých obvinení a boli prepustení. Väčšina zo zadržiavaných nebola nikdy obvinená či postavená pred súd.

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Svet

Komerčné články

  1. Zober loptu, nie mobil. Cieľom je prepojiť úspešných športovcov
  2. Hodnotenie profesionála: Ako je Turecko pripravené na leto?
  3. Slováci investujú viac, vo fondoch majú už 14 miliárd eur.
  4. Otvorili najmodernejšiu kliniku pre neplodné páry na Slovensku
  5. Slovenské dôchodky nemá kto zachrániť
  6. Plátené tašky a opakované použitie
  7. Kupujete si dovolenku? Nezabudnite na poistenie storna!
  8. Národný futbalový štadión prináša do ekonomiky milióny
  1. Zober loptu, nie mobil. Cieľom je prepojiť úspešných športovcov
  2. Čo vám hrozí, keď si neliečite alergiu
  3. Hodnotenie profesionála: Ako je Turecko pripravené na leto?
  4. Slováci investujú viac, vo fondoch majú už 14 miliárd eur.
  5. Oslava ako v Hollywoode: Kaufland má narodeniny, pozýva aj vás
  6. Slovenské dôchodky nemá kto zachrániť
  7. Otvorili najmodernejšiu kliniku pre neplodné páry na Slovensku
  8. Sigord – les, kde sa stretáva zodpovedné hospodárenie s turizmom
  1. Otvorili najmodernejšiu kliniku pre neplodné páry na Slovensku 17 275
  2. Slovenské dôchodky nemá kto zachrániť 5 906
  3. Národný futbalový štadión prináša do ekonomiky milióny 5 625
  4. Ženy nepatria za volant? Majiteľ autoškoly má iný názor 4 586
  5. Hodnotenie profesionála: Ako je Turecko pripravené na leto? 4 177
  6. Plátené tašky a opakované použitie 4 066
  7. Prenájmom bytu môžete zlepšiť životy 2 430
  8. Vírus HPV môže mať až 80% sexuálne aktívnych ľudí 2 320
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Neprehliadnite tiež

Čínsky prezident Si Ťin-pching so svojim ruským náprotivkom Vladimirom Putinom.

Každé partnerstvo má hranice.


ČTK 1

Opozičná Ľudová strana uviedla, že na proteste sa zúčastnilo viac ako 100-tisíc ľudí.


SITA 1
Národná garda v Los Angeles.

Národná garda má 325-tisíc vojakov.


44
Loď Madleen 1. júna na začiatku plavby z Catanie do Pásma Gazy.

Na palube Madleen sú aj aktivistka Greta Thunbergová, a europoslankyňa Hassanová.


TASR 3

Sportnet

Kylian Mbappé strieľa gól v zápase Nemecko - Francúzsko v súboji o bronz v Lige národov UEFA.

Francúzsko zdolalo domáce Nemecko v zápase o 3. miesto v Lige národov UEFA, pozrite si priebeh a výsledok.


a 1 ďalší
Tréner Slovana Vladimír Weiss st. a vpravo jeho asistent Boris Kitka.

Dianie v Slovane Bratislava v uplynulých týždňoch naznačuje, že neľahká situácia vládne pri tvorení nového kádra.


SITA
Viktória Chladoňová v drese tímu Visma Lease a Bike.

V súťaži o biely dres skončila tretia.


Tréner Luciano Spalletti počas zápasu Nórsko - Taliansko v kvalifikácii MS vo futbale 2026.

Federácia ho cez víkend informovala, že s ním ďalej na lavičke národného nepočíta.


TASR
SkryťZatvoriť reklamu