KOLOMBO.
Prezident Mehonda Rádžapaksé sa po svojom znovuzvolení usiluje o rozšírenie svojej politickej moci, uviedla agentúra Associated Press.
Srílanskí voliči tvorili po začatí volieb rady pred volebnými miestnosťami a Rádžapaksé vhodil svoj hlasovací lístok do urny v dedine Medamulana na juhu krajiny. Hrdina sinhálskej väčšiny v súvislosti s minuloročným víťazstvom vlády nad tamilskými rebelmi chce získať dvojtretinovú parlamentnú väčšinu, ktorá by jeho strane umožnila zmeniť ústavu.
Koalícia vedená prezidentom, ktorý opätovne vyhral voľby v januári, má 128 kresiel v 225-člennom parlamente a nebude mať podľa očakávania v parlamentných voľbách veľkú konkurenciu.
Volebné miestnosti v ostrovnej krajine stráži asi 80.000 príslušníkov polície a armády, kým voliči rozhodujú o 7620 kandidátoch. Podľa pozorovateľov bola účasť zatiaľ nízka a pohybovala sa okolo 30 percent. Došlo iba k niekoľkým menším incidentom.
Zdroje: Associated Press, Reuters