Denver 8. apríla (TASR) - Arabský diplomat, ktorý si v stredu zafajčil na toalete lietadla smerujúceho z Washingtonu do Denveru, len žartoval o zapálení topánok, informovala dnes tlačová agentúra AP.
Nenašli sa nijaké výbušniny a predstavitelia amerických bezpečnostných zložiek ani nepredpokladajú, že muž sa pokúšal niekoho zraniť. Diplomata identifikovali ako Muhammada Al-Madadiho z Kataru.
K incidentu, ktorý vyvolal obavy z bombového atentátu, došlo tri mesiace po nevydarenom teroristickom útoku v lietadle, smerujúcom do Detroitu. Nigérijčan sa stroj pokúsil vyhodiť do vzduchu na prvý sviatok vianočný. Odvtedy sú bezpečnostné zložky vo vysokej pohotovosti.
Podľa vyšetrovateľov sa Al-Madadiho pýtali na dym na toalete a zažartoval, že si chcel zapáliť topánky. To sa očividne vzťahovalo na prípad Richarda Reida z roku 2001, ktorý mal bombu v topánke.
Na palube premohli diplomata tzv. leteckí šerifovia a vypočúvali ho. Boeing 757 spoločnosti United Airlines so 157 cestujúcimi a šiestimi členmi posádky bezpečne pristál na medzinárodnom letisku v Denveri v Colorade.
Po tom, čo pilot nahlásil núdzový prípad, vzlietli stíhačky a odprevadili lietadlo na letisko, kde stroj odstavili v uzavretom areáli. Muža vypočúvali ešte hodiny po pristátí. Nebolo zrejmé, či bude čeliť nejakému obvineniu.
Amerického prezidenta Baracka Obamu, ktorý je na ceste do Prahy, dnes ráno informovali o prípade pasažiera, zadržaného v súvislosti s incidentom.
Obamovi udalosť vysvetlili generál Jim Jones, poradca v otázkach národnej bezpečnosti, a tiež náčelník štábu národnej bezpečnosti Denis McDonough. Prezidenta uistili, že boli prijaté náležité opatrenia pre bezpečnosť cestujúcich a prípad sa vyšetruje.