WASHINGTON.
V ďalšej fáze prídu na rad anketári, ktorí budú musieť navštíviť všetky tie rodiny, od ktorých Štatistický úrad USA nedostane odpoveď. Prípravy na tohtoročné sčítavanie sa začali ešte v roku 1998 a náklady dosiahnu 14,5 miliárd dolárov.
Počítajú aj bezdomovcov
Podľa odhadov odborníkov žije dnes v USA 309 miliónov obyvateľov. Dotazníky boli doteraz rozoslané do vyše 134 domácností. Približne jedno percento adries štatisti nemajú zmapované. V týchto prípadoch sa spoliehajú na svojich terénnych pracovníkov, ktorí neznáme adresy navštívia. Spočítavajú sa aj populácie bezdomovcov a ľudí, ktorí bývajú na perifériách alebo v obytných prívesoch. Doposiaľ je návratnosť dotazníkov na úrovni 54 percent.
Američanov mala o potrebe vyplniť a odoslať formulár presvedčiť aj nákladná reklamná kampaň. "Treba však mať na pamäti, že viac než 400 miliárd dolárov ročne sa distribuuje na základe údajov zo sčítania ľudu," pripomenul na nedávnej tlačovej konferencii Daniel Weinberg, zástupca riaditeľa pre programy dekádnych sčítaní ľudu. Výsledky sčítavania sa zohľadňujú aj pri určovaní hraníc volebných obvodov. Zistený počet obyvateľov podľa Weinberga zrejme povedie k zmenám v zložení prezidentského Zboru voliteľov a tým pádom k zmenám v prezidentskom súboji v roku 2012.
Zúčastniť sa majú všetci
Amerického sčítavania ľudu by sa mali zúčastniť všetci, ktorí tam žijú alebo sa v USA zdržiavajú iba prechodne, a to konkrétne k 1. aprílu tohto roka. "Všetky naše súdne interpretácie z minulých rokov vravia, že zisťujeme počet rezidentov, nie občanov a neobčanov," upresnil Weinberg.
Organizátori sčítania sa preto usilujú podchytiť aj početné skupiny ilegálnych imigrantov. Všetky údaje na formulári sú tajné a trvalou mlčanlivosťou sú viazaní aj všetci pracovníci, ktorí budú dáta zbierať alebo spracúvať. Z procesu vypĺňania formulárov a ich spracovávania sú úplne vylúčené aj médiá.
Zlepšeniu návratnosti by malo tento rok pomôcť skrátenie formuláru. Dotazník obsahuje iba 10 otázok a je k dispozícií v šiestich jazykoch. Štatistický úrad však vyškolil inštruktorov pre vyplnenie dotazníkov v ďalších 54 jazykoch. Viac než 13 miliónov domácností dostane formuláre v anglickom aj španielskom jazyku.
Čím vyššie, tým lacnejšie
Čím vyššiu prvotnú návratnosť organizátori dosiahnu, tým lacnejší bude celý proces. Každé percento prvotnej návratnosti dotazníkov znižuje náklady približne o 85 miliónov dolárov. Osobná návšteva anketára v jednej domácnosti stojí v priemere 57 dolárov. Na osobné zbieranie dát musí úrad najať približne 1,4 milióna dočasných zamestnancov. Ich platy, cestovné náklady a diéty zhltnú najväčšiu časť gigantického rozpočtu sčítavania.
"Je to najrozsiahlejšia mierová aktivita krajiny," konštatoval na konferencii Weinberg a dodal, že celý proces príprav, realizácie a spracovania dát trvá až 14 rokov. Preto už od roku 2008 pracuje Weinberg zároveň aj na príprave sčítavania ľudu v roku 2020.
Sčítavanie ľudu sa v USA uskutočňuje už od roku 1790. Vtedy sa zistilo, že krajina mala 3,9 milióna obyvateľov. Z vtedajšieho dotazníka sa dodnes používajú dve otázky. Jedna sa týka pohlavia a druhá rasy obyvateľov domácnosti. Dávnou minulosťou sa stala otázka o počte otrokov.
Realizáciu sčítavania ľudu prikazuje Americká ústava. Výsledky tohtoročného sčítavania budú musieť byť spracované a predložené prezidentovi USA najneskôr 31. decembra tohto roka.