BRATISLAVA. Ak sa v niečom na prvý pohľad líšila včerajšia návšteva ruského prezidenta na Slovensku od tej spred piatich rokov, tak v počte rozdaných úsmevov, ktoré vládca Kremľa v bratislavskom Prezidentskom paláci rozdal.
„Ruský prezident Dmitrij Medvedev bol veľmi otvorený, moderne orientovaný a žoviálny," priblížil svoje dojmy predstaviteľ slovenskej prezidentskej kancelárie, ktorý bol pri rokovaniach slovenského prezidenta Ivana Gašparoviča s Dmitrijom Medvedevom, aj s jeho predchodcom Vladimirom Putinom. Ten navštívil Bratislavu počas summitu s americkým prezidentom v roku 2005.
Úsmev z Kremľa
„Rozdiel je jasný, Putin je bývalý kagebák, Medvedev je veselší," dodal člen Gašparovičovho tímu, ktorý si prial zostať v anonymite.
Najmladší ruský líder od čias cára Mikuláša II., Medvedev (44), pôsobil naozaj uvoľneným dojmom, často sa usmieval, čo sa u jeho predchodcu videlo veľmi zriedka. „Putin je taký severný človek z Petrohradu, navyše prešiel školením," povedal SME pred piatimi rokmi novinár z Rossijskej gazety, pričom narážal na jeho kariéru v KGB.
Medvedev, tiež rodák z Petrohradu, emócie neskrýva. „Aha, naši ministri sú rýchlejší," vtipkoval, keď ministerská suita na oboch stranách zdĺhavo podpisovala pred kamerami sériu medzištátnych zmlúv. Keď sa slovenský prezident Gašparovič trochu rozhovoril, úsmev nahradil znudený výraz. A keď hovorca slovenského prezidenta ukončil jediné plánované stretnutie pred novinármi, povzdychol si, čože tak „bystro", pretože by ešte rád niečo povedal.
Medvedev a Putin? Jeden tím
Na obe návštevy ruských prezidentov prišla početná skupina ruských novinárov, ktorí sa aj teraz spolu so slovenskými tlačili vo vydýchanej veľkej sále. Väčšina z nich nechcela porovnávať Medvedeva s premiérom Putinom.
„Obaja tvoria dobrý organický tím, fungujú dobre," hovorí reportér ruského Prvého kanálu Ivan Blagoj. Podobne ako jeho kolega z televízie NTV aj on vníma návštevu svojho prezidenta v Bratislave najmä ako udalosť súviacu s históriou a oslavu konca druhej svetovej vojny. Na otázku, či vnímajú slovenskú vládu ako proruskú, sa len smejú. „Nebral by som to ideologicky, sme kultúrne veľmi blízka krajina," povedal diplomaticky reportér Blagoj.