PRAHA, BRATISLAVA. Po spomienkach na minulosť v Bratislave čaká Dmitrija Medvedeva dnes v Prahe pre zmenu diskusia o budúcnosti. Presnejšie o budúcnosti bez jadrových zbraní – tak ako o nej pred rokom v tej istej metropole hovoril americký prezident Barack Obama.
Ruský aj americký prezident dnes napoludnie v Španielskej sále v Pražskom hrade podpíšu zmluvu o znížení jadrových zbraní. Tak ako kedysi Bush starší a Gorbačov, ale aj Bush mladší s Putinom, aj Obama s Medvedevom uzavrú zmluvu, ktorá by mala byť krokom, ako urobiť svet bezpečnejší.
Určite vstúpi do dejín. Znamená to, že proces pokračuje.
Jiří Skoupý,
analytik z Asociácie pre medzinárodné otázky
Ako zmluva zažehnáva prípadnú spúšť atómovej vojny, akej sa báli ľudia najmä počas studenej vojny? Podľa expertov nová dohoda START, ktorá prichádza po 19 rokoch, nie je žiaden radikálny prielom. „Je to skôr evolučný krok, nie revolučný,“ hovorí Zdeněk Kříž z Masarykovej univerzity.
Stále môžeme zničiť Zem
Súčasný krok zníženia jadrových hlavíc je len mierny, podľa americkej organizácie Arms Control Association znamená, že teoreticky Američanom môže stačiť, keď zničia 100 hlavíc a Rusi 190. Obe krajiny by zrejme rovnako znižovali aj bez zmluvy.
Aj keď v najhorúcejších rokoch studenej vojny mali obe veľmoci viac ako 30tisíc jadrových zbraní, aj dohodnutých 1550 na oboch stranách má ďaleko od bezpečného bezjadrového sveta, ako ho hlása Obama.
„Stále by to stačilo, aby sme niekoľkokrát zničili Zem,“ hovorí Jiří Skoupý, český analytik z Asociácie pre medzinárodné otázky.
Podľa expertov však nová dohoda má význam - najmä politický. „Znamená to, že odzbrojovanie pokračuje,“ dodáva Skoupý. Podobne ako iní experti vidí v nej tiež Obamov cieľ presvedčiť v máji iné krajiny, aby podobne zavrhli jadrové zbrane. Podarí sa to? Kým niektorí sú optimistickí, Kříž je skeptik. „Vzdá sa teraz zbraní Francúzsko? Vzdá sa plánu Irán? Nemyslím si, že to bude fungovať,“ hovorí.
Prvý výsledok resetu
Najmä v otázke Iránu bude Obama potrebovať pomoc Ruska. Práve to, ako naňho zatlačiť, by malo byť hlavnou témou dnešných rozhovorov. Američania sa podľa expertov právom boja, že ak by vyrobil bombu Irán, chceli by ju aj iní hráči v regióne, ako sú Egypt, Saudská Arábia či Sýria.
Dohoda je podľa analytikov prvým hmotných výsledkom Obamovho resetu vzťahov s Ruskom. Obe krajiny však stále veľa vecí rozdeľuje. Minister zahraničia Sergej Lavrov povedal, že keď budú Rusi cítiť Obamov nový protiraketový štít ako hrozbu, odstúpia od zmluvy.
Žiadna revolúcia to nie je
Dohodnutá redukcia jadrových zbraní nejde ďaleko, znamená však, že odzbrojovanie pokračuje.
1. Aký význam má nová zmluva?
Nie je to revolúcia, skôr malý krok správnym smerom. Počet znížených hlavíc je len mierny. Hranica je 1550 hlavíc do siedmich rokov. Posledná zmluva z roku 2002 hovorila, že krajiny majú počet znížiť na 1700 až 2200.
2. Dá sa čakať aj ďalšie znižovanie?
Možno, nie však v nasledujúcich rokoch. Obe krajiny sa ešte musia postarať o znižovanie podľa novej zmluvy. Obama však už naznačil, že je ochotný ísť ďalej, je otázne, či aj Rusi.
3. Pridajú sa aj iné krajiny?
Skeptici hovoria, že nie. Jadrové zbrane slúžia na odstrašenie nepriateľov a sú aj otázkou prestíže. Ak by ich získal Irán, budú sa ich zrejme snažiť vyrobiť aj ďalší v regióne, ako sú Egypt či Saudská Arábia.
vas
Kliknite - obrázok zväčšíte.
Praha si užije historický podpis náhodou
Keby Česká republika nepredsedala vlani Európskej únii, novú zmluvu by Obama s Medvedevom asi podpisovali inde.
PRAHA, BRATISLAVA. Výber Prahy ako mesta, kde sa dnes potvrdí nová odzbrojovacia zmluva Ameriky a Ruska, si v Česku vážia.
„Je to pre nás iste pocta a nie je žiaden dôvod tento fakt bagatelizovať či karikovať, ako sa to v niektorých prípadoch u nás deje,“ napísal český prezident Václav Klaus v MF Dnes, ako si v Čechách cenia, že práve na nich padol možno historický podpis.
Čím si teda Praha získala takú priazeň amerického prezidenta? „Nie je to tým, že by Obama nejako Česko miloval,“ vysvetľuje český politológ Asociácie pre medzinárodné otázky Jiří Skoupý.
Historická zhoda okolností
Praha sa podľa neho stala miestom podpisu „historickou náhodou“. Minulý rok prišiel Obama do Prahy na summit s Európskou úniou, pretože práve Česká republika vtedy únii predsedala. Hovoril tu prvýkrát verejne o bezjadrovom svete, a tak symbolicky chce svoju agendu uzavrieť tam, kde ju začal.
„To, že americký prezident navštívi dvakrát za jeden rok Prahu, je vec nevídaná. Je to však hlavne symbolizmus,“ dodáva Skoupý.
České médiá doplňujú aj to, že Praha už dokázala, že veľké udalosti zvláda. V minulosti napríklad hostila summit NATO aj Medzinárodný menový fond.
Nezabudli na stred Európy
Za výberom môže byť aj pocit, že Obama odsunul strednú Európu na druhú koľaj. „Mnohí z českých atlantistov sa len ťažko zmierujú s tým, že Česko bude bez radaru,“ napísal pre MF Dnes Petr Drulák, riaditeľ Ústavu medzinárodných vzťahov.
Tieto obavy vo Washingtone podľa Skoupého cítia. Obama chce v Prahe uistiť krajiny, že Amerika z nášho regiónu neustupuje. Ukázal to aj tým, že si do Prahy zavolal ďalších 11 štátnikov z okolitých krajín vrátane slovenského premiéra.
vas
Rusi za tým vidia dobré pivo
Dôvody výberu summitu v českej metropole nehľadajú všetci len v politike.
MOSKVA, PRAHA. Kremeľ sa zmieril s tým, že historický rusko-americký summit sa uskutoční v oblasti, ktorú považuje za sféru amerických záujmov.
Ruskí komentátori zdôrazňujú, že Prahu si vybrali Američania a Moskva nakoniec ustúpila. Na druhej strane, väčšina Rusov pokladá Čechov stále za „spriatelený národ“, i keď s niekoľkými výhradami.
Vstup bývalých sovietskych satelitov do NATO, snaha Čechov umiestniť americký radar a neustále poukazovanie na „ruskú hrozbu a nedodržiavanie ľudských práv“ v časoch, keď bol prezidentom Václav Havel, Rusko popudilo. Aj napriek snahám niektorých českých politikov na čele s prezidentom Václavom Klausom zavďačiť sa Kremľu, Česko zostáva pre Kremeľ akosi „priveľmi západné“.
Ruská strana vníma to, že s nápadom podpisovať v Kyjeve nepochodila, aj tak, že Washington nechcel zviditeľniť takú významnú udalosť v ukrajinskej metropole krátko po tom, čo sa tu vlády chopil prorusky orientovaný prezident Viktor Janukovyč.
V ankete na ruskom internete sa najčastejšie spomínal prostý dôvod, prečo sa summit koná v Prahe: Česi majú dobré pivo a po podpise zmluvy bude chutiť ešte lepšie. Ako vyhlásil Dmitrij Vydrin z ukrajinskej Rady národnej bezpečnosti, „na Ukrajine je odpudivá infraštruktúra, v Prahe sú cesty vhodnejšie pre diplomatické limuzíny a prezidentské konvoje“.
Petra Procházková,
agentúra Epicentrum