CHARTÚM. ú v nedeľu. Informovala o tom britská BBC.
"Rozhodla som sa vrátiť aj spolu s celým mojim tímom šiestich pozorovateľov, ktorí sú ešte stále v Dárfúre," uviedla pre novinárov šéfka pozorovateľskej misie Európskej únie Veronique de Keyserová. Podľa nej "nie je možné" pozorovať voľby dôveryhodným spôsobom, pretože v regióne platí "množstvo bezpečnostných opatrení".
"V niektorých častiach Dárfúru je násilie naozaj strašné. Na tieto miesta sa nemôžu dostať humanitárni pracovníci. A pokiaľ sa tam nemôže dostať pomoc, nemôžeme sa tam dostať ani my," povedala Keyserová.
Vydesili ju aj výroky sudánskeho prezidenta Umara Bašíra. Prezident sa vyhrážal tým, že vyhodí medzinárodných pozorovateľov, ktorí žiadali voľby odložiť, ako aj tým, že im nechá odrezať prsty a jazyk.
Podľa opozičných strán sú všetky prieskumy verejnej mienky v Dárfúre iba fraška, keďže oblasť už sedem rokov sužuje občiansky konflikt. Hlavná politická strana z Južného Sudánu už ohlásila bojkot prezidentských volieb a vopred vyhlásila, že budú zmanipulované.
Ostatné politické strany už tiež avizovali neúčasť na voľbách. Všetci sa zhodujú v tom, že počas volieb hrozia konflikty a je mimoriadne ohrozená bezpečnosť hlasujúcich.