WASHINGTON. Poradcovia amerického prezidenta Baracka Obamu vyškrtnú z hlavného dokumentu o bezpečnostnej stratégii USA náboženské výrazy ako "islamský extrémizmus". Prepracovaný dokument má zdôrazniť, že Spojené štáty nevnímajú moslimské krajiny objektívom terorizmu, informovala dnes tlačová agentúra Associated Press (AP).
Pôjde o významnú zmenu v Národnej bezpečnostnej stratégii USA, dokumente, ktorý v minulosti načrtol tzv. Bushovu doktrínu preventívnej vojny a v ktorom sa v súčasnosti uvádza: "Boj proti militantnému islamskému radikalizmu je veľkým ideologickým konfliktom počiatočných rokov 21. storočia."
Predstavitelia vlády hovorili o zmenách pod podmienkou anonymity, pretože na novom dokumente sa stále pracuje, a Biely dom sa k nim odmietol vyjadriť, uviedla AP. Prepísanie dokumentu o stratégii však bude najnovším príkladom zmien v zahraničnej politike USA od nástupu Obamu, ktorý vlani v prejave v egyptskej Káhire prisľúbil "nový začiatok" vo vzťahoch s moslimským svetom.
Biely dom sa domnieva, že predošlá vláda prezidenta Georgea W. Busha zakladala vzťah s moslimskými krajinami výlučne na boji proti terorizmu a dosiahnutí víťazstva vo vojne ideí. Hoci sa o dialóg s nimi začala snažiť, jej rétorika bola problematická. Moslimovia kritizovali Busha za označenie vojny proti terorizmu za "križiacku výpravu" a vojenský zásah v Afganistane za "Operáciu neobmedzená spravodlivosť", čo vnímali ako nábožensky motivované výrazy. Bush tiež často uvádzal, že nepriateľom Ameriky sú "islamskí extrémisti" a "radikálni džihádisti".
Zdroj: AP