SME

Kirgizi sa búria, vyhnali prezidenta

Kirgizský líder ušiel zo stredoázijskej krajiny potom, čo polícia strieľala do demonštrantov. Päť rokov po neúspešnej tulipánovej revolúcii tam vládne chaos.

(Zdroj: SITA/AP)

BIŠKEK, BRATISLAVA. Päť rokov od pomerne pokojnej tulipánovej revolúcie, ktorá mala priniesť Kirgizsku viac demokracie, sa proti prezidentovi a jeho vláde vzbúrili opoziční stúpenci. Tisícky demonštrantov v chudobnej krajiny v Strednej Ázii včera najskôr obsadili štátnu televíziu a potom zaútočili aj na vládne budovy.

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Granátmi do davu Pri stretoch s políciou, ktorá použila slzný plyn, strieľala a hádzala podľa svedkov granáty do davu, zomreli desiatky ľudí. Ministerstvo zdravotníctva hovorí o 40 mŕtvych, stovky sú zranených. Opozičný líder Omurbek Tekebaev, ktorý obsadil štátnu televíziu v priamom prenose, včera tvrdil, že mŕtvych je sto. „Situácia je nejasná, v nemocniciach stále pribúdajú ranení,“ informovalo rádio Echo Moskvy. Podľa neho demonštranti obsadili aj dom prezidenta Kurmanbeka Bakijeva.

SkryťVypnúť reklamu

Ten včera vyhlásil v krajine výnimočný stav, o jeho pobyte však kolovali rôzne informácie. Ruská agentúra Magnum napísala, že večer odletel z letiska Manas do cudziny. O mieste sa špekulovalo, mohol ujsť do bohatšieho Kazachstanu či Ruska, ktoré už počas tulipánovej revolúcie zosadenému prezidentovi Askarovi Akajevovi útočisko poskytlo.

Kirgizsko Je štyrikrát väčšie ako Slovensko, má 5,3 milióna obyvateľov. Najviac je zastúpený umiernený islam (75%) a pravoslávni (20%). Ako samostatný štát funguje

od rozpadu ZSSR (1991). Prezidenta vymenilo prvý raz až v roku 2005 počas tulipánovej revolúcie.

Revolúcia neuspela Politické napätie v Kirgizsku trvalo dlhodobo. Bakijev, ktorý sa dostal k moci v roku 2005 po masívnych protestoch, podobne ako jeho predchodca pritvrdil voči opozícii a potláčal nezávislé médiá. Málo rozvinutej krajine začal vládnuť znovu skorumpovaný rodinný klan, akurát meno Akajev nahradil Bakijev, ktorý vlani vyhral prezidentské voľby s jednoznačným náskokom. Medzinárodné spoločenstvo ich však označilo za neférové. Najväčší hnev však podľa agentúry AP vyvolalo radikálne zvýšenie cien za elektrinu a plyn. Posledné nepokoje, ktoré vypukli v utorok, prebiehali nielen v metropole Biškek, ale aj v ďalších mestách, kde podľa BBC platil zákaz vychádzania. Svetové agentúry informovali, že skupina ľudí zlynčovala v meste Talas ministra vnútra Moldomusa Kongantieva. Jeho smrť síce ministerstvo dementovalo, podľa rádia Slobodná Európa však bol veľmi vážne zranený.

SkryťVypnúť reklamu

Americké i ruské záujmy O päťmiliónovú krajinu, kde vládne chudoba, majú pre jej strategickú polohu záujem Rusi aj Američania. Obe strany tam majú svoju leteckú základňu. Pre Spojené štáty je letisko Manas dôležitou logistickou zastávkou pri zásobovaní vyše stotisíc vojakov v Afganistane.

Kirgizský parlament síce po nátlaku Moskvy hlasoval o jej zrušení, ale potom, čo Bakijev vybavil od Američanov vyššie nájomné a pravidelnú podporu v desiatkach miliónov dolárov, krajina zmenila názor. Rusko si zase lojalitu kúpilo tým, že Kirgizsku poskytlo dvojmiliardovú pôžičku.

Putin: Rusko s tým nič nemá Rusko v žiadnom nestojí za nepokojmi v Kirgizsku, ktoré si už vyžiadali podľa posledných správ najmenej 47 obetí a viedli k odstúpeniu premiéra a úteku prezidenta do zahraničia. V stredu to na tlačovej konferencii v Smolensku vyhlásil ruský premiér Vladimir Putin. "Ani Rusko, ani váš pokorný služobník Putin s tým nemá nič spoločné," vyhlásil ruský premiér.

SkryťVypnúť reklamu

Budovy horia, ľudia rabujú

O situácii v Kirgizsku sme sa rozprávali s DONNOU STEWARTOWOU, ktorá v Biškeku pracuje tri roky pre mimovládnu americkú organizáciu PACT.

Prečo sú Kirgizi takí nahnevaní na vládu?

„Vyjadrujú svoju bezradnosť z vysokých cien potravín, aj oznámenie o poslednom zvyšovaní cien palív ich vohnalo do veľmi zúfalej situácie. Všetka tá frustrácia prišla tri týždne potom, čo sa podľa kirgizskej tradície Kuriltai stretávali ľudia z celej krajiny. Prejavili nespokojnosť, že vláda sa o nich nestará. Opozícia preto zvolala podobné stretnutia Kuriltai v siedmich oblastiach. Násilie vypuklo v utorok v Talase a pokračovalo v noci aj včera a šírilo sa do ďalších miest vrátane Biškeku.“

Ako to vyzerá v uliciach hlavného mesta?

„Videla som, ako ľudia na uliciach kričia. Blízko mňa sídli budova daňového úradu, ktorá je v plameňoch. Kolega mi povedal, že najväčšie obchodné centrum v meste ľudia vyrabovali.“

SkryťVypnúť reklamu

Ide o organizované protesty?

„Na začiatku áno, boli mierumilovné a potom sa zvrhli na násilnosti.“

Je pravda, že polícia strieľala na ľudí?

„Nebola som pri tom, neviem povedať. Videla som videá, na ktorých sú ťažko zranení ľudia a na asfalte je krv.“

Čo urobil prezident Bakije zle? Prečo tulipánová revolúcia neuspela?

„Problém je v zabetónovanom systéme. Neviem, či sa tu nájde jednotlivec, ktorý to vie urobiť lepšie, pokiaľ bude korupcia taká rozsiahla. Niekedy si ľudia mýlia demokraciu s revolúciami, pretože si myslia, že násilím vyriešia problémy lepšie ako zákonom.“

Mirek Tóda

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Svet

Komerčné články

  1. Zlaté vajcia nemusia byť od Fabergé
  2. Leto, ktoré musíš zažiť! - BACHLEDKA Ski & Sun
  3. CTP Slovakia sa blíži k miliónu m² prenajímateľnej plochy
  4. Ako mať skvelých ľudí, keď sa mnohí pozerajú za hranice?
  5. Expertka na profesijný rozvoj: Ľudia nechcú počuť, že bude dobre
  6. Zažite začiatkom mája divadelnú revoltu v Bratislave!
  7. Myslíte si, že plavby nie sú pre vás? Zrejme zmeníte názor
  8. Jeho technológie bežia, keď zlyhá všetko ostatné
  1. Leto, ktoré musíš zažiť! - BACHLEDKA Ski & Sun
  2. Slovensko oslávi víťazstvo nad fašizmom na letisku v Piešťanoch
  3. CTP Slovakia sa blíži k miliónu m² prenajímateľnej plochy
  4. Zlaté vajcia nemusia byť od Fabergé
  5. V Košiciach otvorili veľkoformátovú lekáreň Super Dr. Max
  6. Ako mať skvelých ľudí, keď sa mnohí pozerajú za hranice?
  7. Ako ročné obdobia menia pachy domácich miláčikov?
  8. Probiotiká nie sú len na trávenie
  1. Myslíte si, že plavby nie sú pre vás? Zrejme zmeníte názor 6 568
  2. Expertka na profesijný rozvoj: Ľudia nechcú počuť, že bude dobre 6 285
  3. Unikátny pôrod tenistky Jany Čepelovej v Kardiocentre AGEL 4 709
  4. V Košiciach otvorili veľkoformátovú lekáreň Super Dr. Max 4 076
  5. CTP Slovakia sa blíži k miliónu m² prenajímateľnej plochy 3 273
  6. Jeho technológie bežia, keď zlyhá všetko ostatné 2 919
  7. Ako mať skvelých ľudí, keď sa mnohí pozerajú za hranice? 1 850
  8. The Last of Us je späť. Oplatilo sa čakať dva roky? 1 412
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Neprehliadnite tiež

Americký prezident Donald Trump.

Prezident tvrdí, že noviny informovali nepravdivo o jeho spore s mediálnou skupinou Paramount.


TASR
Ilustračná fotografia.

Požiar poničil 185 hektárov porastov.


TASR
Bieloruský prezident Alexandr Lukašenko.

Ľudskoprávni aktivisti rozhodnutie kritizujú.


TASR 1
Ilustračné foto.

Muž sa po dvoch dňoch na úteku sám prihlásil na polícii.


TASR
SkryťZatvoriť reklamu